Pierre-Emile Højbjerg og de andre Tottenham-stjerner skal have ny træner.
Sent søndag aften valgte London-klubben nemlig at trykke på knappen og fyre Antonio Conte. Det sker efter en periode med svingende resultater og et meget kontroversielt pressemøde, hvor italieneren kaldte sine spillere for egoistiske.
Derfor giver vi her vores bud på, hvem der kan afløse Antonio Conte og forsøge at sikre Tottenham trofæer i fremtiden. I første omgang er Cristian Stellini chef på sidelinjen sæsonen ud.
Det skal naturligvis understreges, at der er en masse usikkerheder, og at det slet ikke er garanteret, at det bliver en af de fem nedstående. Det er blot vores bud på, hvem Tottenham kunne kigge mod.
Her er Tipsbladets fem bud:
Julian Nagelsmann, 35 år, kontraktfri:
Den unge stjernetræner har lige fået sparket i Bayern München, hvor han er blevet erstattet af Thomas Tuchel. Tyskeren blev smidt på porten, selvom Bundesliga-klubben spillede med om mesterskabet og havde booket billet til kvartfinalen i Champions League. Julian Nagelsmann er ifølge flere medier i England højt på Tottenhams ønskeliste, og han skulle være klar til at begynde en dialog. Uden tvivl en oplagt kandidat.
Mauricio Pochettino, 51 år, kontraktfri:
Han stod i spidsen for Tottenham fra 2014 til 2019, og argentineren har været sat i forbindelse med en retur de seneste mange måneder. Mauricio Pochettino skulle være interesseret i at vende tilbage, og han må være på Premier League-klubbens liste, da han kender Tottenham ud og ind. Spørgsmålet er, om storklubben tør give ham endnu en chance. Han vandt trods alt ingen trofæer i sin tid i London-klubben.
Thomas Frank, 49 år, Brentford-træner:
Danskeren bliver nærmest nævnt hver eneste gang, at en Premier League-klub står uden træner. Denne gang er ingen undtagelse, og den tidligere Brøndby-træner er ligeledes blevet kaldt favorit til at afløse Antonio Conte. Det er selvfølgelig slet ikke sikkert, at Thomas Frank ønsker at forlade Brentford, og de to ovenstående er højst sandsynligt højere oppe på Tottenhams liste. Men London-klubben kan sagtens have blikket rettet mod Thomas Frank, og hans arbejdsgiver kan godt modtage et opkald fra rivalerne i løbet af den nærmeste fremtid.
Oliver Glasner, 48 år, Frankfurt-træner:
Det virker ikke særligt sandsynligt, men østrigeren har været nævnt som en mulighed i diverse internationale medier den seneste tid. Og selvom Oliver Glasner har haft gang i noget godt i Frankfurt i lang tid, vil han nok være interesseret, hvis Tottenham skulle ringe. Større klub, større liga og flere penge må være tiltalende.
Cristian Stellini, 48 år, fungerende Tottenham-træner:
Italieneren var vikar for en syg Antonio Conte tidligere i 2023. Det gjorde han fremragende. Tottenham slog eksempelvis Manchester City i den periode. Nu skal Cristian Stellini så være chef på sidelinjen i resten af sæsonen. Og hvis han fører Harry Kane og kompagni til en plads i Champions League i næste sæson, kan det ikke helt udlukkes, at han bliver en overvejelse. Det kræver dog nok, at ingen af de fire ovenstående er en mulighed.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Teemu Pukki dominerer

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Forbløffet over Victor Froholdt

– Dumdristigt og naivt

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Har afvist flere tilbud

I vildrede over kæmpe United-transfer

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Flot gestus af Tadej Pogacar

– Det er en fantastisk kombination

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’
