Frank afslører hemmelighed: Der er ingen dickheads

Brentford har under Thomas Frank haft massiv succes, og nu løfter han sløret for nogle af de ingredienser, der er med til at forme de gode præstationer.



Thomas Frank har skabt en velsmurt maskine i Brentford, som igen i år skal forsøge at holde sig fri af nedrykningsstregen i Premier League.

Missionen lykkedes i sidste sæson, hvilket var kulminationen på mange års hårdt arbejde for Thomas Frank, der overtog cheftrænerposten i klubben i 2018, da den lå i The Championship.

Thomas Frank nåede turneringens playoff-finale om oprykning til Premier Leauge i 2020, som Brentford tabte, og igen året efter som endte med oprykning. Nu fortæller Frank så nogen af hemmelighederne bag klubbens succes under ham.

– Vi har fire hovedregler. Det handler alt sammen om præstationen, arbejdsindsatsen, attitude men en ydmyg attitude. Så er der også et andet vigtigt element nemlig sammenhold, siger Thomas Frank til talkSPORT, og fortsætter.

– Vi er en gruppe af gode mennesker. Der er ingen dickhead-politik. Det betyder, at vi alle sammen bevæger os i den samme retning. Jeg ved, at vi kan blive alt fra nummer 20 til nummer syv [i ligaen, red.]. Jeg håber, vi har retning mod en bedre placering i år.

Ud over en god og sund kultur i klubben, så høster Brentford også store roser for deres rekruttering, hvor de finder store talenter til små penge, som siden vokser sig til millionsalg. Said Benrahma og Ollie Watkins er blandt andre eksempler på det.

Thomas Franks ambition om en bedre placering i denne sæson er startet godt med en uafgjort i første spillerunde og en 4-0-nedsabling af Manchester United i lørdags. Næste opgave er Fulham på lørdag.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Stopper karrieren

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson