Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.
Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere.
I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.
Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.
Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.
Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.
I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.
– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.
Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.
Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.
– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.
– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.
– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.
Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
OPTAKT
