Frank før playoff-brag: Grubler over sine danskere

Sidste års skuffelse i oprykningskampen til Premier League sidder stadig i Thomas Frank, der forsøger at være realistisk.



Mandag aften møder Brentford Bournemouth i den første af to semifinalekampe i playoff-runden om oprykning til Premier League.

Klubbens danske træner er fortrøstningsfuld forud for de kampe, der venter, men sidste sæsons skuffelse sidder stadig i ham.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Det har helt sikkert været vores brændstof gennem hele sæsonen. Spillerne har brugt det godt, og vi var tæt på at slutte i top to. Det er stadig et brændstof, men også en erfaring, der fortæller dig, at selvom du gør alt perfekt, så kan du stadig tabe en kamp.

– Vi er nødt til at gå ind til kampen med vilje til at vinde og give alt, hvad vi har. Vi skal være modige og gøre alt det, vi plejer og forstå, at det handler om liv og død i de 90 minutter. bagefter går livet videre. Det er et godt perspektiv at have, for der er meget på spil, og vi vil virkelig gerne sikre oprykningen.

Inden mandagens kamp har Thomas Frank fået lidt af et hovedbrud, for et par skader til henholdsvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry tvang ham til at ændre i formationen, og det er egentlig gået ganske godt. Men nu er de to tilbage, og derfor er han i tvivl om, han skal gå tilbage.

– Hvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry ikke var blevet skadet, så er jeg 100 procent sikker på, at jeg ikke havde skiftet taktik. Nu har jeg nogle ting at gruble over. De er to ganske gode muligheder at have.

Thomas Frank nævner også Emiliano Marcondes som en spiller, der har vist god form på det seneste, og en der kan komme på banen og gøre en forskel.

– Emiliano har en fantastisk mentalitet, som han også viste sidste sæson, og jeg er ikke bange for kaste ham ind på banen.

Første kamp mellem Brentford og Philip Billings Bournemouth spilles i det sydvestlige England, hvor sidstnævnte har hjemme.

Returkampen spilles i London fem dage senere på lørdag.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Bayern – PSG

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’