Fodboldlegender i opråb: ESL-indsamling går amok

På bare en halv time har 10.000 skrevet under på et forslag om at blokere for en fremtidig udbryderliga.



Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.

Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere. 

I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.

Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.

Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.

Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.

I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.

– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.

Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.

Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.

– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.

– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.

– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.

Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Liverpool – West Ham United



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Endelig er der godt nyt

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

‘Det må ikke ske’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Chok: Dortmund ude af Champions League

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti