Frank Lampard er et emne i kriseramt storklub

Efter næsten to år uden et trænerjob kan Frank Lampard gøre et overraskende comeback, skriver La Gazzetta dello Sport.



Ivan Juric blev i midten af september ansat som Roma-træner, men kroaten har fået en svær start i den italienske hovedstad. 

Fire af de seneste syv kampe er endt med nederlag, og efter søndagens 3-2-nederlag til Verona læner Ivan Juric sig op ad en fyring, skriver La Gazzetta dello Sport

Ifølge avisen har Romas amerikanske ejere været i dialog med Paulo Sousas repræsentanter. Den tidligere Fiorentina-træner står i øjeblikket i spidsen for Shabab Al Ahli i Dubai, men kan altså være på vej tilbage til Serie A. 

Roma skal dog betale en frikøbsklausul for at få fingrene i Paulo Sousa, og derfor kigger klubben også i andre retninger. Den tidligere italienske landstræner, Roberto Mancini, der senest har stået i spidsen for Saudi-Arabien, er klar til et nyt job, mens La Gazzetta dello Sport peger på, at Romas ejere ikke går med tanker om at ansætte den fyrede Daniele De Rossi igen. 

Slutteligt nævnes også Frank Lampard som en kandidat til Roma-jobbet. Chelsea-legenden har tidligere været cheftræner i Everton, som for nyligt blev købt af Friedkin-familien, der også ejer Roma. 

Den 46-årige Frank Lampard har ikke haft en videre succesfuld trænerkarriere, efter at han lagde støvlerne på hylden. 

Lampard blev i januar 2021 fyret i Chelsea, inden han senere blev ansat i Everton, hvor han blev fyret i januar 2023. Derefter var Lampard midlertidig cheftræner i Chelsea i et par måneder tilbage i 2023, og siden har han ikke haft et trænerjob. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal er i Champions League-finalen

Afsløring: DBU-boss stopper

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…