Fascineret af Thomas Frank: Helt anderledes

Brentford-assistent Kevin O'Connor er særdeles fascineret af Thomas Frank.



De har et af de mindst budgetter i Premier League, men Brentford har alligevel formået at imponere i den bedste engelske række i flere sæsoner i træk nu.

Det har selvsagt gjort Thomas Frank til en eftertragtet herre, og ifølge Brentford-assistent Kevin O’Connor er der da også noget helt specielt over den tidligere Brøndby-boss.

– Jeg var virkelig fascineret af Thomas, da han først kom hertil som assistent (i 2016, red.). Vi havde nogle samtaler om fodbold, og han tænkte anderledes end alle andre. Det var en ære for mig, da han spurgte mig, om jeg ville være en del af førsteholdets trænerstab, og det gav min selvtillid et stort boost, siger Kevin O’Connor i et interview med The Athletic.

– Jeg har lært af ham lige siden. Han er en fantastisk træner, som er rigtig god i forhold til mandskabsbehandling, når det kommer til spillere og stab. Han tager sig af os, og det kan man mærke med det samme. Det betyder også, at vi tager os af ham, og vi tager os af hinanden.

Kevin O’Connor, der tilbragte hele sin karriere som spiller i Brentford, har nu ansvaret for at banke de defensive principper ind i Brentford-mandskabet, sammen med assistenttræner Claus Nørgaard. Derudover har O’Connor også ansvaret for at være mentor for seks spillere i førsteholdstruppen, herunder angrebsprofilen Yoane Wissa.

Samtidig har Kevin O’Connor også ansvaret for at arrangere sociale arrangementer med spillere og stab. Et af disse arrangementer mindede lidt om speed-dating.

– Planen var at få alle placeret foran hinanden, og så skulle de fortælle to ting om dem selv, der ikke handlede om fodbold. Og så havde vi en lille konkurrence for at se, hvem der kunne huske flest af disse ting.

– Thomas elskede det fuldstændigt. På et tidspunkt talte han med en af rengøringsfolkene. Den slags er sjovt, og jeg prøver bare at komme på ting, der kan holde humøret højt i gruppen, lyder det fra Kevin O’Connor.

Inden aftenens udekamp mod Brighton ligger Brentford nummer 12 i Premier League. En sejr sender danskerklubben op på 10. pladsen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Afslører samtale med Roony Bardghji

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk