Frank før playoff-brag: Grubler over sine danskere

Sidste års skuffelse i oprykningskampen til Premier League sidder stadig i Thomas Frank, der forsøger at være realistisk.



Mandag aften møder Brentford Bournemouth i den første af to semifinalekampe i playoff-runden om oprykning til Premier League.

Klubbens danske træner er fortrøstningsfuld forud for de kampe, der venter, men sidste sæsons skuffelse sidder stadig i ham.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Det har helt sikkert været vores brændstof gennem hele sæsonen. Spillerne har brugt det godt, og vi var tæt på at slutte i top to. Det er stadig et brændstof, men også en erfaring, der fortæller dig, at selvom du gør alt perfekt, så kan du stadig tabe en kamp.

– Vi er nødt til at gå ind til kampen med vilje til at vinde og give alt, hvad vi har. Vi skal være modige og gøre alt det, vi plejer og forstå, at det handler om liv og død i de 90 minutter. bagefter går livet videre. Det er et godt perspektiv at have, for der er meget på spil, og vi vil virkelig gerne sikre oprykningen.

Inden mandagens kamp har Thomas Frank fået lidt af et hovedbrud, for et par skader til henholdsvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry tvang ham til at ændre i formationen, og det er egentlig gået ganske godt. Men nu er de to tilbage, og derfor er han i tvivl om, han skal gå tilbage.

– Hvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry ikke var blevet skadet, så er jeg 100 procent sikker på, at jeg ikke havde skiftet taktik. Nu har jeg nogle ting at gruble over. De er to ganske gode muligheder at have.

Thomas Frank nævner også Emiliano Marcondes som en spiller, der har vist god form på det seneste, og en der kan komme på banen og gøre en forskel.

– Emiliano har en fantastisk mentalitet, som han også viste sidste sæson, og jeg er ikke bange for kaste ham ind på banen.

Første kamp mellem Brentford og Philip Billings Bournemouth spilles i det sydvestlige England, hvor sidstnævnte har hjemme.

Returkampen spilles i London fem dage senere på lørdag.





Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– Han er fuldstændig vanvittig

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund i hovedrolle

Stort Yussuf Poulsen-chok

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Her er AGF’s transferplaner

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Han er IKKE i spil

– Lidt af en bombe

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe brag venter fredag

Åge Hareide er død

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah