Fodboldlegender i opråb: ESL-indsamling går amok

På bare en halv time har 10.000 skrevet under på et forslag om at blokere for en fremtidig udbryderliga.



Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.

Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere. 

I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.

Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.

Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.

Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.

I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.

– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.

Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.

Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.

– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.

– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.

– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.

Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næste sæson skal vi i Europa



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen