Fodboldstjerne fundet i live under murbrokker

Den ghanesiske kantspiller Christian Atsu er fundet og bragt til hospitalet, hvor han behandles for sine skader. Det skriver A Bola samt ghanesisk journalist.



Ghaneseren Christian Atsu er fundet i live.

Han og mange tusinde andre har været fastklemt under murbrokker efter et meget kraftigt jordskælv natten mellem søndag og mandag, og der er allerede mange, mange mennesker, der er døde efter det alvorlige skælv.

Men Atsu er altså fundet i live og bragt til hospitalet.

Det skrev først A Bola tidligere på aftenen, og siden er den historie blevet bekræftet af den ghanesiske journalist Saddick Adams, der er i kontakt med Atsus bagland. Baglandet har fået bekræftet af en holdkammerat, at kantspilleren er fundet og bragt til hospitalet.

Den tidligere Premier League-spiller er – ifølge det portugisiske medie A Bola – såret med vejrtrækningsbesvær og skader på højre fod.

Men meldingerne går altså på, at han overlever efter at have tilbragt mange timer i ruinerne efter det voldsomme jordskælv, der fandt sted 04.17 lokal tid – altså hvor folk normalt ligger og sover.

Jordskælvet har indtil videre kostet tusindvis af mennesker livet.

Atsu scorede og blev matchvinder for sin tyrkiske klub Hatayspor, der vandt med 1-0 over Kasimpasa søndag. 

Kantspilleren var sammen med ni andre spillere og to klubledere på niende sal, da jordskælvet skete – flere af Atsus holdkammerater er også blevet reddet ud i live.

Den tidligere Newcastle United- og Chelsea-spiller har spillet i Hatayspor siden september, hvor han kom til klubben fra Al-Raed.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada