Fascineret af Thomas Frank: Helt anderledes

Brentford-assistent Kevin O'Connor er særdeles fascineret af Thomas Frank.



De har et af de mindst budgetter i Premier League, men Brentford har alligevel formået at imponere i den bedste engelske række i flere sæsoner i træk nu.

Det har selvsagt gjort Thomas Frank til en eftertragtet herre, og ifølge Brentford-assistent Kevin O’Connor er der da også noget helt specielt over den tidligere Brøndby-boss.

– Jeg var virkelig fascineret af Thomas, da han først kom hertil som assistent (i 2016, red.). Vi havde nogle samtaler om fodbold, og han tænkte anderledes end alle andre. Det var en ære for mig, da han spurgte mig, om jeg ville være en del af førsteholdets trænerstab, og det gav min selvtillid et stort boost, siger Kevin O’Connor i et interview med The Athletic.

– Jeg har lært af ham lige siden. Han er en fantastisk træner, som er rigtig god i forhold til mandskabsbehandling, når det kommer til spillere og stab. Han tager sig af os, og det kan man mærke med det samme. Det betyder også, at vi tager os af ham, og vi tager os af hinanden.

Kevin O’Connor, der tilbragte hele sin karriere som spiller i Brentford, har nu ansvaret for at banke de defensive principper ind i Brentford-mandskabet, sammen med assistenttræner Claus Nørgaard. Derudover har O’Connor også ansvaret for at være mentor for seks spillere i førsteholdstruppen, herunder angrebsprofilen Yoane Wissa.

Samtidig har Kevin O’Connor også ansvaret for at arrangere sociale arrangementer med spillere og stab. Et af disse arrangementer mindede lidt om speed-dating.

– Planen var at få alle placeret foran hinanden, og så skulle de fortælle to ting om dem selv, der ikke handlede om fodbold. Og så havde vi en lille konkurrence for at se, hvem der kunne huske flest af disse ting.

– Thomas elskede det fuldstændigt. På et tidspunkt talte han med en af rengøringsfolkene. Den slags er sjovt, og jeg prøver bare at komme på ting, der kan holde humøret højt i gruppen, lyder det fra Kevin O’Connor.

Inden aftenens udekamp mod Brighton ligger Brentford nummer 12 i Premier League. En sejr sender danskerklubben op på 10. pladsen.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

– Ja, der var dialog med Brøndby

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Messi-statue fjernes



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby