• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lasse Sylvest Mikkelsen

Frank før playoff-brag: Grubler over sine danskere

Foto: Getty Images

Sidste års skuffelse i oprykningskampen til Premier League sidder stadig i Thomas Frank, der forsøger at være realistisk.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Mandag aften møder Brentford Bournemouth i den første af to semifinalekampe i playoff-runden om oprykning til Premier League.

Klubbens danske træner er fortrøstningsfuld forud for de kampe, der venter, men sidste sæsons skuffelse sidder stadig i ham.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

- Det har helt sikkert været vores brændstof gennem hele sæsonen. Spillerne har brugt det godt, og vi var tæt på at slutte i top to. Det er stadig et brændstof, men også en erfaring, der fortæller dig, at selvom du gør alt perfekt, så kan du stadig tabe en kamp.

- Vi er nødt til at gå ind til kampen med vilje til at vinde og give alt, hvad vi har. Vi skal være modige og gøre alt det, vi plejer og forstå, at det handler om liv og død i de 90 minutter. bagefter går livet videre. Det er et godt perspektiv at have, for der er meget på spil, og vi vil virkelig gerne sikre oprykningen.

Inden mandagens kamp har Thomas Frank fået lidt af et hovedbrud, for et par skader til henholdsvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry tvang ham til at ændre i formationen, og det er egentlig gået ganske godt. Men nu er de to tilbage, og derfor er han i tvivl om, han skal gå tilbage.

- Hvis Henrik Dalsgaard og Rico Henry ikke var blevet skadet, så er jeg 100 procent sikker på, at jeg ikke havde skiftet taktik. Nu har jeg nogle ting at gruble over. De er to ganske gode muligheder at have.

Thomas Frank nævner også Emiliano Marcondes som en spiller, der har vist god form på det seneste, og en der kan komme på banen og gøre en forskel.

- Emiliano har en fantastisk mentalitet, som han også viste sidste sæson, og jeg er ikke bange for kaste ham ind på banen.

Første kamp mellem Brentford og Philip Billings Bournemouth spilles i det sydvestlige England, hvor sidstnævnte har hjemme.

Returkampen spilles i London fem dage senere på lørdag.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020