Ivan Juric blev i midten af september ansat som Roma-træner, men kroaten har fået en svær start i den italienske hovedstad.
Fire af de seneste syv kampe er endt med nederlag, og efter søndagens 3-2-nederlag til Verona læner Ivan Juric sig op ad en fyring, skriver La Gazzetta dello Sport.
Ifølge avisen har Romas amerikanske ejere været i dialog med Paulo Sousas repræsentanter. Den tidligere Fiorentina-træner står i øjeblikket i spidsen for Shabab Al Ahli i Dubai, men kan altså være på vej tilbage til Serie A.
Roma skal dog betale en frikøbsklausul for at få fingrene i Paulo Sousa, og derfor kigger klubben også i andre retninger. Den tidligere italienske landstræner, Roberto Mancini, der senest har stået i spidsen for Saudi-Arabien, er klar til et nyt job, mens La Gazzetta dello Sport peger på, at Romas ejere ikke går med tanker om at ansætte den fyrede Daniele De Rossi igen.
Slutteligt nævnes også Frank Lampard som en kandidat til Roma-jobbet. Chelsea-legenden har tidligere været cheftræner i Everton, som for nyligt blev købt af Friedkin-familien, der også ejer Roma.
Den 46-årige Frank Lampard har ikke haft en videre succesfuld trænerkarriere, efter at han lagde støvlerne på hylden.
Lampard blev i januar 2021 fyret i Chelsea, inden han senere blev ansat i Everton, hvor han blev fyret i januar 2023. Derefter var Lampard midlertidig cheftræner i Chelsea i et par måneder tilbage i 2023, og siden har han ikke haft et trænerjob.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW