Fans stormede banen: Storkamp udskudt til ny dag

Manchester Uniteds fans protesterer på Old Trafford, og det forhindrer kampen mod Liverpool i at komme i gang.



Opdateret 18.38: Kampen er udsat til en anden dag.

Premier League-kampen mellem Manchester United og Liverpool er udsat på grund af tilskuerprotester på Old Trafford.

Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.

– Efter en sikkerhedsbrist på Old Trafford kan vi bekræfte, at kampen Manchester United mod Liverpool ikke begynder 16.30 (17.30, dansk tid, red).

– Sikkerheden for alle på Old Trafford er altafgørende. For nuværende er der ikke noget nyt starttidspunkt. Vi vil opdatere løbende, skriver ligaen.

Det er angiveligt fortsat meningen, at kampen skal afvikles søndag.

Storkampen skal spilles uden tilskuere, men en stor gruppe tilhængere tiltvang sig søndag adgang til stadion og selve banen.

Uden for stadion samlede mange flere sig for at protestere forud for en kamp, der i forvejen tiltrækker sig stor opmærksomhed.

Både fordi det er et opgør mellem to af engelsk fodbolds største rivaler, og fordi kampen kan få afgørende betydning for det engelske mesterskab.

Hvis Manchester United taber, bliver lokalrivalen Manchester City engelsk mester.

Aktionen på Old Trafford er en protest mod Manchester Uniteds klubejer, den amerikanske Glazer-familie.

Utilfredsheden med ejeren har været udbredt, lige siden Glazer-familien købte klubben tilbage i 2005.

Kritikken voksede kraftigt, da den engelske klub sammen med 11 andre storklubber – blandt andre Liverpool – for nylig var med til at stifte en europæisk udbryderliga med navnet Super League.

Klubberne blev kaldt grådige, og efter et par dage valgte de seks deltagende Premier League-klubber at trække sig fra det storstilede projekt.

Efterfølgende undskyldte Joel Glazer i et åbent brev Uniteds deltagelse i Super League, men undskyldningen har ikke formildet alle fans.

/ritzau/

Se billeder og video fra faninvasionen på Old Trafford her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United – Liverpool

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Randers FC – Vejle Boldklub

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah