Nyt våben: PL-klub finder spillere via app

Premier League-klubben Burnley er gået en alternativ vej i jagten på de bedste unge talenter.



Har du spillet bare en lille smule Football Manager eller lignende spil gennem tiden, så har du formentlig nyt godt af de mange tal, der bruges til at fortælle om spillernes kvaliteter, når du leder efter den nye Messi eller Ronaldo.

Så nemt er det ikke for hverdagens talentspejdere, der er nødt til at se spillerne i levende live og gøre dine egne iagttagelser. Football Manager-metoden er næppe en model, der giver mening at overføre til “ægte” fodbold.

Og dog.

For Premier League-klubben Burnley oplyste tilbage i januar, at de vil forsøge at finde talenter via mobilappen, AiSCOUT. Spillere i alderen 14 kunne uploade en video, hvor de udførte en række specifikke træningsøvelser, som en kunstig intelligens efterfølgende ville analysere, vurdere og sammenligne udførelsen af.

Det har ikke mindre end 12.000 håbefulde unge fodboldspillere fra hele 125 forskellige lande rundt om i verden gjort, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Nu har man inviteret de to første spillere til at komme forbi på klubbens ungdomsakademi, hvor de en uges tid skal kigges nærmere på at klubbens talentspejdere og trænere. Burnley oplyser, at man har identificeret yderligere 26 spillere, som man også vil invitere forbi.

Iblandt de spændende spillere er nationer som USA, Canada, Irland, Malaysia, New Zealand, Belgien, Kina, Belarus, Kenya, Bangladesh, Congo og Belize repræsenteret.

Burnley oplyser, at de er så tilfredse med resultatet, at de nu vil bruge appen til at finde nogle af de mest talentfulde kvindelige fodboldspillere til klubben.

– Jeg er glad for den første fase har været en succes, og jeg ser frem til at de første kandidater kommer til Barnfield (klubbens træningsanlæg, red.) denne uge, fortæller Burnleys formand og uddyber:

– Med tusinder af ansøgere fra over 125 lande, så er det her et godt eksempel på, hvordan vi kan nå ud til flere mennesker rundt om i verden. Vi giver fansene en mulighed for at interagere med klubben.

Opfinderen af appen, Darren Peries, kom på idéen med AiSCOUT, da hans søn blev frigivet af Tottenham. Han fortæller til BBC, at appen analyserer spillerens tekniske, atletiske, kognitive og psykometriske evner.







LIVE

LIVE: Kæmpe tillidserklæring til Jacob Neestrup

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Brøndby IF – Sønderjyske

Neestrup afslører reprimande

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Vild udvikling for FC Københavns chancer



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris