Nyt våben: PL-klub finder spillere via app

Premier League-klubben Burnley er gået en alternativ vej i jagten på de bedste unge talenter.



Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.

Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.

Og dog.

For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.

Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.

Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.

Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.

– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:

– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.

Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

– Han er fuldstændig vanvittig

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

‘Han skal ingen steder’

Intet aftryk!

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Dansker trukket ind i skandalesag

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Storklubber følger FCN-juvel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil