Frank jubler: Et statement, hvis det er sandt

Bayer Leverkusen var angiveligt også ude efter Sepp van den Berg, men den hollandske forsvarsspiller valgte i stedet at skifte til Brentford, hvilket Thomas Frank er svært begejstret for.



I foråret spillede han under Bo Henriksen i Mainz som lejesvend, men i denne sæson kommer Sepp van den Berg til at få en anden dansk chef. 

Den 22-årige hollandske midterforsvarer skiftede nemlig tidligere på ugen fra Liverpool til Brentford på en permanent transfer, og det er et indkøb, der i den grad glæder danskerklubbens cheftræner Thomas Frank. 

– Jeg er virkelig glad for, at vi har hentet Sepp van den Berg. Jeg synes, at han er en glimrende spiller med et endnu større potentiale. Han har en god alder for en ung midterforsvarer, der har spillet et markant antal kampe i Championship og i Bundesligaen, lyder det ifølge Yahoo fra Thomas Frank. 

Brentford sikrede sig angiveligt Sepp van den Berg for næsen af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 

– Jeg hørte godt Leverkusen-rygtet. Hvis det er sandt, så synes jeg, at det er et statement, at spillere vælger os over andre topklubber, og at vi er interessante, fordi vi har et fantastisk miljø, et godt hold og en god klub, der er under udvikling. 

– Jeg er rigtig glad for, at han ønsker at komme med på rejsen, og jeg ser helt sikkert frem til at have ham i truppen, siger Thomas Frank.  

Ifølge lokalavisen Liverpool Echo har Brentford betalt Liverpool omtrent 220 millioner kroner for Sepp van den Berg. 

Netop Liverpool og Brentford mødes søndag klokken 17.30 i Premier League, hvor Sepp van den Berg kan få sin Brentford-debut på Anfield. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Åbner op for sommertransfer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Køber ind i Barcelona

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu