Det er i sandhed spændende tider i Manchester United, efter at Ruben Amorim nu har overtaget tøjlerne i klubben.
En portugisisk invasion vel at mærke, eftersom han også hiver en masse landsmænd ind i sin stab.
Derfor er der ikke plads til Ruud van Nistelrooy, hvis reunion med Manchester United endte med at være en kort fornøjelse, selv om han kender klubben ud og ind og trods alt leverede gode resultater de fire kampe, han var midlertidig cheftræner.
Der er dog ikke plads til ham i den nye trænerstab, og den beslutning fatter de to tidligere Manchester United-spillere Rio Ferdinand og Owen Hargreaves intet af. Det siger de i Ferdinands program, Rio Ferdinand Presents. Hans tilstedeværelse ville særligt være til gavn for de offensive spillere som Rasmus Højlund, Alejandro Garnacho og Marcus Rashford.
– Spillerne skal lære fra en af de bedste nogensinde til det, han kunne. Han behøver ikke være chefen, men han kan hjælpe de her spillere med de små detaljer, siger Owen Hargreaves, inden Ferdinand tager over:
– Vi har ventet på, at en træner kan skabe noget med spillerne. Nu har vi sådan en. Hvorfor skiller I jer af med ham?
Rio Ferdinand er overordnet set meget imponeret af Nistelrooys arbejde som midlertidig træner, hvilket kastede tre sejre og en uafgjort af sig.
– Hans audition kunne ikke være gået meget bedre, og jeg tror, nu jeg kender ham, at der var noget dybt inde i ham, som sagde: Nu gør jeg det så godt som muligt for at bringe mig i den bedste position, så jeg enten kan blive i klubben, eller så nogle andre får brug for mig som træner. Han leverede.
– Spillerne havde brug for det. Det har været en tid med masser af turbulens, den tidligere træners forhold til nogle andre spillere så ødelagt ud, og fansene lod til at have besluttet sig for, at det var slut. Der kommer en ny træner, og det giver altid et skub. Det her føltes bare som et anderledes skub, siger Ferdinand.
Han mener, at spillerne i Manchester United kunne lide Ruud van Nistelrooy, som voksede på dem.
Ruud van Nistelrooy havde selv givet udtryk for, at han ville blive i klubben, men nu må han på jobjagt.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE: FC København er videre i Conference League
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE