• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Kenneth Jensen

Fodboldstjerne fundet i live under murbrokker

Foto: Getty Images

Den ghanesiske kantspiller Christian Atsu er fundet og bragt til hospitalet, hvor han behandles for sine skader. Det skriver A Bola samt ghanesisk journalist.

Af Kenneth Jensen

Ghaneseren Christian Atsu er fundet i live.

Han og mange tusinde andre har været fastklemt under murbrokker efter et meget kraftigt jordskælv natten mellem søndag og mandag, og der er allerede mange, mange mennesker, der er døde efter det alvorlige skælv.

Men Atsu er altså fundet i live og bragt til hospitalet.

Det skrev først A Bola tidligere på aftenen, og siden er den historie blevet bekræftet af den ghanesiske journalist Saddick Adams, der er i kontakt med Atsus bagland. Baglandet har fået bekræftet af en holdkammerat, at kantspilleren er fundet og bragt til hospitalet.

Den tidligere Premier League-spiller er - ifølge det portugisiske medie A Bola - såret med vejrtrækningsbesvær og skader på højre fod.

Men meldingerne går altså på, at han overlever efter at have tilbragt mange timer i ruinerne efter det voldsomme jordskælv, der fandt sted 04.17 lokal tid - altså hvor folk normalt ligger og sover.

Jordskælvet har indtil videre kostet tusindvis af mennesker livet.

Atsu scorede og blev matchvinder for sin tyrkiske klub Hatayspor, der vandt med 1-0 over Kasimpasa søndag. 

Kantspilleren var sammen med ni andre spillere og to klubledere på niende sal, da jordskælvet skete - flere af Atsus holdkammerater er også blevet reddet ud i live.

Den tidligere Newcastle United- og Chelsea-spiller har spillet i Hatayspor siden september, hvor han kom til klubben fra Al-Raed.