• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lasse Sylvest Mikkelsen

Nyt våben: PL-klub finder spillere via app

Foto: Getty Images

Premier League-klubben Burnley er gået en alternativ vej i jagten på de bedste unge talenter.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.

Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til "ægte" fodbold.

Og dog.

For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.

Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.

Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.

Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.

- Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:

- Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.

Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020