Frank jubler: Et statement, hvis det er sandt

Bayer Leverkusen var angiveligt også ude efter Sepp van den Berg, men den hollandske forsvarsspiller valgte i stedet at skifte til Brentford, hvilket Thomas Frank er svært begejstret for.



I foråret spillede han under Bo Henriksen i Mainz som lejesvend, men i denne sæson kommer Sepp van den Berg til at få en anden dansk chef. 

Den 22-årige hollandske midterforsvarer skiftede nemlig tidligere på ugen fra Liverpool til Brentford på en permanent transfer, og det er et indkøb, der i den grad glæder danskerklubbens cheftræner Thomas Frank. 

– Jeg er virkelig glad for, at vi har hentet Sepp van den Berg. Jeg synes, at han er en glimrende spiller med et endnu større potentiale. Han har en god alder for en ung midterforsvarer, der har spillet et markant antal kampe i Championship og i Bundesligaen, lyder det ifølge Yahoo fra Thomas Frank. 

Brentford sikrede sig angiveligt Sepp van den Berg for næsen af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 

– Jeg hørte godt Leverkusen-rygtet. Hvis det er sandt, så synes jeg, at det er et statement, at spillere vælger os over andre topklubber, og at vi er interessante, fordi vi har et fantastisk miljø, et godt hold og en god klub, der er under udvikling. 

– Jeg er rigtig glad for, at han ønsker at komme med på rejsen, og jeg ser helt sikkert frem til at have ham i truppen, siger Thomas Frank.  

Ifølge lokalavisen Liverpool Echo har Brentford betalt Liverpool omtrent 220 millioner kroner for Sepp van den Berg. 

Netop Liverpool og Brentford mødes søndag klokken 17.30 i Premier League, hvor Sepp van den Berg kan få sin Brentford-debut på Anfield. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Schweiz – Colombia

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Portugal – Spanien



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enige med Hjulmand – her er kontrakten