De har et af de mindst budgetter i Premier League, men Brentford har alligevel formået at imponere i den bedste engelske række i flere sæsoner i træk nu.
Det har selvsagt gjort Thomas Frank til en eftertragtet herre, og ifølge Brentford-assistent Kevin O’Connor er der da også noget helt specielt over den tidligere Brøndby-boss.
– Jeg var virkelig fascineret af Thomas, da han først kom hertil som assistent (i 2016, red.). Vi havde nogle samtaler om fodbold, og han tænkte anderledes end alle andre. Det var en ære for mig, da han spurgte mig, om jeg ville være en del af førsteholdets trænerstab, og det gav min selvtillid et stort boost, siger Kevin O’Connor i et interview med The Athletic.
– Jeg har lært af ham lige siden. Han er en fantastisk træner, som er rigtig god i forhold til mandskabsbehandling, når det kommer til spillere og stab. Han tager sig af os, og det kan man mærke med det samme. Det betyder også, at vi tager os af ham, og vi tager os af hinanden.
Kevin O’Connor, der tilbragte hele sin karriere som spiller i Brentford, har nu ansvaret for at banke de defensive principper ind i Brentford-mandskabet, sammen med assistenttræner Claus Nørgaard. Derudover har O’Connor også ansvaret for at være mentor for seks spillere i førsteholdstruppen, herunder angrebsprofilen Yoane Wissa.
Samtidig har Kevin O’Connor også ansvaret for at arrangere sociale arrangementer med spillere og stab. Et af disse arrangementer mindede lidt om speed-dating.
– Planen var at få alle placeret foran hinanden, og så skulle de fortælle to ting om dem selv, der ikke handlede om fodbold. Og så havde vi en lille konkurrence for at se, hvem der kunne huske flest af disse ting.
– Thomas elskede det fuldstændigt. På et tidspunkt talte han med en af rengøringsfolkene. Den slags er sjovt, og jeg prøver bare at komme på ting, der kan holde humøret højt i gruppen, lyder det fra Kevin O’Connor.
Inden aftenens udekamp mod Brighton ligger Brentford nummer 12 i Premier League. En sejr sender danskerklubben op på 10. pladsen.
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
Danske tenniskvinder rykker ned
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’