Andros Townsend sikrede Everton et enkelt point i weekenden med en scoring mod Manchester United, og efterfølgende fik den engelske kantspiller også fingre i Cristiano Ronaldos trøje fra kampen.
Han måtte dog kæmpe for den.
Over for talkSPORT forklarer 30årige Andros Townsend således nu, hvordan det gik til, at han i sidste ende fik den portugisiske superstjernes trøje.
– Jeg gjorde det til mit mål, at jeg ikke forlod Old Trafford uden Cristiano Ronaldos trøje. I så efter slutfløjtet, at jeg løb direkte hen til ham. Jeg ved ikke, hvad han mumlede, men det var ikke engelsk.
– Han mumlede nok på portugisisk, og jeg spurgte ham tre eller fire gange om hans trøje, og til sidst gav han efter og sagde, at han ville give den til mig indenfor. Jeg var nødt til at vente inde i omklædningsrummet, og heldigvis kunne deres “kit man” fikse det for mig. Den trøje vil jeg beholde, siger Andros Townsend.
I kampen gjorde Everton-spilleren sig også bemærket med sin jubel, da han kopierede Cristiano Ronaldos normale jubel. Det havde han allerde snakket med holdkammeraterne om inden kampen, men han frygtede, at Ronaldo ville komme med et modsvar:
– Den ene ting, de (holdkammeraterne, red.) sagde, var at jeg skulle være sikker på, at vi vandt, eller at det var sent i kampen, så Ronaldo ikke havde en chance for at svare igen.
– Jeg blev lidt revet med og faldt på min ryg. Jeg kiggede op på uret, og der var spillet 65 minutter. Jeg gav den største spiller en halv time til at få mig til at se fjollet ud og score sejrsmålet. Det gjorde han heldigvis ikke, siger Andros Townsend til talkSPORT.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
INTERVIEW
