Forlader Liverpool: Kan få nøglerolle i Ajax

Det bliver ikke en lang pause, han tager fra fodbolden, hvis den hollandske storklub lykkes med sin plan.



Julian Wards tid som sportsdirektør lakker mod enden, selv om han kun har været ansat i rollen i Liverpool siden sommer.

For sidste år gik meldingerne på, at Julian Ward stopper i klubben til sommer, hvilket til den tid betyder, at han kun har haft rollen i et enkelt år. Nyheden overraskede i stor grad Jürgen Klopp, skrev flere engelske medier dengang.

Meldingerne gik på, at Julian Ward ønsker at holde en pause fra fodbolden, men det afholder ikke den hollandske storklub AFC Ajax fra at have ham på sin ønskeliste. Klubben ønsker en ny teknisk direktør, og her topper Ward ønskelisten.

Det skriver De Telegraaf. Det bliver dog en svær opgave, da Ajax skal overbevise Ward om at droppe planerne om en fodboldpause. Rent klubmæssigt er Ajax et spændende valg, men også et skridt nedad den europæiske rangliste i forhold til Liverpool både sportsligt og økonomisk, selv om den engelske klub har skuffet stort i denne sæson.

Julian Ward afløste Michael Edwards i Liverpool i sommer, men inden da havde han spillet en stor rolle i købet af Luis Diaz. Spillere som Darwin Nunez, Fabio Carvalho og Cody Gakpo er alle købt under ham, men ingen af de tre har endnu brændt Anfields græs fuldstændig af.

Ajax går en spændende fremtid i møde, efter man for nylig fyrede Alfred Schreuder som cheftræner. Klubben leder efter en permanent teknisk direktør, som kan genopbygge holdet, der ligesom Liverpool har skuffet i denne sæson.

Mediet melder, at Julian Ward er en af flere kandidater, som er på Ajax-listen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Tyskland – Paraguay

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub