“Faxe” får nyt job: Skal være skandinavisk chefscout for Arsenal

Fremover skal John “Faxe” Jensen stå for at finde de største talenter i Skandinavien for Arsenal. Han er netop startet i et nyt job i klubben.



Det er over et år, siden John “Faxe” Jensen stoppede som cheftræner i Fremad Amager, men nu han har fået fast arbejde igen. Han er netop begyndt som chefscout i Skandinavien for Arsenal.

Dermed bliver det til et gensyn med klubben, som han tilbragte fire år i fra 1992 til 1996, og som han spillede over 100 kampe for. Det bekræfter europamesteren over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at jeg skal arbejde for Arsenal. 1. juli startede jeg i jobbet som chefscout for klubben i Skandinavien. I første omgang skal jeg finde talenter til klubbens akademi, men på sigt håber jeg at bidrage med scouting af spillere til Premier League-mandskabet, siger John “Faxe” Jensen.

Dermed ligner hans nye jobbeskrivelse den, som landsmanden Tommy Møller Nielsen har i Manchester United. Han scouter ligeledes i Skandinavien, hvor han dog også holder øje med spillere til klubbens førstehold. Han var eksempelvis med til at besigtige svenskeren Victor Lindelöf.

John “Faxe” Jensen har, siden han stoppede i Fremad Amager, scoutet lidt for et amerikansk agentfirma, siger han. Men nu er han altså klar til at tage en ny rolle på fuldtid. Dermed kommer han som udgangspunkt også til at stoppe som kommentator på Discoverys kanaler.

Siden han indstillede sin aktive karriere, har “Faxe” været spillende træner i Herfølge BK, assistenttræner i Brøndby IF, Getafe og Blackburn Rovers. Derudover har han stået i spidsen for Randers FC og Fremad Amager.





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Rundens hold – VM

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-spiller åben for transfer

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander