Frank har Højlund-plan på plads

Thomas Frank har udtænkt en strategi for, hvordan Brentford skal holde Rasmus Højlund i kort snor lørdag eftermiddag.



Lørdag klokken 16 venter der en danskerduel i Premier League, når Thomas Franks Brentford-mandskab tager imod kriseramte Manchester United. 

Erik ten Hags mandskab har tabt deres to seneste kampe mod Galatasaray og Crystal Palace, men ifølge Thomas Frank betyder gæsternes problemer ikke det store. 

– De er nødt til at slå tilbage og komme flyvende ud. Selvfølgelig er under pres i forhold til at slå Brentford. Manchester United er en kæmpe klub, og de er under pres for at vinde hver eneste kamp, så jeg tror ikke, at det gør den store forskel, at de ikke har spillet så godt, siger Thomas Frank til BBC

Rasmus Højlund nettede to gange i tirsdagens 3-2-nederlag til Galatasaray, så der venter Brentford en stor udfordring med at holde den danske bomber i kort snor. Ifølge Thomas Frank bliver det afgørende for Brentford at sørge for, at Højlund ikke får set meget til bolden. 

– Det var en imponerende præstation af ham mod Galatasaray, hvor han scorede to gode mål. Han ser ud til at være et rigtigt godt sted. Målet er at sørge for, at han får en stille lørdag. Vi er nødt til at se situationerne tidligt, og forsøge at lukke af for distributionen til ham, siger Thomas Frank. 

– Vi er nødt til at være opmærksomme på, at han ikke får for meget plads at løbe ind i, for han er hurtig, og han er god til at time sine løb. Vi er nødt til at se de situationer tidligt og forsøge at stoppe boldene op til ham. Det er helt sikkert et nøgleområde for os. 

Efter syv spillerunder af Premier League-sæsonen ligger Brentford nummer 14 i tabellen, mens Manchester United ligger nummer 10. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked