Det er over et år, siden John “Faxe” Jensen stoppede som cheftræner i Fremad Amager, men nu han har fået fast arbejde igen. Han er netop begyndt som chefscout i Skandinavien for Arsenal.
Dermed bliver det til et gensyn med klubben, som han tilbragte fire år i fra 1992 til 1996, og som han spillede over 100 kampe for. Det bekræfter europamesteren over for Ekstra Bladet.
– Det er korrekt, at jeg skal arbejde for Arsenal. 1. juli startede jeg i jobbet som chefscout for klubben i Skandinavien. I første omgang skal jeg finde talenter til klubbens akademi, men på sigt håber jeg at bidrage med scouting af spillere til Premier League-mandskabet, siger John “Faxe” Jensen.
Dermed ligner hans nye jobbeskrivelse den, som landsmanden Tommy Møller Nielsen har i Manchester United. Han scouter ligeledes i Skandinavien, hvor han dog også holder øje med spillere til klubbens førstehold. Han var eksempelvis med til at besigtige svenskeren Victor Lindelöf.
John “Faxe” Jensen har, siden han stoppede i Fremad Amager, scoutet lidt for et amerikansk agentfirma, siger han. Men nu er han altså klar til at tage en ny rolle på fuldtid. Dermed kommer han som udgangspunkt også til at stoppe som kommentator på Discoverys kanaler.
Siden han indstillede sin aktive karriere, har “Faxe” været spillende træner i Herfølge BK, assistenttræner i Brøndby IF, Getafe og Blackburn Rovers. Derudover har han stået i spidsen for Randers FC og Fremad Amager.
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
Tuchel føler “den største smerte af alle”
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Superliga-stjerne i transfer denne sommer?
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
