Thomas Frank har skabt en velsmurt maskine i Brentford, som igen i år skal forsøge at holde sig fri af nedrykningsstregen i Premier League.
Missionen lykkedes i sidste sæson, hvilket var kulminationen på mange års hårdt arbejde for Thomas Frank, der overtog cheftrænerposten i klubben i 2018, da den lå i The Championship.
Thomas Frank nåede turneringens playoff-finale om oprykning til Premier Leauge i 2020, som Brentford tabte, og igen året efter som endte med oprykning. Nu fortæller Frank så nogen af hemmelighederne bag klubbens succes under ham.
– Vi har fire hovedregler. Det handler alt sammen om præstationen, arbejdsindsatsen, attitude men en ydmyg attitude. Så er der også et andet vigtigt element nemlig sammenhold, siger Thomas Frank til talkSPORT, og fortsætter.
– Vi er en gruppe af gode mennesker. Der er ingen dickhead-politik. Det betyder, at vi alle sammen bevæger os i den samme retning. Jeg ved, at vi kan blive alt fra nummer 20 til nummer syv [i ligaen, red.]. Jeg håber, vi har retning mod en bedre placering i år.
Ud over en god og sund kultur i klubben, så høster Brentford også store roser for deres rekruttering, hvor de finder store talenter til små penge, som siden vokser sig til millionsalg. Said Benrahma og Ollie Watkins er blandt andre eksempler på det.
Thomas Franks ambition om en bedre placering i denne sæson er startet godt med en uafgjort i første spillerunde og en 4-0-nedsabling af Manchester United i lørdags. Næste opgave er Fulham på lørdag.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
EKSKLUSIVT