Forlader Liverpool: Kan få nøglerolle i Ajax

Det bliver ikke en lang pause, han tager fra fodbolden, hvis den hollandske storklub lykkes med sin plan.



Julian Wards tid som sportsdirektør lakker mod enden, selv om han kun har været ansat i rollen i Liverpool siden sommer.

For sidste år gik meldingerne på, at Julian Ward stopper i klubben til sommer, hvilket til den tid betyder, at han kun har haft rollen i et enkelt år. Nyheden overraskede i stor grad Jürgen Klopp, skrev flere engelske medier dengang.

Meldingerne gik på, at Julian Ward ønsker at holde en pause fra fodbolden, men det afholder ikke den hollandske storklub AFC Ajax fra at have ham på sin ønskeliste. Klubben ønsker en ny teknisk direktør, og her topper Ward ønskelisten.

Det skriver De Telegraaf. Det bliver dog en svær opgave, da Ajax skal overbevise Ward om at droppe planerne om en fodboldpause. Rent klubmæssigt er Ajax et spændende valg, men også et skridt nedad den europæiske rangliste i forhold til Liverpool både sportsligt og økonomisk, selv om den engelske klub har skuffet stort i denne sæson.

Julian Ward afløste Michael Edwards i Liverpool i sommer, men inden da havde han spillet en stor rolle i købet af Luis Diaz. Spillere som Darwin Nunez, Fabio Carvalho og Cody Gakpo er alle købt under ham, men ingen af de tre har endnu brændt Anfields græs fuldstændig af.

Ajax går en spændende fremtid i møde, efter man for nylig fyrede Alfred Schreuder som cheftræner. Klubben leder efter en permanent teknisk direktør, som kan genopbygge holdet, der ligesom Liverpool har skuffet i denne sæson.

Mediet melder, at Julian Ward er en af flere kandidater, som er på Ajax-listen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’