De tvivlede på Thomas Frank

Thomas Frank er brandvarm i øjeblikket, men sådan har det ikke altid været. Per Rud fortæller blandt andet om en episode efter stoppet i Brøndby.



Thomas Frank er lige på vippen til at få cheftrænerjobbet i Tottenham, hvilket vil være den foreløbige kulmination på en flot trænerkarriere.

Det var måske ikke alle, der havde set den komme, dengang han var træner i Brøndby. Per Rud har dog aldrig tvivlet på Thomas Franks evner og potentiale.

De to arbejdede tæt sammen i Brøndby fra 2013 til 2015. Thomas Frank som cheftræner og Per Rud som sportsdirektør, og før det kendte de også hinanden fra DBU-tiden.

I dag kan Per Rud kun tale positivt og varmt om sin tidligere kollega, som han stadig holder kontakten med.

Da Tipsbladet onsdag fanger Rud over telefonen, skal han faktisk mødes med Thomas Frank og deres tidligere stabskolleger i Brøndby til en gang frokost.

Der skal nok fortælles røverhistorier, og Per Rud taler sig varm i telefoninterviewet, når snakken går på, om han havde set for sig, at Thomas Frank godt ti år efter deres samarbejde ville få job i en af Premier Leagues største klubber.

– Efter Thomas stoppede i Brøndby og ikke rigtig vidste, hvad han skulle, havde jeg opkald fra både Sønderjyske og Hobro, som spurgte, om han var god nok til at være Superliga-træner, efter han røg ud i Brøndby, siger Rud og fortsætter:

– Mit svar var, at der ikke var nogen øvre grænse for, hvor han kan være henne, siger Per Rud.

En arbejdsnarkoman

Der må man give den nuværende administrerende direktør i CD Mafra, at han ramte bullseye. Thomas Franks karriere eksploderede, efter han først blev assistenttræner i Brentford og siden rykkede op i det forjættede land Premier League som cheftræner.

Rud_Per1
Per Rud og Thomas Frank arbejdede sammen i Brøndby fra 2013 til 2015. De mødes stadig privat den dag i dag. Foto: HB Køge

Deres fælles tid i Brøndby var særlig på mange måder, husker Per Rud, som kalder Thomas Frank for en “arbejdsnarkoman“.

– Vi havde meget nemt ved at falde ind i det sammen. Fra Køge var jeg vant til at styre trænertingene, men Thomas var en naturlig god leder, så han satte sig for enden af bordet og samlede staben omkring træning og kørte det.

– Selv om han var ung og uerfaren, lærte han hurtigt, for han er en fast learner. Han er innovativ og lytter til andre. Han formår at have nogle folk omkring sig, som han stoler på, siger Rud til Tipsbladet og fortsætter:

– Han er virkelig også en arbejdsnarkoman. Nogle gange var han næsten ude over kanten af, hvad man fysisk kan holde til. Engang imellem sagde jeg til ham, at nu pakker du din taske og kører hjem, for jeg kan se, at det ikke gør noget godt! Der håber og tror jeg, at Thomas er blevet klogere med tiden.

– Han lever efter det med at komme først og gå sidst, og det gjorde jeg også. Det var lige før, vi havde en konkurrence om det. Så når jeg bad ham om at tage hjem, fordi jeg syntes, han lignede lort, så sagde han, at så skulle du se dig selv, og så grinede vi lidt af det. Vi har haft mange gode oplevelser, siger Per Rud med varme i stemmen.

Han er stadig på en rejse

Selv om interviewet foregår telefonisk, kan man forestille sig, at Thomas Franks tidligere kollega sidder med et smil på læben af at tænke tilbage på en god tid. Ikke bare mellem ham og Thomas Frank, men af hele staben dengang bestående af blandt andre Albert Capellas, Claus Nørgaard, Kim Hallberg, Anders Bay og Flemming Berg.

Det er dem, der stadig mødes den dag i dag, og Per Rud siger, at det er Thomas Frank, der trækker det store læs.

– Han har jo nok den mest travle kalender af os alle, siger Rud, og det er nok ikke skudt helt ved siden af. Til gengæld er han så god til at byde ind med, når han er i Danmark, og om de skal mødes.

Der kommer nok ikke mere tid, når Frank som ventet lander trænersædet i Tottenham. Men for Per Rud er punktummet ikke sat for den eftertragtede dansker.

– Han er stadig på en rejse. Thomas er en, man skal give plads. Hvis du lukker ham inde og træffer beslutninger henover hovedet på ham og ikke involverer ham, så får du ikke det bedste ud af ham. Han er bare en glad dreng, som skal have en oplevelse af, at man er sammen om det, og man har hans ryg.

Så skal det hele nok gå godt, for fodbolddelen er spot on, og Thomas Frank mestrer ifølge Rud det at lede både opad og nedad.

Det gjorde han også dengang for nu mere end ti år siden.



Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Overdrevet og unuanceret

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Brendan Rodgers i chokskifte

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Aldrig set før

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Målmand håber på Brøndby-transfer

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark