Avis: Fanprotester koster United milliardaftale

Fansenes protester mod Manchester United-ejerne får nu en sponsor til at droppe deres aftale med klubben.



Manchester United-fansenes protester mod ejerne, familien Glazer, får nu konsekvenser for klubben. Det skriver The Guardian.

Til sommer ophører Manchester Uniteds aftale med AON, der sponsorerer klubbens træningsanlæg og figurerer på klubbens træningstøj, og i stedet havde Manchester United forberedt en sponsoraftale med The Hut Group til en værdi af 1,7 milliarder kroner over ti år.

The Hut Group – også kendt som THG – skulle dermed afløse AON som sponsor af træningsanlægget og træningstøjet, men nu trækker THG sig fra den aftale, skriver The Guardian.

Ifølge avisen har THG været overraskede over fansenes voldsomme protester, og fansenes kritik af sponsorerne på de sociale medier. En anonym fangruppe har eksempelvis benyttet sig af hashtagget #NotAPennyMore og hævdet, at de vil boykotte klubbens sponsorer som Adidas og Tag Heuer.

Af den grund er THG, der ligger i Manchester, overbevist om, at de vil rammes hårdt, hvis de sponsorerer Manchester United.

Manchester Uniteds aftale med AON udløber om under to måneder, 30. juni, og de får dermed travlt med at finde en ny sponsor til deres træningstøj.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Han er færdig i Brøndby

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer