Nyt våben: PL-klub finder spillere via app

Premier League-klubben Burnley er gået en alternativ vej i jagten på de bedste unge talenter.



Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.

Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.

Og dog.

For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.

Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.

Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.

Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.

– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:

– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.

Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

I svime over Filip Jørgensen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Her lander kampprogrammet for slutspillet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansk milliardær smider 75.000

Skal han på landsholdet, Riemer?

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Jonas Schwartz lander nyt job

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Hjulmand vinder i Hamborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Reagerer på Brøndby-bombe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

David Nielsen tæt på fyring

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Jubler over Benjamin Schmedes

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Medie afslører møde med Deco

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby