Forlader Liverpool: Kan få nøglerolle i Ajax

Det bliver ikke en lang pause, han tager fra fodbolden, hvis den hollandske storklub lykkes med sin plan.



Julian Wards tid som sportsdirektør lakker mod enden, selv om han kun har været ansat i rollen i Liverpool siden sommer.

For sidste år gik meldingerne på, at Julian Ward stopper i klubben til sommer, hvilket til den tid betyder, at han kun har haft rollen i et enkelt år. Nyheden overraskede i stor grad Jürgen Klopp, skrev flere engelske medier dengang.

Meldingerne gik på, at Julian Ward ønsker at holde en pause fra fodbolden, men det afholder ikke den hollandske storklub AFC Ajax fra at have ham på sin ønskeliste. Klubben ønsker en ny teknisk direktør, og her topper Ward ønskelisten.

Det skriver De Telegraaf. Det bliver dog en svær opgave, da Ajax skal overbevise Ward om at droppe planerne om en fodboldpause. Rent klubmæssigt er Ajax et spændende valg, men også et skridt nedad den europæiske rangliste i forhold til Liverpool både sportsligt og økonomisk, selv om den engelske klub har skuffet stort i denne sæson.

Julian Ward afløste Michael Edwards i Liverpool i sommer, men inden da havde han spillet en stor rolle i købet af Luis Diaz. Spillere som Darwin Nunez, Fabio Carvalho og Cody Gakpo er alle købt under ham, men ingen af de tre har endnu brændt Anfields græs fuldstændig af.

Ajax går en spændende fremtid i møde, efter man for nylig fyrede Alfred Schreuder som cheftræner. Klubben leder efter en permanent teknisk direktør, som kan genopbygge holdet, der ligesom Liverpool har skuffet i denne sæson.

Mediet melder, at Julian Ward er en af flere kandidater, som er på Ajax-listen.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’