Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.
Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere.
I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.
Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.
Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.
Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.
I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.
– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.
Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.
Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.
– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.
– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.
– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.
Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
I chok over Manchester United
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
