“Faxe” får nyt job: Skal være skandinavisk chefscout for Arsenal

Fremover skal John “Faxe” Jensen stå for at finde de største talenter i Skandinavien for Arsenal. Han er netop startet i et nyt job i klubben.



Det er over et år, siden John “Faxe” Jensen stoppede som cheftræner i Fremad Amager, men nu han har fået fast arbejde igen. Han er netop begyndt som chefscout i Skandinavien for Arsenal.

Dermed bliver det til et gensyn med klubben, som han tilbragte fire år i fra 1992 til 1996, og som han spillede over 100 kampe for. Det bekræfter europamesteren over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at jeg skal arbejde for Arsenal. 1. juli startede jeg i jobbet som chefscout for klubben i Skandinavien. I første omgang skal jeg finde talenter til klubbens akademi, men på sigt håber jeg at bidrage med scouting af spillere til Premier League-mandskabet, siger John “Faxe” Jensen.

Dermed ligner hans nye jobbeskrivelse den, som landsmanden Tommy Møller Nielsen har i Manchester United. Han scouter ligeledes i Skandinavien, hvor han dog også holder øje med spillere til klubbens førstehold. Han var eksempelvis med til at besigtige svenskeren Victor Lindelöf.

John “Faxe” Jensen har, siden han stoppede i Fremad Amager, scoutet lidt for et amerikansk agentfirma, siger han. Men nu er han altså klar til at tage en ny rolle på fuldtid. Dermed kommer han som udgangspunkt også til at stoppe som kommentator på Discoverys kanaler.

Siden han indstillede sin aktive karriere, har “Faxe” været spillende træner i Herfølge BK, assistenttræner i Brøndby IF, Getafe og Blackburn Rovers. Derudover har han stået i spidsen for Randers FC og Fremad Amager.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Meldes varm på ung Superliga-profil

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?