Fik Ronaldos trøje: Jeg måtte spørge flere gange

Andros Townsend forklarer, at han måtte kæmpe hårdt for at få fingrene i Cristiano Ronaldos trøje i weekenden.



Andros Townsend sikrede Everton et enkelt point i weekenden med en scoring mod Manchester United, og efterfølgende fik den engelske kantspiller også fingre i Cristiano Ronaldos trøje fra kampen.

Han måtte dog kæmpe for den.

Over for talkSPORT forklarer 30årige Andros Townsend således nu, hvordan det gik til, at han i sidste ende fik den portugisiske superstjernes trøje.

– Jeg gjorde det til mit mål, at jeg ikke forlod Old Trafford uden Cristiano Ronaldos trøje. I så efter slutfløjtet, at jeg løb direkte hen til ham. Jeg ved ikke, hvad han mumlede, men det var ikke engelsk.

– Han mumlede nok på portugisisk, og jeg spurgte ham tre eller fire gange om hans trøje, og til sidst gav han efter og sagde, at han ville give den til mig indenfor. Jeg var nødt til at vente inde i omklædningsrummet, og heldigvis kunne deres “kit man” fikse det for mig. Den trøje vil jeg beholde, siger Andros Townsend.

I kampen gjorde Everton-spilleren sig også bemærket med sin jubel, da han kopierede Cristiano Ronaldos normale jubel. Det havde han allerde snakket med holdkammeraterne om inden kampen, men han frygtede, at Ronaldo ville komme med et modsvar:

– Den ene ting, de (holdkammeraterne, red.) sagde, var at jeg skulle være sikker på, at vi vandt, eller at det var sent i kampen, så Ronaldo ikke havde en chance for at svare igen.

– Jeg blev lidt revet med og faldt på min ryg. Jeg kiggede op på uret, og der var spillet 65 minutter. Jeg gav den største spiller en halv time til at få mig til at se fjollet ud og score sejrsmålet. Det gjorde han heldigvis ikke, siger Andros Townsend til talkSPORT.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!