Frank afslører hemmelighed: Der er ingen dickheads

Brentford har under Thomas Frank haft massiv succes, og nu løfter han sløret for nogle af de ingredienser, der er med til at forme de gode præstationer.



Thomas Frank har skabt en velsmurt maskine i Brentford, som igen i år skal forsøge at holde sig fri af nedrykningsstregen i Premier League.

Missionen lykkedes i sidste sæson, hvilket var kulminationen på mange års hårdt arbejde for Thomas Frank, der overtog cheftrænerposten i klubben i 2018, da den lå i The Championship.

Thomas Frank nåede turneringens playoff-finale om oprykning til Premier Leauge i 2020, som Brentford tabte, og igen året efter som endte med oprykning. Nu fortæller Frank så nogen af hemmelighederne bag klubbens succes under ham.

– Vi har fire hovedregler. Det handler alt sammen om præstationen, arbejdsindsatsen, attitude men en ydmyg attitude. Så er der også et andet vigtigt element nemlig sammenhold, siger Thomas Frank til talkSPORT, og fortsætter.

– Vi er en gruppe af gode mennesker. Der er ingen dickhead-politik. Det betyder, at vi alle sammen bevæger os i den samme retning. Jeg ved, at vi kan blive alt fra nummer 20 til nummer syv [i ligaen, red.]. Jeg håber, vi har retning mod en bedre placering i år.

Ud over en god og sund kultur i klubben, så høster Brentford også store roser for deres rekruttering, hvor de finder store talenter til små penge, som siden vokser sig til millionsalg. Said Benrahma og Ollie Watkins er blandt andre eksempler på det.

Thomas Franks ambition om en bedre placering i denne sæson er startet godt med en uafgjort i første spillerunde og en 4-0-nedsabling af Manchester United i lørdags. Næste opgave er Fulham på lørdag.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

LIVE: FCK smider sejren

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCN taber i Europa-comeback

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘FC København er Danmarks gigant’

Osula får stor rolle i Newcastle

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf