Flere betjente slemt til skade efter fan-protester

Én person blev anholdt, mens hele seks betjente kom til skade under fan-protesterne på Old Trafford søndag aften.



Søndag aften måtte Premier League-topkampen mellem Manchester United og LIverpool udskydes en time, fordi en række United-supportere havde invaderet stadion.

Senere blev kampen udskudt, fordi det blev vurderet, at den ikke kunne afvikles forsvarligt. Supporterne var på banen for at demonstrere mod klubbens ejere, familien Glazer, og det udviklede sig voldeligt.

Ifølge politiet i Manchester kom seks betjente til skade under protesterne, efter de fremmødte begyndte at kaste med flasker og dåser. Det skriver Sky Sports.

Politiet oplyser, at en betjent kom svært til skade, da han blev ramt i øjet, mens en anden fik skader i ansigtet, mens en tredje blev “slæbt og sparket”.

Én person blev anholdt, mens politiet oplyser ikke for hvilken forbrydelse. I stedet noterer de, at de vil se alt bevismateriale igennem for at identificere, hvem der stod bag demonstrationen, og hvem der er ansvarlig for overfaldene på politibetjentene. 

– Vi har noteret seks tilskadekomne politibetjente indtil videre, hvor en har beskadiget sin øjenhule og måtte på hospitalet for at få behandling, end anden fik et sår i ansigtet, efter at flasker og dåser blev kastet fra folk i demonstrationen, skriver Manchester Politi i en pressemeddelelse. 

– En tredje betjent blev slæbt og sparket. Betjenten, der måtte en tur på hospitalet, er siden blevet udskrevet, men han var heldig ikke at miste synet. Han er dog i store smerter og skal have yderligere behandling, uddybes det i pressemeddelelsen.

Om og hvilke konsekvenser urolighederne får for Manchester United er endnu ikke besluttet.






Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller