Fatter ikke United: Hvorfor dropper I ham?

Rio Ferdinand forstår slet ikke, hvorfor der ikke er en rolle til Ruud van Nistelrooy i det "nye" Manchester United.



Det er i sandhed spændende tider i Manchester United, efter at Ruben Amorim nu har overtaget tøjlerne i klubben.

En portugisisk invasion vel at mærke, eftersom han også hiver en masse landsmænd ind i sin stab. 

Derfor er der ikke plads til Ruud van Nistelrooy, hvis reunion med Manchester United endte med at være en kort fornøjelse, selv om han kender klubben ud og ind og trods alt leverede gode resultater de fire kampe, han var midlertidig cheftræner.

Der er dog ikke plads til ham i den nye trænerstab, og den beslutning fatter de to tidligere Manchester United-spillere Rio Ferdinand og Owen Hargreaves intet af. Det siger de i Ferdinands program, Rio Ferdinand Presents. Hans tilstedeværelse ville særligt være til gavn for de offensive spillere som Rasmus Højlund, Alejandro Garnacho og Marcus Rashford.

– Spillerne skal lære fra en af de bedste nogensinde til det, han kunne. Han behøver ikke være chefen, men han kan hjælpe de her spillere med de små detaljer, siger Owen Hargreaves, inden Ferdinand tager over:

– Vi har ventet på, at en træner kan skabe noget med spillerne. Nu har vi sådan en. Hvorfor skiller I jer af med ham? 

Rio Ferdinand er overordnet set meget imponeret af Nistelrooys arbejde som midlertidig træner, hvilket kastede tre sejre og en uafgjort af sig. 

– Hans audition kunne ikke være gået meget bedre, og jeg tror, nu jeg kender ham, at der var noget dybt inde i ham, som sagde: Nu gør jeg det så godt som muligt for at bringe mig i den bedste position, så jeg enten kan blive i klubben, eller så nogle andre får brug for mig som træner. Han leverede. 

– Spillerne havde brug for det. Det har været en tid med masser af turbulens, den tidligere træners forhold til nogle andre spillere så ødelagt ud, og fansene lod til at have besluttet sig for, at det var slut. Der kommer en ny træner, og det giver altid et skub. Det her føltes bare som et anderledes skub, siger Ferdinand. 

Han mener, at spillerne i Manchester United kunne lide Ruud van Nistelrooy, som voksede på dem. 

Ruud van Nistelrooy havde selv givet udtryk for, at han ville blive i klubben, men nu må han på jobjagt.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brighton – Manchester United

Kommer med frækt bud på dansk mester

Fulham – Newcastle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Liverpool – Brentford

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding