Pierre-Emile Højbjerg og de andre Tottenham-stjerner skal have ny træner.
Sent søndag aften valgte London-klubben nemlig at trykke på knappen og fyre Antonio Conte. Det sker efter en periode med svingende resultater og et meget kontroversielt pressemøde, hvor italieneren kaldte sine spillere for egoistiske.
Derfor giver vi her vores bud på, hvem der kan afløse Antonio Conte og forsøge at sikre Tottenham trofæer i fremtiden. I første omgang er Cristian Stellini chef på sidelinjen sæsonen ud.
Det skal naturligvis understreges, at der er en masse usikkerheder, og at det slet ikke er garanteret, at det bliver en af de fem nedstående. Det er blot vores bud på, hvem Tottenham kunne kigge mod.
Her er Tipsbladets fem bud:
Julian Nagelsmann, 35 år, kontraktfri:
Den unge stjernetræner har lige fået sparket i Bayern München, hvor han er blevet erstattet af Thomas Tuchel. Tyskeren blev smidt på porten, selvom Bundesliga-klubben spillede med om mesterskabet og havde booket billet til kvartfinalen i Champions League. Julian Nagelsmann er ifølge flere medier i England højt på Tottenhams ønskeliste, og han skulle være klar til at begynde en dialog. Uden tvivl en oplagt kandidat.
Mauricio Pochettino, 51 år, kontraktfri:
Han stod i spidsen for Tottenham fra 2014 til 2019, og argentineren har været sat i forbindelse med en retur de seneste mange måneder. Mauricio Pochettino skulle være interesseret i at vende tilbage, og han må være på Premier League-klubbens liste, da han kender Tottenham ud og ind. Spørgsmålet er, om storklubben tør give ham endnu en chance. Han vandt trods alt ingen trofæer i sin tid i London-klubben.
Thomas Frank, 49 år, Brentford-træner:
Danskeren bliver nærmest nævnt hver eneste gang, at en Premier League-klub står uden træner. Denne gang er ingen undtagelse, og den tidligere Brøndby-træner er ligeledes blevet kaldt favorit til at afløse Antonio Conte. Det er selvfølgelig slet ikke sikkert, at Thomas Frank ønsker at forlade Brentford, og de to ovenstående er højst sandsynligt højere oppe på Tottenhams liste. Men London-klubben kan sagtens have blikket rettet mod Thomas Frank, og hans arbejdsgiver kan godt modtage et opkald fra rivalerne i løbet af den nærmeste fremtid.
Oliver Glasner, 48 år, Frankfurt-træner:
Det virker ikke særligt sandsynligt, men østrigeren har været nævnt som en mulighed i diverse internationale medier den seneste tid. Og selvom Oliver Glasner har haft gang i noget godt i Frankfurt i lang tid, vil han nok være interesseret, hvis Tottenham skulle ringe. Større klub, større liga og flere penge må være tiltalende.
Cristian Stellini, 48 år, fungerende Tottenham-træner:
Italieneren var vikar for en syg Antonio Conte tidligere i 2023. Det gjorde han fremragende. Tottenham slog eksempelvis Manchester City i den periode. Nu skal Cristian Stellini så være chef på sidelinjen i resten af sæsonen. Og hvis han fører Harry Kane og kompagni til en plads i Champions League i næste sæson, kan det ikke helt udlukkes, at han bliver en overvejelse. Det kræver dog nok, at ingen af de fire ovenstående er en mulighed.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL