Manchester United-profilen Marcus Rashford er typisk at finde sammen med andre fodboldstjerner, når han træder ind på de største fodboldstadioner i verden for at sparke til læderet.
Men der findes sandsynligvis millioner af britiske børn, der hepper på ham af grunde, der ikke nødvendigvis tager afsæt i sportens verden.
For når han ikke spiller fodbold, kæmper 23-årige Rashford nemlig en utrættelig kamp for at sørge for mad til de 4,5 millioner børn, der af organisationen Social Metrics Commission estimeres at leve i fattigdom i England.
Det startede med, at Marcus Rashford blev ambassadør for organisationen Fareshare, der arbejder på at bekæmpe sult blandt fattige børn i netop England.
Han har siden med succes brugt sin brede platform på sociale medier til at opfordre lokale forretningsdrivende i hele England til at donere måltider til udsatte børnefamilier.
Og ud over adskillige former for samarbejde med store madleverandører, der siden har resulteret i op mod syv millioner gratis måltider om ugen, har Rashford desuden lagt pres på politikerne, for at de skulle agere.
I et langt brev opfordrede Rashford med succes politikerne til at forlænge uddelingen af gratis skolemåltider hen over sommeren, så udsatte børn fortsat ville være sikret mad trods coronakrisen.
I brevet stod der også beskrevet, at den unge mand selv kommer fra trange kår, hvor moren skulle forsørge fem børn på egen hånd.
– Jeg husker lyden af min mor, der græd efter en 14-timers-vagt, fordi hun ikke vidste, om hun havde nok til at få enderne til at mødes, skrev Rashford.
Da han var barn, benyttede hans mor sig også af gratis madbilletter for at få det hele til at køre rundt, men det var aldrig nok, fortalte Marcus Rashford endvidere i brevet.
Imens den unge stjerne lægger timer i det frivillige arbejde, har han sideløbende præsteret sublimt for storholdet Manchester United.
I indeværende sæson har han således scoret syv mål i ti kampe for klubben.
Onsdag går det så løs igen, når Manchester United møder det tyrkiske hold Basaksehir på udebane.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
