Fans stormede banen: Storkamp udskudt til ny dag

Manchester Uniteds fans protesterer på Old Trafford, og det forhindrer kampen mod Liverpool i at komme i gang.



Opdateret 18.38: Kampen er udsat til en anden dag.

Premier League-kampen mellem Manchester United og Liverpool er udsat på grund af tilskuerprotester på Old Trafford.

Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.

– Efter en sikkerhedsbrist på Old Trafford kan vi bekræfte, at kampen Manchester United mod Liverpool ikke begynder 16.30 (17.30, dansk tid, red).

– Sikkerheden for alle på Old Trafford er altafgørende. For nuværende er der ikke noget nyt starttidspunkt. Vi vil opdatere løbende, skriver ligaen.

Det er angiveligt fortsat meningen, at kampen skal afvikles søndag.

Storkampen skal spilles uden tilskuere, men en stor gruppe tilhængere tiltvang sig søndag adgang til stadion og selve banen.

Uden for stadion samlede mange flere sig for at protestere forud for en kamp, der i forvejen tiltrækker sig stor opmærksomhed.

Både fordi det er et opgør mellem to af engelsk fodbolds største rivaler, og fordi kampen kan få afgørende betydning for det engelske mesterskab.

Hvis Manchester United taber, bliver lokalrivalen Manchester City engelsk mester.

Aktionen på Old Trafford er en protest mod Manchester Uniteds klubejer, den amerikanske Glazer-familie.

Utilfredsheden med ejeren har været udbredt, lige siden Glazer-familien købte klubben tilbage i 2005.

Kritikken voksede kraftigt, da den engelske klub sammen med 11 andre storklubber – blandt andre Liverpool – for nylig var med til at stifte en europæisk udbryderliga med navnet Super League.

Klubberne blev kaldt grådige, og efter et par dage valgte de seks deltagende Premier League-klubber at trække sig fra det storstilede projekt.

Efterfølgende undskyldte Joel Glazer i et åbent brev Uniteds deltagelse i Super League, men undskyldningen har ikke formildet alle fans.

/ritzau/

Se billeder og video fra faninvasionen på Old Trafford her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Mexico – England

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Portugal – Spanien

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FCK-direktør får job i West Ham

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

USA – Belgien

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende