• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Anders Dehn

"Faxe" får nyt job: Skal være skandinavisk chefscout for Arsenal

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Fremover skal John "Faxe" Jensen stå for at finde de største talenter i Skandinavien for Arsenal. Han er netop startet i et nyt job i klubben.

Af Anders Dehn

Det er over et år, siden John "Faxe" Jensen stoppede som cheftræner i Fremad Amager, men nu han har fået fast arbejde igen. Han er netop begyndt som chefscout i Skandinavien for Arsenal.

Dermed bliver det til et gensyn med klubben, som han tilbragte fire år i fra 1992 til 1996, og som han spillede over 100 kampe for. Det bekræfter europamesteren over for Ekstra Bladet.

- Det er korrekt, at jeg skal arbejde for Arsenal. 1. juli startede jeg i jobbet som chefscout for klubben i Skandinavien. I første omgang skal jeg finde talenter til klubbens akademi, men på sigt håber jeg at bidrage med scouting af spillere til Premier League-mandskabet, siger John "Faxe" Jensen.

Dermed ligner hans nye jobbeskrivelse den, som landsmanden Tommy Møller Nielsen har i Manchester United. Han scouter ligeledes i Skandinavien, hvor han dog også holder øje med spillere til klubbens førstehold. Han var eksempelvis med til at besigtige svenskeren Victor Lindelöf.

John "Faxe" Jensen har, siden han stoppede i Fremad Amager, scoutet lidt for et amerikansk agentfirma, siger han. Men nu er han altså klar til at tage en ny rolle på fuldtid. Dermed kommer han som udgangspunkt også til at stoppe som kommentator på Discoverys kanaler.

Siden han indstillede sin aktive karriere, har "Faxe" været spillende træner i Herfølge BK, assistenttræner i Brøndby IF, Getafe og Blackburn Rovers. Derudover har han stået i spidsen for Randers FC og Fremad Amager.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.