Nyt våben: PL-klub finder spillere via app

Premier League-klubben Burnley er gået en alternativ vej i jagten på de bedste unge talenter.



Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.

Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.

Og dog.

For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.

Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.

Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.

Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.

– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:

– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.

Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FC København-fans raser

‘Jeg er fucking irriteret’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Voldsomt skænderi i FC København

Superliga-træner enormt stolt

Chokpris på Victor Froholdt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ikke det kønneste – men drama fik vi

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

– Jeg skammer mig ind i helvede

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Arsenal vinder London-derby

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC