Foto: IMAGO
Premier League

- Fansene vil køre Eriksen væk i en kørestol

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker fatter intet af den hårde kritik af Christian Eriksen, der giver alt for Manchester United-trøjen.

Christian Eriksen har været offer for en masse kritik i denne sæson.

Den danske midtbanekreatør har ikke været den foretrukne på Erik ten Hags midtbane, og der spekuleres også i, om Manchester United skal sælge Eriksen til sommer.

Kritikken af Eriksen har dog været alt for hård, hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.

- Jeg synes fandeme, Eriksen bliver behandlet uretfærdigt af fansene. Han er blevet gjort til klubbens syndebuk, selvom der er så mange andre uduelige spillere i den klub, siger Paul Parker til Tipsbladet og fortsætter:

- Han var uheldig, da han blev skadet mod Reading, og så har han måske haft lidt svært ved at finde sit tidligere niveau, men det retfærdiggør ikke den kritik, der har været af ham - særligt efter nederlaget til Fulham, hvor han ikke engang startede inde, siger den tidligere Manchester United-spiller.

Parker undrer sig samtidig over, at en spiller som Rashford ikke har mødt samme kritik som Eriksen.

- Eriksen giver sig tusinde gange mere end Rashford. Tusinde gange mere. Hvorfor gider han at lægge øre til det fra fansene? De bør være taknemmelige, fordi han valgte at skifte til Manchester United.

- Eriksen forlader formentlig klubben til sommer, og så vil de nok indse, hvor fatal en fejl de lavede ved ikke at støtte ham, når de derefter bliver tvunget til at se på spillere uge efter uge, som kun er i Manchester United for at tjene penge, fortæller Paul Parker.

’Vil køre ham væk i en kørestol’
Paul Paker mener, at der bliver gået så hårdt til Eriksen, at fansene er klar til at sende ham væk i et fly.

- Her har vi en spiller, der giver alt for logoet, fansene og byen, men de behandler ham som om, at han ikke er noget værd. Det lyder næsten som om, at størstedelen af klubbens fans er klar til at bestille ham en envejs flybillet og en ledsager, som kan køre ham væk i en kørestol.

- Han har altså ikke mistet sine ben, men det kan da godt være, at han efterhånden har mistet lysten til at spille for Manchester United, fortæller Paul Parker.

Eriksen fik 37 minutter på banen i Uniteds seneste Premier League-kamp, men han sad hele kampen på bænken i de fire forgående kampe.