Fik Ronaldos trøje: Jeg måtte spørge flere gange

Andros Townsend forklarer, at han måtte kæmpe hårdt for at få fingrene i Cristiano Ronaldos trøje i weekenden.



Andros Townsend sikrede Everton et enkelt point i weekenden med en scoring mod Manchester United, og efterfølgende fik den engelske kantspiller også fingre i Cristiano Ronaldos trøje fra kampen.

Han måtte dog kæmpe for den.

Over for talkSPORT forklarer 30årige Andros Townsend således nu, hvordan det gik til, at han i sidste ende fik den portugisiske superstjernes trøje.

– Jeg gjorde det til mit mål, at jeg ikke forlod Old Trafford uden Cristiano Ronaldos trøje. I så efter slutfløjtet, at jeg løb direkte hen til ham. Jeg ved ikke, hvad han mumlede, men det var ikke engelsk.

– Han mumlede nok på portugisisk, og jeg spurgte ham tre eller fire gange om hans trøje, og til sidst gav han efter og sagde, at han ville give den til mig indenfor. Jeg var nødt til at vente inde i omklædningsrummet, og heldigvis kunne deres “kit man” fikse det for mig. Den trøje vil jeg beholde, siger Andros Townsend.

I kampen gjorde Everton-spilleren sig også bemærket med sin jubel, da han kopierede Cristiano Ronaldos normale jubel. Det havde han allerde snakket med holdkammeraterne om inden kampen, men han frygtede, at Ronaldo ville komme med et modsvar:

– Den ene ting, de (holdkammeraterne, red.) sagde, var at jeg skulle være sikker på, at vi vandt, eller at det var sent i kampen, så Ronaldo ikke havde en chance for at svare igen.

– Jeg blev lidt revet med og faldt på min ryg. Jeg kiggede op på uret, og der var spillet 65 minutter. Jeg gav den største spiller en halv time til at få mig til at se fjollet ud og score sejrsmålet. Det gjorde han heldigvis ikke, siger Andros Townsend til talkSPORT.





Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber