“Faxe” får nyt job: Skal være skandinavisk chefscout for Arsenal

Fremover skal John “Faxe” Jensen stå for at finde de største talenter i Skandinavien for Arsenal. Han er netop startet i et nyt job i klubben.



Det er over et år, siden John “Faxe” Jensen stoppede som cheftræner i Fremad Amager, men nu han har fået fast arbejde igen. Han er netop begyndt som chefscout i Skandinavien for Arsenal.

Dermed bliver det til et gensyn med klubben, som han tilbragte fire år i fra 1992 til 1996, og som han spillede over 100 kampe for. Det bekræfter europamesteren over for Ekstra Bladet.

– Det er korrekt, at jeg skal arbejde for Arsenal. 1. juli startede jeg i jobbet som chefscout for klubben i Skandinavien. I første omgang skal jeg finde talenter til klubbens akademi, men på sigt håber jeg at bidrage med scouting af spillere til Premier League-mandskabet, siger John “Faxe” Jensen.

Dermed ligner hans nye jobbeskrivelse den, som landsmanden Tommy Møller Nielsen har i Manchester United. Han scouter ligeledes i Skandinavien, hvor han dog også holder øje med spillere til klubbens førstehold. Han var eksempelvis med til at besigtige svenskeren Victor Lindelöf.

John “Faxe” Jensen har, siden han stoppede i Fremad Amager, scoutet lidt for et amerikansk agentfirma, siger han. Men nu er han altså klar til at tage en ny rolle på fuldtid. Dermed kommer han som udgangspunkt også til at stoppe som kommentator på Discoverys kanaler.

Siden han indstillede sin aktive karriere, har “Faxe” været spillende træner i Herfølge BK, assistenttræner i Brøndby IF, Getafe og Blackburn Rovers. Derudover har han stået i spidsen for Randers FC og Fremad Amager.





LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

Superliga-LIVE: Horsens-spiller rykker til Qatar

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dansker scorer mod Barcelona

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer