Fans stormede banen: Storkamp udskudt til ny dag

Manchester Uniteds fans protesterer på Old Trafford, og det forhindrer kampen mod Liverpool i at komme i gang.



Opdateret 18.38: Kampen er udsat til en anden dag.

Premier League-kampen mellem Manchester United og Liverpool er udsat på grund af tilskuerprotester på Old Trafford.

Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.

– Efter en sikkerhedsbrist på Old Trafford kan vi bekræfte, at kampen Manchester United mod Liverpool ikke begynder 16.30 (17.30, dansk tid, red).

– Sikkerheden for alle på Old Trafford er altafgørende. For nuværende er der ikke noget nyt starttidspunkt. Vi vil opdatere løbende, skriver ligaen.

Det er angiveligt fortsat meningen, at kampen skal afvikles søndag.

Storkampen skal spilles uden tilskuere, men en stor gruppe tilhængere tiltvang sig søndag adgang til stadion og selve banen.

Uden for stadion samlede mange flere sig for at protestere forud for en kamp, der i forvejen tiltrækker sig stor opmærksomhed.

Både fordi det er et opgør mellem to af engelsk fodbolds største rivaler, og fordi kampen kan få afgørende betydning for det engelske mesterskab.

Hvis Manchester United taber, bliver lokalrivalen Manchester City engelsk mester.

Aktionen på Old Trafford er en protest mod Manchester Uniteds klubejer, den amerikanske Glazer-familie.

Utilfredsheden med ejeren har været udbredt, lige siden Glazer-familien købte klubben tilbage i 2005.

Kritikken voksede kraftigt, da den engelske klub sammen med 11 andre storklubber – blandt andre Liverpool – for nylig var med til at stifte en europæisk udbryderliga med navnet Super League.

Klubberne blev kaldt grådige, og efter et par dage valgte de seks deltagende Premier League-klubber at trække sig fra det storstilede projekt.

Efterfølgende undskyldte Joel Glazer i et åbent brev Uniteds deltagelse i Super League, men undskyldningen har ikke formildet alle fans.

/ritzau/

Se billeder og video fra faninvasionen på Old Trafford her.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Sat til salg – så dyr er han

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt