Søndag aften måtte Premier League-topkampen mellem Manchester United og LIverpool udskydes en time, fordi en række United-supportere havde invaderet stadion.
Senere blev kampen udskudt, fordi det blev vurderet, at den ikke kunne afvikles forsvarligt. Supporterne var på banen for at demonstrere mod klubbens ejere, familien Glazer, og det udviklede sig voldeligt.
Ifølge politiet i Manchester kom seks betjente til skade under protesterne, efter de fremmødte begyndte at kaste med flasker og dåser. Det skriver Sky Sports.
Politiet oplyser, at en betjent kom svært til skade, da han blev ramt i øjet, mens en anden fik skader i ansigtet, mens en tredje blev “slæbt og sparket”.
Én person blev anholdt, mens politiet oplyser ikke for hvilken forbrydelse. I stedet noterer de, at de vil se alt bevismateriale igennem for at identificere, hvem der stod bag demonstrationen, og hvem der er ansvarlig for overfaldene på politibetjentene.
– Vi har noteret seks tilskadekomne politibetjente indtil videre, hvor en har beskadiget sin øjenhule og måtte på hospitalet for at få behandling, end anden fik et sår i ansigtet, efter at flasker og dåser blev kastet fra folk i demonstrationen, skriver Manchester Politi i en pressemeddelelse.
– En tredje betjent blev slæbt og sparket. Betjenten, der måtte en tur på hospitalet, er siden blevet udskrevet, men han var heldig ikke at miste synet. Han er dog i store smerter og skal have yderligere behandling, uddybes det i pressemeddelelsen.
Om og hvilke konsekvenser urolighederne får for Manchester United er endnu ikke besluttet.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
