Fascineret af Thomas Frank: Helt anderledes

Brentford-assistent Kevin O'Connor er særdeles fascineret af Thomas Frank.



De har et af de mindst budgetter i Premier League, men Brentford har alligevel formået at imponere i den bedste engelske række i flere sæsoner i træk nu.

Det har selvsagt gjort Thomas Frank til en eftertragtet herre, og ifølge Brentford-assistent Kevin O’Connor er der da også noget helt specielt over den tidligere Brøndby-boss.

– Jeg var virkelig fascineret af Thomas, da han først kom hertil som assistent (i 2016, red.). Vi havde nogle samtaler om fodbold, og han tænkte anderledes end alle andre. Det var en ære for mig, da han spurgte mig, om jeg ville være en del af førsteholdets trænerstab, og det gav min selvtillid et stort boost, siger Kevin O’Connor i et interview med The Athletic.

– Jeg har lært af ham lige siden. Han er en fantastisk træner, som er rigtig god i forhold til mandskabsbehandling, når det kommer til spillere og stab. Han tager sig af os, og det kan man mærke med det samme. Det betyder også, at vi tager os af ham, og vi tager os af hinanden.

Kevin O’Connor, der tilbragte hele sin karriere som spiller i Brentford, har nu ansvaret for at banke de defensive principper ind i Brentford-mandskabet, sammen med assistenttræner Claus Nørgaard. Derudover har O’Connor også ansvaret for at være mentor for seks spillere i førsteholdstruppen, herunder angrebsprofilen Yoane Wissa.

Samtidig har Kevin O’Connor også ansvaret for at arrangere sociale arrangementer med spillere og stab. Et af disse arrangementer mindede lidt om speed-dating.

– Planen var at få alle placeret foran hinanden, og så skulle de fortælle to ting om dem selv, der ikke handlede om fodbold. Og så havde vi en lille konkurrence for at se, hvem der kunne huske flest af disse ting.

– Thomas elskede det fuldstændigt. På et tidspunkt talte han med en af rengøringsfolkene. Den slags er sjovt, og jeg prøver bare at komme på ting, der kan holde humøret højt i gruppen, lyder det fra Kevin O’Connor.

Inden aftenens udekamp mod Brighton ligger Brentford nummer 12 i Premier League. En sejr sender danskerklubben op på 10. pladsen.





LIVE

VM-LIVE: Messi-familien melder ud

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rundens hold – VM

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jonas Lössl stopper karrieren

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Superliga-spiller åben for transfer