Frank afslører hemmelighed: Der er ingen dickheads

Brentford har under Thomas Frank haft massiv succes, og nu løfter han sløret for nogle af de ingredienser, der er med til at forme de gode præstationer.



Thomas Frank har skabt en velsmurt maskine i Brentford, som igen i år skal forsøge at holde sig fri af nedrykningsstregen i Premier League.

Missionen lykkedes i sidste sæson, hvilket var kulminationen på mange års hårdt arbejde for Thomas Frank, der overtog cheftrænerposten i klubben i 2018, da den lå i The Championship.

Thomas Frank nåede turneringens playoff-finale om oprykning til Premier Leauge i 2020, som Brentford tabte, og igen året efter som endte med oprykning. Nu fortæller Frank så nogen af hemmelighederne bag klubbens succes under ham.

– Vi har fire hovedregler. Det handler alt sammen om præstationen, arbejdsindsatsen, attitude men en ydmyg attitude. Så er der også et andet vigtigt element nemlig sammenhold, siger Thomas Frank til talkSPORT, og fortsætter.

– Vi er en gruppe af gode mennesker. Der er ingen dickhead-politik. Det betyder, at vi alle sammen bevæger os i den samme retning. Jeg ved, at vi kan blive alt fra nummer 20 til nummer syv [i ligaen, red.]. Jeg håber, vi har retning mod en bedre placering i år.

Ud over en god og sund kultur i klubben, så høster Brentford også store roser for deres rekruttering, hvor de finder store talenter til små penge, som siden vokser sig til millionsalg. Said Benrahma og Ollie Watkins er blandt andre eksempler på det.

Thomas Franks ambition om en bedre placering i denne sæson er startet godt med en uafgjort i første spillerunde og en 4-0-nedsabling af Manchester United i lørdags. Næste opgave er Fulham på lørdag.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Positive forhandlinger med Nartey

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Viborg FF – Brøndby IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned