Det er i sandhed spændende tider i Manchester United, efter at Ruben Amorim nu har overtaget tøjlerne i klubben.
En portugisisk invasion vel at mærke, eftersom han også hiver en masse landsmænd ind i sin stab.
Derfor er der ikke plads til Ruud van Nistelrooy, hvis reunion med Manchester United endte med at være en kort fornøjelse, selv om han kender klubben ud og ind og trods alt leverede gode resultater de fire kampe, han var midlertidig cheftræner.
Der er dog ikke plads til ham i den nye trænerstab, og den beslutning fatter de to tidligere Manchester United-spillere Rio Ferdinand og Owen Hargreaves intet af. Det siger de i Ferdinands program, Rio Ferdinand Presents. Hans tilstedeværelse ville særligt være til gavn for de offensive spillere som Rasmus Højlund, Alejandro Garnacho og Marcus Rashford.
– Spillerne skal lære fra en af de bedste nogensinde til det, han kunne. Han behøver ikke være chefen, men han kan hjælpe de her spillere med de små detaljer, siger Owen Hargreaves, inden Ferdinand tager over:
– Vi har ventet på, at en træner kan skabe noget med spillerne. Nu har vi sådan en. Hvorfor skiller I jer af med ham?
Rio Ferdinand er overordnet set meget imponeret af Nistelrooys arbejde som midlertidig træner, hvilket kastede tre sejre og en uafgjort af sig.
– Hans audition kunne ikke være gået meget bedre, og jeg tror, nu jeg kender ham, at der var noget dybt inde i ham, som sagde: Nu gør jeg det så godt som muligt for at bringe mig i den bedste position, så jeg enten kan blive i klubben, eller så nogle andre får brug for mig som træner. Han leverede.
– Spillerne havde brug for det. Det har været en tid med masser af turbulens, den tidligere træners forhold til nogle andre spillere så ødelagt ud, og fansene lod til at have besluttet sig for, at det var slut. Der kommer en ny træner, og det giver altid et skub. Det her føltes bare som et anderledes skub, siger Ferdinand.
Han mener, at spillerne i Manchester United kunne lide Ruud van Nistelrooy, som voksede på dem.
Ruud van Nistelrooy havde selv givet udtryk for, at han ville blive i klubben, men nu må han på jobjagt.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
AVIS