Frank før playoff-brag: Grubler over sine danskere

Sidste års skuffelse i oprykningskampen til Premier League sidder stadig i Thomas Frank, der forsøger at være realistisk.



Mandag aften møder Brentford Bournemouth i den første af to semifinalekampe i playoff-runden om oprykning til Premier League.

Klubbens danske træner er fortrøstningsfuld forud for de kampe, der venter, men sidste sæsons skuffelse sidder stadig i ham.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Det har helt sikkert været vores brændstof gennem hele sæsonen. Spillerne har brugt det godt, og vi var tæt på at slutte i top to. Det er stadig et brændstof, men også en erfaring, der fortæller dig, at selvom du gør alt perfekt, så kan du stadig tabe en kamp.

– Vi er nødt til at gå ind til kampen med vilje til at vinde og give alt, hvad vi har. Vi skal være modige og gøre alt det, vi plejer og forstå, at det handler om liv og død i de 90 minutter. bagefter går livet videre. Det er et godt perspektiv at have, for der er meget på spil, og vi vil virkelig gerne sikre oprykningen.

Inden mandagens kamp har Thomas Frank fået lidt af et hovedbrud, for et par skader til henholdsvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry tvang ham til at ændre i formationen, og det er egentlig gået ganske godt. Men nu er de to tilbage, og derfor er han i tvivl om, han skal gå tilbage.

– Hvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry ikke var blevet skadet, så er jeg 100 procent sikker på, at jeg ikke havde skiftet taktik. Nu har jeg nogle ting at gruble over. De er to ganske gode muligheder at have.

Thomas Frank nævner også Emiliano Marcondes som en spiller, der har vist god form på det seneste, og en der kan komme på banen og gøre en forskel.

– Emiliano har en fantastisk mentalitet, som han også viste sidste sæson, og jeg er ikke bange for kaste ham ind på banen.

Første kamp mellem Brentford og Philip Billings Bournemouth spilles i det sydvestlige England, hvor sidstnævnte har hjemme.

Returkampen spilles i London fem dage senere på lørdag.





Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

David Nielsen er stensikker

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

USA – Belgien

Bellingham og Kane sender England videre

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien

Ustoppelige Haaland skaber miraklet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Klapper i om stor Superliga-transfer