Fodboldlegender i opråb: ESL-indsamling går amok

På bare en halv time har 10.000 skrevet under på et forslag om at blokere for en fremtidig udbryderliga.



Gary Neville, Jamie Carragher, Micah Richards og Rio Ferdinand er blandt de tidligere fodboldspillere, der i et åbent brev opfordrer til at handle mod storklubbernes ønske om en udbryderliga.

Flere tidligere spillere og journalister er medunderskrivere og i brevet opfordrer de fans til at underskrive en borgerforslag, som de vil have det britiske parlament til at diskutere. 

I skrivende stund har knap 35.000 allerede skrevet under, siden underskriftsindsamlingen kom online mandag formiddag. I alt kræves der 100.000 underskrifter for at emnet kan tages op i parlamentet.

Helt konkret ønsker forslagsstillerne en uafhængig kontrolinstans i engelsk fodbold i slutningen af året.

Det er særligt sidste måneds Super League-debat, der har vakt harme, og som er det ultimative bevis på, at der skal en eller anden reform til for at sikre fodbolden.

Super League-offentliggørelsen fik den britiske regering til at nedsætte et udvalg, der med fanbriller skal se på behovet for en uafhængig fodboldinstans.

I brevet, der blandt andet også er underskrevet af Gary Lineker og Jamie Redknapp, opfordres der til, at regeringen ved lov giver mulighed for at blokere klubbernes forsøg på at forlade fodbold-pyramiden.

– Som fodboldfans er vi rystet over forsøget på at lave en europæisk Super League. Det var en direkte trussel mod spillets integritet; ødelægger konceptet af sportslig fortjeneste og åben konkurrence.

Den administrerende direktør i Premier League, Richard Masters, erkender, at der har været et tillidsbrud mellem organisationen og de seks engelske klubber, der i første omgang var med i Super League-projektet.

Men han mener ikke, at der er behov for en uafhængig kontrolinstans.

– Jeg synes ikke, vi skal afvise at kigge på ændringer i de forskellige kontrolinstanser i fodbolden, men jeg tror ikke, at en uafhængig kontrolinstans er svaret på spørgsmålet.

– Jeg vil gerne forsvare Premier Leagues rolle som kontrolinstans over for klubberne gennem de seneste 30 år. Det er åbenlyst, at vi har haft nogle problemer over de seneste 18 måneder, men det er der i alle brancher.

– Jeg tror ikke en uafhængig kontrolinstans er nødvendig, men det er ikke det samme som, at vi ikke samarbejde med udvalget, der er nedsat af regeringen. Vi lytter og deltager, og forhåbentlig finder vi den rigtige løsning, lyder det.

Med de første 10.000 underskrifter allerede i hus, skal regeringen tage stilling til underskriftsindsamlings forslag. Den slutter dog først december 2021, og derfor er det bestemt ikke urealistisk, at de når at runde 100.000 underskrifter inden dagen er omme.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

De nye Wieghorst og Hjulmand?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Vild stime før Danmark-brag

Sendt hjem fra FC København-træning

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Stor profil glad for Brøndby

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ser I med, Brøndby?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’