Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.
Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere.
I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.
Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.
Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.
Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.
I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.
– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.
Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.
Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.
– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.
– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.
– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.
Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
