Det er i sandhed spændende tider i Manchester United, efter at Ruben Amorim nu har overtaget tøjlerne i klubben.
En portugisisk invasion vel at mærke, eftersom han også hiver en masse landsmænd ind i sin stab.
Derfor er der ikke plads til Ruud van Nistelrooy, hvis reunion med Manchester United endte med at være en kort fornøjelse, selv om han kender klubben ud og ind og trods alt leverede gode resultater de fire kampe, han var midlertidig cheftræner.
Der er dog ikke plads til ham i den nye trænerstab, og den beslutning fatter de to tidligere Manchester United-spillere Rio Ferdinand og Owen Hargreaves intet af. Det siger de i Ferdinands program, Rio Ferdinand Presents. Hans tilstedeværelse ville særligt være til gavn for de offensive spillere som Rasmus Højlund, Alejandro Garnacho og Marcus Rashford.
– Spillerne skal lære fra en af de bedste nogensinde til det, han kunne. Han behøver ikke være chefen, men han kan hjælpe de her spillere med de små detaljer, siger Owen Hargreaves, inden Ferdinand tager over:
– Vi har ventet på, at en træner kan skabe noget med spillerne. Nu har vi sådan en. Hvorfor skiller I jer af med ham?
Rio Ferdinand er overordnet set meget imponeret af Nistelrooys arbejde som midlertidig træner, hvilket kastede tre sejre og en uafgjort af sig.
– Hans audition kunne ikke være gået meget bedre, og jeg tror, nu jeg kender ham, at der var noget dybt inde i ham, som sagde: Nu gør jeg det så godt som muligt for at bringe mig i den bedste position, så jeg enten kan blive i klubben, eller så nogle andre får brug for mig som træner. Han leverede.
– Spillerne havde brug for det. Det har været en tid med masser af turbulens, den tidligere træners forhold til nogle andre spillere så ødelagt ud, og fansene lod til at have besluttet sig for, at det var slut. Der kommer en ny træner, og det giver altid et skub. Det her føltes bare som et anderledes skub, siger Ferdinand.
Han mener, at spillerne i Manchester United kunne lide Ruud van Nistelrooy, som voksede på dem.
Ruud van Nistelrooy havde selv givet udtryk for, at han ville blive i klubben, men nu må han på jobjagt.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
“Det går over i historien”
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW