Farvel, Conte: Her er fem bud på ny Spurs-træner

Antonio Conte er ikke længere cheftræner for Tottenham. Men hvem skal afløse italieneren? Her er redaktionens fem bud.



Pierre-Emile Højbjerg og de andre Tottenham-stjerner skal have ny træner. 

Sent søndag aften valgte London-klubben nemlig at trykke på knappen og fyre Antonio Conte. Det sker efter en periode med svingende resultater og et meget kontroversielt pressemøde, hvor italieneren kaldte sine spillere for egoistiske

Derfor giver vi her vores bud på, hvem der kan afløse Antonio Conte og forsøge at sikre Tottenham trofæer i fremtiden. I første omgang er Cristian Stellini chef på sidelinjen sæsonen ud. 

Det skal naturligvis understreges, at der er en masse usikkerheder, og at det slet ikke er garanteret, at det bliver en af de fem nedstående. Det er blot vores bud på, hvem Tottenham kunne kigge mod. 

Her er Tipsbladets fem bud

Julian Nagelsmann, 35 år, kontraktfri
Den unge stjernetræner har lige fået sparket i Bayern München, hvor han er blevet erstattet af Thomas Tuchel. Tyskeren blev smidt på porten, selvom Bundesliga-klubben spillede med om mesterskabet og havde booket billet til kvartfinalen i Champions League. Julian Nagelsmann er ifølge flere medier i England højt på Tottenhams ønskeliste, og han skulle være klar til at begynde en dialog. Uden tvivl en oplagt kandidat. 

Mauricio Pochettino, 51 år, kontraktfri
Han stod i spidsen for Tottenham fra 2014 til 2019, og argentineren har været sat i forbindelse med en retur de seneste mange måneder. Mauricio Pochettino skulle være interesseret i at vende tilbage, og han må være på Premier League-klubbens liste, da han kender Tottenham ud og ind. Spørgsmålet er, om storklubben tør give ham endnu en chance. Han vandt trods alt ingen trofæer i sin tid i London-klubben. 

Thomas Frank, 49 år, Brentford-træner
Danskeren bliver nærmest nævnt hver eneste gang, at en Premier League-klub står uden træner. Denne gang er ingen undtagelse, og den tidligere Brøndby-træner er ligeledes blevet kaldt favorit til at afløse Antonio Conte. Det er selvfølgelig slet ikke sikkert, at Thomas Frank ønsker at forlade Brentford, og de to ovenstående er højst sandsynligt højere oppe på Tottenhams liste. Men London-klubben kan sagtens have blikket rettet mod Thomas Frank, og hans arbejdsgiver kan godt modtage et opkald fra rivalerne i løbet af den nærmeste fremtid. 

Oliver Glasner, 48 år, Frankfurt-træner
Det virker ikke særligt sandsynligt, men østrigeren har været nævnt som en mulighed i diverse internationale medier den seneste tid. Og selvom Oliver Glasner har haft gang i noget godt i Frankfurt i lang tid, vil han nok være interesseret, hvis Tottenham skulle ringe. Større klub, større liga og flere penge må være tiltalende. 

Cristian Stellini, 48 år, fungerende Tottenham-træner
Italieneren var vikar for en syg Antonio Conte tidligere i 2023. Det gjorde han fremragende. Tottenham slog eksempelvis Manchester City i den periode. Nu skal Cristian Stellini så være chef på sidelinjen i resten af sæsonen. Og hvis han fører Harry Kane og kompagni til en plads i Champions League i næste sæson, kan det ikke helt udlukkes, at han bliver en overvejelse. Det kræver dog nok, at ingen af de fire ovenstående er en mulighed. 





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tjekkiet – Danmark

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Kæmpe stjerne besøger København

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Rasmus Højlund har ikke set det før

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Melder ud om Kasper Hjulmand

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Italien under massivt pres

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

FC København vil bruge mere data i transfers