Fans stormede banen: Storkamp udskudt til ny dag

Manchester Uniteds fans protesterer på Old Trafford, og det forhindrer kampen mod Liverpool i at komme i gang.



Opdateret 18.38: Kampen er udsat til en anden dag.

Premier League-kampen mellem Manchester United og Liverpool er udsat på grund af tilskuerprotester på Old Trafford.

Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.

– Efter en sikkerhedsbrist på Old Trafford kan vi bekræfte, at kampen Manchester United mod Liverpool ikke begynder 16.30 (17.30, dansk tid, red).

– Sikkerheden for alle på Old Trafford er altafgørende. For nuværende er der ikke noget nyt starttidspunkt. Vi vil opdatere løbende, skriver ligaen.

Det er angiveligt fortsat meningen, at kampen skal afvikles søndag.

Storkampen skal spilles uden tilskuere, men en stor gruppe tilhængere tiltvang sig søndag adgang til stadion og selve banen.

Uden for stadion samlede mange flere sig for at protestere forud for en kamp, der i forvejen tiltrækker sig stor opmærksomhed.

Både fordi det er et opgør mellem to af engelsk fodbolds største rivaler, og fordi kampen kan få afgørende betydning for det engelske mesterskab.

Hvis Manchester United taber, bliver lokalrivalen Manchester City engelsk mester.

Aktionen på Old Trafford er en protest mod Manchester Uniteds klubejer, den amerikanske Glazer-familie.

Utilfredsheden med ejeren har været udbredt, lige siden Glazer-familien købte klubben tilbage i 2005.

Kritikken voksede kraftigt, da den engelske klub sammen med 11 andre storklubber – blandt andre Liverpool – for nylig var med til at stifte en europæisk udbryderliga med navnet Super League.

Klubberne blev kaldt grådige, og efter et par dage valgte de seks deltagende Premier League-klubber at trække sig fra det storstilede projekt.

Efterfølgende undskyldte Joel Glazer i et åbent brev Uniteds deltagelse i Super League, men undskyldningen har ikke formildet alle fans.

/ritzau/

Se billeder og video fra faninvasionen på Old Trafford her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg