Forlader Liverpool: Kan få nøglerolle i Ajax

Det bliver ikke en lang pause, han tager fra fodbolden, hvis den hollandske storklub lykkes med sin plan.



Julian Wards tid som sportsdirektør lakker mod enden, selv om han kun har været ansat i rollen i Liverpool siden sommer.

For sidste år gik meldingerne på, at Julian Ward stopper i klubben til sommer, hvilket til den tid betyder, at han kun har haft rollen i et enkelt år. Nyheden overraskede i stor grad Jürgen Klopp, skrev flere engelske medier dengang.

Meldingerne gik på, at Julian Ward ønsker at holde en pause fra fodbolden, men det afholder ikke den hollandske storklub AFC Ajax fra at have ham på sin ønskeliste. Klubben ønsker en ny teknisk direktør, og her topper Ward ønskelisten.

Det skriver De Telegraaf. Det bliver dog en svær opgave, da Ajax skal overbevise Ward om at droppe planerne om en fodboldpause. Rent klubmæssigt er Ajax et spændende valg, men også et skridt nedad den europæiske rangliste i forhold til Liverpool både sportsligt og økonomisk, selv om den engelske klub har skuffet stort i denne sæson.

Julian Ward afløste Michael Edwards i Liverpool i sommer, men inden da havde han spillet en stor rolle i købet af Luis Diaz. Spillere som Darwin Nunez, Fabio Carvalho og Cody Gakpo er alle købt under ham, men ingen af de tre har endnu brændt Anfields græs fuldstændig af.

Ajax går en spændende fremtid i møde, efter man for nylig fyrede Alfred Schreuder som cheftræner. Klubben leder efter en permanent teknisk direktør, som kan genopbygge holdet, der ligesom Liverpool har skuffet i denne sæson.

Mediet melder, at Julian Ward er en af flere kandidater, som er på Ajax-listen.





Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Dansk profil overrasker: Han er så god



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’