Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.
Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.
Og dog.
For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.
Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.
Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.
ACADEMY | After 12,000 entries from 125 countries, today we’re pleased to welcome two trialists to the @ClaretsAcademy following a successful global talent search using artificial intelligence via @aiscout_app 🖥#UTC
— Burnley FC (@BurnleyOfficial) May 17, 2021
Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.
Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.
– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:
– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.
Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
OPTAKT
