Fatter ikke United: Hvorfor dropper I ham?

Rio Ferdinand forstår slet ikke, hvorfor der ikke er en rolle til Ruud van Nistelrooy i det "nye" Manchester United.



Det er i sandhed spændende tider i Manchester United, efter at Ruben Amorim nu har overtaget tøjlerne i klubben.

En portugisisk invasion vel at mærke, eftersom han også hiver en masse landsmænd ind i sin stab. 

Derfor er der ikke plads til Ruud van Nistelrooy, hvis reunion med Manchester United endte med at være en kort fornøjelse, selv om han kender klubben ud og ind og trods alt leverede gode resultater de fire kampe, han var midlertidig cheftræner.

Der er dog ikke plads til ham i den nye trænerstab, og den beslutning fatter de to tidligere Manchester United-spillere Rio Ferdinand og Owen Hargreaves intet af. Det siger de i Ferdinands program, Rio Ferdinand Presents. Hans tilstedeværelse ville særligt være til gavn for de offensive spillere som Rasmus Højlund, Alejandro Garnacho og Marcus Rashford.

– Spillerne skal lære fra en af de bedste nogensinde til det, han kunne. Han behøver ikke være chefen, men han kan hjælpe de her spillere med de små detaljer, siger Owen Hargreaves, inden Ferdinand tager over:

– Vi har ventet på, at en træner kan skabe noget med spillerne. Nu har vi sådan en. Hvorfor skiller I jer af med ham? 

Rio Ferdinand er overordnet set meget imponeret af Nistelrooys arbejde som midlertidig træner, hvilket kastede tre sejre og en uafgjort af sig. 

– Hans audition kunne ikke være gået meget bedre, og jeg tror, nu jeg kender ham, at der var noget dybt inde i ham, som sagde: Nu gør jeg det så godt som muligt for at bringe mig i den bedste position, så jeg enten kan blive i klubben, eller så nogle andre får brug for mig som træner. Han leverede. 

– Spillerne havde brug for det. Det har været en tid med masser af turbulens, den tidligere træners forhold til nogle andre spillere så ødelagt ud, og fansene lod til at have besluttet sig for, at det var slut. Der kommer en ny træner, og det giver altid et skub. Det her føltes bare som et anderledes skub, siger Ferdinand. 

Han mener, at spillerne i Manchester United kunne lide Ruud van Nistelrooy, som voksede på dem. 

Ruud van Nistelrooy havde selv givet udtryk for, at han ville blive i klubben, men nu må han på jobjagt.





Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kæmpe brag venter fredag

Medier i svime: Den bedste!

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger