Andros Townsend sikrede Everton et enkelt point i weekenden med en scoring mod Manchester United, og efterfølgende fik den engelske kantspiller også fingre i Cristiano Ronaldos trøje fra kampen.
Han måtte dog kæmpe for den.
Over for talkSPORT forklarer 30årige Andros Townsend således nu, hvordan det gik til, at han i sidste ende fik den portugisiske superstjernes trøje.
– Jeg gjorde det til mit mål, at jeg ikke forlod Old Trafford uden Cristiano Ronaldos trøje. I så efter slutfløjtet, at jeg løb direkte hen til ham. Jeg ved ikke, hvad han mumlede, men det var ikke engelsk.
– Han mumlede nok på portugisisk, og jeg spurgte ham tre eller fire gange om hans trøje, og til sidst gav han efter og sagde, at han ville give den til mig indenfor. Jeg var nødt til at vente inde i omklædningsrummet, og heldigvis kunne deres “kit man” fikse det for mig. Den trøje vil jeg beholde, siger Andros Townsend.
I kampen gjorde Everton-spilleren sig også bemærket med sin jubel, da han kopierede Cristiano Ronaldos normale jubel. Det havde han allerde snakket med holdkammeraterne om inden kampen, men han frygtede, at Ronaldo ville komme med et modsvar:
– Den ene ting, de (holdkammeraterne, red.) sagde, var at jeg skulle være sikker på, at vi vandt, eller at det var sent i kampen, så Ronaldo ikke havde en chance for at svare igen.
– Jeg blev lidt revet med og faldt på min ryg. Jeg kiggede op på uret, og der var spillet 65 minutter. Jeg gav den største spiller en halv time til at få mig til at se fjollet ud og score sejrsmålet. Det gjorde han heldigvis ikke, siger Andros Townsend til talkSPORT.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danskerne har stor tiltro til Norge
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
