Thomas Frank er lige på vippen til at få cheftrænerjobbet i Tottenham, hvilket vil være den foreløbige kulmination på en flot trænerkarriere.
Det var måske ikke alle, der havde set den komme, dengang han var træner i Brøndby. Per Rud har dog aldrig tvivlet på Thomas Franks evner og potentiale.
De to arbejdede tæt sammen i Brøndby fra 2013 til 2015. Thomas Frank som cheftræner og Per Rud som sportsdirektør, og før det kendte de også hinanden fra DBU-tiden.
I dag kan Per Rud kun tale positivt og varmt om sin tidligere kollega, som han stadig holder kontakten med.
Da Tipsbladet onsdag fanger Rud over telefonen, skal han faktisk mødes med Thomas Frank og deres tidligere stabskolleger i Brøndby til en gang frokost.
Der skal nok fortælles røverhistorier, og Per Rud taler sig varm i telefoninterviewet, når snakken går på, om han havde set for sig, at Thomas Frank godt ti år efter deres samarbejde ville få job i en af Premier Leagues største klubber.
– Efter Thomas stoppede i Brøndby og ikke rigtig vidste, hvad han skulle, havde jeg opkald fra både Sønderjyske og Hobro, som spurgte, om han var god nok til at være Superliga-træner, efter han røg ud i Brøndby, siger Rud og fortsætter:
– Mit svar var, at der ikke var nogen øvre grænse for, hvor han kan være henne, siger Per Rud.
En arbejdsnarkoman
Der må man give den nuværende administrerende direktør i CD Mafra, at han ramte bullseye. Thomas Franks karriere eksploderede, efter han først blev assistenttræner i Brentford og siden rykkede op i det forjættede land Premier League som cheftræner.

Deres fælles tid i Brøndby var særlig på mange måder, husker Per Rud, som kalder Thomas Frank for en “arbejdsnarkoman“.
– Vi havde meget nemt ved at falde ind i det sammen. Fra Køge var jeg vant til at styre trænertingene, men Thomas var en naturlig god leder, så han satte sig for enden af bordet og samlede staben omkring træning og kørte det.
– Selv om han var ung og uerfaren, lærte han hurtigt, for han er en fast learner. Han er innovativ og lytter til andre. Han formår at have nogle folk omkring sig, som han stoler på, siger Rud til Tipsbladet og fortsætter:
– Han er virkelig også en arbejdsnarkoman. Nogle gange var han næsten ude over kanten af, hvad man fysisk kan holde til. Engang imellem sagde jeg til ham, at nu pakker du din taske og kører hjem, for jeg kan se, at det ikke gør noget godt! Der håber og tror jeg, at Thomas er blevet klogere med tiden.
– Han lever efter det med at komme først og gå sidst, og det gjorde jeg også. Det var lige før, vi havde en konkurrence om det. Så når jeg bad ham om at tage hjem, fordi jeg syntes, han lignede lort, så sagde han, at så skulle du se dig selv, og så grinede vi lidt af det. Vi har haft mange gode oplevelser, siger Per Rud med varme i stemmen.
Han er stadig på en rejse
Selv om interviewet foregår telefonisk, kan man forestille sig, at Thomas Franks tidligere kollega sidder med et smil på læben af at tænke tilbage på en god tid. Ikke bare mellem ham og Thomas Frank, men af hele staben dengang bestående af blandt andre Albert Capellas, Claus Nørgaard, Kim Hallberg, Anders Bay og Flemming Berg.
Det er dem, der stadig mødes den dag i dag, og Per Rud siger, at det er Thomas Frank, der trækker det store læs.
– Han har jo nok den mest travle kalender af os alle, siger Rud, og det er nok ikke skudt helt ved siden af. Til gengæld er han så god til at byde ind med, når han er i Danmark, og om de skal mødes.
Der kommer nok ikke mere tid, når Frank som ventet lander trænersædet i Tottenham. Men for Per Rud er punktummet ikke sat for den eftertragtede dansker.
– Han er stadig på en rejse. Thomas er en, man skal give plads. Hvis du lukker ham inde og træffer beslutninger henover hovedet på ham og ikke involverer ham, så får du ikke det bedste ud af ham. Han er bare en glad dreng, som skal have en oplevelse af, at man er sammen om det, og man har hans ryg.
Så skal det hele nok gå godt, for fodbolddelen er spot on, og Thomas Frank mestrer ifølge Rud det at lede både opad og nedad.
Det gjorde han også dengang for nu mere end ti år siden.
LIVE
TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT