Pierre-Emile Højbjerg og de andre Tottenham-stjerner skal have ny træner.
Sent søndag aften valgte London-klubben nemlig at trykke på knappen og fyre Antonio Conte. Det sker efter en periode med svingende resultater og et meget kontroversielt pressemøde, hvor italieneren kaldte sine spillere for egoistiske.
Derfor giver vi her vores bud på, hvem der kan afløse Antonio Conte og forsøge at sikre Tottenham trofæer i fremtiden. I første omgang er Cristian Stellini chef på sidelinjen sæsonen ud.
Det skal naturligvis understreges, at der er en masse usikkerheder, og at det slet ikke er garanteret, at det bliver en af de fem nedstående. Det er blot vores bud på, hvem Tottenham kunne kigge mod.
Her er Tipsbladets fem bud:
Julian Nagelsmann, 35 år, kontraktfri:
Den unge stjernetræner har lige fået sparket i Bayern München, hvor han er blevet erstattet af Thomas Tuchel. Tyskeren blev smidt på porten, selvom Bundesliga-klubben spillede med om mesterskabet og havde booket billet til kvartfinalen i Champions League. Julian Nagelsmann er ifølge flere medier i England højt på Tottenhams ønskeliste, og han skulle være klar til at begynde en dialog. Uden tvivl en oplagt kandidat.
Mauricio Pochettino, 51 år, kontraktfri:
Han stod i spidsen for Tottenham fra 2014 til 2019, og argentineren har været sat i forbindelse med en retur de seneste mange måneder. Mauricio Pochettino skulle være interesseret i at vende tilbage, og han må være på Premier League-klubbens liste, da han kender Tottenham ud og ind. Spørgsmålet er, om storklubben tør give ham endnu en chance. Han vandt trods alt ingen trofæer i sin tid i London-klubben.
Thomas Frank, 49 år, Brentford-træner:
Danskeren bliver nærmest nævnt hver eneste gang, at en Premier League-klub står uden træner. Denne gang er ingen undtagelse, og den tidligere Brøndby-træner er ligeledes blevet kaldt favorit til at afløse Antonio Conte. Det er selvfølgelig slet ikke sikkert, at Thomas Frank ønsker at forlade Brentford, og de to ovenstående er højst sandsynligt højere oppe på Tottenhams liste. Men London-klubben kan sagtens have blikket rettet mod Thomas Frank, og hans arbejdsgiver kan godt modtage et opkald fra rivalerne i løbet af den nærmeste fremtid.
Oliver Glasner, 48 år, Frankfurt-træner:
Det virker ikke særligt sandsynligt, men østrigeren har været nævnt som en mulighed i diverse internationale medier den seneste tid. Og selvom Oliver Glasner har haft gang i noget godt i Frankfurt i lang tid, vil han nok være interesseret, hvis Tottenham skulle ringe. Større klub, større liga og flere penge må være tiltalende.
Cristian Stellini, 48 år, fungerende Tottenham-træner:
Italieneren var vikar for en syg Antonio Conte tidligere i 2023. Det gjorde han fremragende. Tottenham slog eksempelvis Manchester City i den periode. Nu skal Cristian Stellini så være chef på sidelinjen i resten af sæsonen. Og hvis han fører Harry Kane og kompagni til en plads i Champions League i næste sæson, kan det ikke helt udlukkes, at han bliver en overvejelse. Det kræver dog nok, at ingen af de fire ovenstående er en mulighed.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED