Fik Ronaldos trøje: Jeg måtte spørge flere gange

Andros Townsend forklarer, at han måtte kæmpe hårdt for at få fingrene i Cristiano Ronaldos trøje i weekenden.



Andros Townsend sikrede Everton et enkelt point i weekenden med en scoring mod Manchester United, og efterfølgende fik den engelske kantspiller også fingre i Cristiano Ronaldos trøje fra kampen.

Han måtte dog kæmpe for den.

Over for talkSPORT forklarer 30årige Andros Townsend således nu, hvordan det gik til, at han i sidste ende fik den portugisiske superstjernes trøje.

– Jeg gjorde det til mit mål, at jeg ikke forlod Old Trafford uden Cristiano Ronaldos trøje. I så efter slutfløjtet, at jeg løb direkte hen til ham. Jeg ved ikke, hvad han mumlede, men det var ikke engelsk.

– Han mumlede nok på portugisisk, og jeg spurgte ham tre eller fire gange om hans trøje, og til sidst gav han efter og sagde, at han ville give den til mig indenfor. Jeg var nødt til at vente inde i omklædningsrummet, og heldigvis kunne deres “kit man” fikse det for mig. Den trøje vil jeg beholde, siger Andros Townsend.

I kampen gjorde Everton-spilleren sig også bemærket med sin jubel, da han kopierede Cristiano Ronaldos normale jubel. Det havde han allerde snakket med holdkammeraterne om inden kampen, men han frygtede, at Ronaldo ville komme med et modsvar:

– Den ene ting, de (holdkammeraterne, red.) sagde, var at jeg skulle være sikker på, at vi vandt, eller at det var sent i kampen, så Ronaldo ikke havde en chance for at svare igen.

– Jeg blev lidt revet med og faldt på min ryg. Jeg kiggede op på uret, og der var spillet 65 minutter. Jeg gav den største spiller en halv time til at få mig til at se fjollet ud og score sejrsmålet. Det gjorde han heldigvis ikke, siger Andros Townsend til talkSPORT.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans