Fascineret af Thomas Frank: Helt anderledes

Brentford-assistent Kevin O'Connor er særdeles fascineret af Thomas Frank.



De har et af de mindst budgetter i Premier League, men Brentford har alligevel formået at imponere i den bedste engelske række i flere sæsoner i træk nu.

Det har selvsagt gjort Thomas Frank til en eftertragtet herre, og ifølge Brentford-assistent Kevin O’Connor er der da også noget helt specielt over den tidligere Brøndby-boss.

– Jeg var virkelig fascineret af Thomas, da han først kom hertil som assistent (i 2016, red.). Vi havde nogle samtaler om fodbold, og han tænkte anderledes end alle andre. Det var en ære for mig, da han spurgte mig, om jeg ville være en del af førsteholdets trænerstab, og det gav min selvtillid et stort boost, siger Kevin O’Connor i et interview med The Athletic.

– Jeg har lært af ham lige siden. Han er en fantastisk træner, som er rigtig god i forhold til mandskabsbehandling, når det kommer til spillere og stab. Han tager sig af os, og det kan man mærke med det samme. Det betyder også, at vi tager os af ham, og vi tager os af hinanden.

Kevin O’Connor, der tilbragte hele sin karriere som spiller i Brentford, har nu ansvaret for at banke de defensive principper ind i Brentford-mandskabet, sammen med assistenttræner Claus Nørgaard. Derudover har O’Connor også ansvaret for at være mentor for seks spillere i førsteholdstruppen, herunder angrebsprofilen Yoane Wissa.

Samtidig har Kevin O’Connor også ansvaret for at arrangere sociale arrangementer med spillere og stab. Et af disse arrangementer mindede lidt om speed-dating.

– Planen var at få alle placeret foran hinanden, og så skulle de fortælle to ting om dem selv, der ikke handlede om fodbold. Og så havde vi en lille konkurrence for at se, hvem der kunne huske flest af disse ting.

– Thomas elskede det fuldstændigt. På et tidspunkt talte han med en af rengøringsfolkene. Den slags er sjovt, og jeg prøver bare at komme på ting, der kan holde humøret højt i gruppen, lyder det fra Kevin O’Connor.

Inden aftenens udekamp mod Brighton ligger Brentford nummer 12 i Premier League. En sejr sender danskerklubben op på 10. pladsen.





Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

De er herbstmeister

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Johannes Hoff Thorup er på listen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Store navne kan forlade Brøndby IF

Barcelona rykker fra

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub