Lørdag klokken 16 venter der en danskerduel i Premier League, når Thomas Franks Brentford-mandskab tager imod kriseramte Manchester United.
Erik ten Hags mandskab har tabt deres to seneste kampe mod Galatasaray og Crystal Palace, men ifølge Thomas Frank betyder gæsternes problemer ikke det store.
– De er nødt til at slå tilbage og komme flyvende ud. Selvfølgelig er under pres i forhold til at slå Brentford. Manchester United er en kæmpe klub, og de er under pres for at vinde hver eneste kamp, så jeg tror ikke, at det gør den store forskel, at de ikke har spillet så godt, siger Thomas Frank til BBC.
Rasmus Højlund nettede to gange i tirsdagens 3-2-nederlag til Galatasaray, så der venter Brentford en stor udfordring med at holde den danske bomber i kort snor. Ifølge Thomas Frank bliver det afgørende for Brentford at sørge for, at Højlund ikke får set meget til bolden.
– Det var en imponerende præstation af ham mod Galatasaray, hvor han scorede to gode mål. Han ser ud til at være et rigtigt godt sted. Målet er at sørge for, at han får en stille lørdag. Vi er nødt til at se situationerne tidligt, og forsøge at lukke af for distributionen til ham, siger Thomas Frank.
– Vi er nødt til at være opmærksomme på, at han ikke får for meget plads at løbe ind i, for han er hurtig, og han er god til at time sine løb. Vi er nødt til at se de situationer tidligt og forsøge at stoppe boldene op til ham. Det er helt sikkert et nøgleområde for os.
Efter syv spillerunder af Premier League-sæsonen ligger Brentford nummer 14 i tabellen, mens Manchester United ligger nummer 10.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT