Manchester United-profilen Marcus Rashford er typisk at finde sammen med andre fodboldstjerner, når han træder ind på de største fodboldstadioner i verden for at sparke til læderet.
Men der findes sandsynligvis millioner af britiske børn, der hepper på ham af grunde, der ikke nødvendigvis tager afsæt i sportens verden.
For når han ikke spiller fodbold, kæmper 23-årige Rashford nemlig en utrættelig kamp for at sørge for mad til de 4,5 millioner børn, der af organisationen Social Metrics Commission estimeres at leve i fattigdom i England.
Det startede med, at Marcus Rashford blev ambassadør for organisationen Fareshare, der arbejder på at bekæmpe sult blandt fattige børn i netop England.
Han har siden med succes brugt sin brede platform på sociale medier til at opfordre lokale forretningsdrivende i hele England til at donere måltider til udsatte børnefamilier.
Og ud over adskillige former for samarbejde med store madleverandører, der siden har resulteret i op mod syv millioner gratis måltider om ugen, har Rashford desuden lagt pres på politikerne, for at de skulle agere.
I et langt brev opfordrede Rashford med succes politikerne til at forlænge uddelingen af gratis skolemåltider hen over sommeren, så udsatte børn fortsat ville være sikret mad trods coronakrisen.
I brevet stod der også beskrevet, at den unge mand selv kommer fra trange kår, hvor moren skulle forsørge fem børn på egen hånd.
– Jeg husker lyden af min mor, der græd efter en 14-timers-vagt, fordi hun ikke vidste, om hun havde nok til at få enderne til at mødes, skrev Rashford.
Da han var barn, benyttede hans mor sig også af gratis madbilletter for at få det hele til at køre rundt, men det var aldrig nok, fortalte Marcus Rashford endvidere i brevet.
Imens den unge stjerne lægger timer i det frivillige arbejde, har han sideløbende præsteret sublimt for storholdet Manchester United.
I indeværende sæson har han således scoret syv mål i ti kampe for klubben.
Onsdag går det så løs igen, når Manchester United møder det tyrkiske hold Basaksehir på udebane.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
