Fodboldlegender i opråb: ESL-indsamling går amok

På bare en halv time har 10.000 skrevet under på et forslag om at blokere for en fremtidig udbryderliga.



Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.

Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere. 

I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.

Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.

Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.

Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.

I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.

– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.

Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.

Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.

– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.

– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.

– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.

Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.





LIVE

LIVE: Manchester United forlænger med profil

Danmark har aldrig haft så mange før

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Simeone fatter det ikke

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Jakob Poulsen maner til ro

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Blandt dette årtusindes bedste

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’