Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.
Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.
Og dog.
For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.
Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.
Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.
ACADEMY | After 12,000 entries from 125 countries, today we’re pleased to welcome two trialists to the @ClaretsAcademy following a successful global talent search using artificial intelligence via @aiscout_app 🖥#UTC
— Burnley FC (@BurnleyOfficial) May 17, 2021
Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.
Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.
– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:
– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.
Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
