Frank Lampard er et emne i kriseramt storklub

Efter næsten to år uden et trænerjob kan Frank Lampard gøre et overraskende comeback, skriver La Gazzetta dello Sport.



Ivan Juric blev i midten af september ansat som Roma-træner, men kroaten har fået en svær start i den italienske hovedstad. 

Fire af de seneste syv kampe er endt med nederlag, og efter søndagens 3-2-nederlag til Verona læner Ivan Juric sig op ad en fyring, skriver La Gazzetta dello Sport

Ifølge avisen har Romas amerikanske ejere været i dialog med Paulo Sousas repræsentanter. Den tidligere Fiorentina-træner står i øjeblikket i spidsen for Shabab Al Ahli i Dubai, men kan altså være på vej tilbage til Serie A. 

Roma skal dog betale en frikøbsklausul for at få fingrene i Paulo Sousa, og derfor kigger klubben også i andre retninger. Den tidligere italienske landstræner, Roberto Mancini, der senest har stået i spidsen for Saudi-Arabien, er klar til et nyt job, mens La Gazzetta dello Sport peger på, at Romas ejere ikke går med tanker om at ansætte den fyrede Daniele De Rossi igen. 

Slutteligt nævnes også Frank Lampard som en kandidat til Roma-jobbet. Chelsea-legenden har tidligere været cheftræner i Everton, som for nyligt blev købt af Friedkin-familien, der også ejer Roma. 

Den 46-årige Frank Lampard har ikke haft en videre succesfuld trænerkarriere, efter at han lagde støvlerne på hylden. 

Lampard blev i januar 2021 fyret i Chelsea, inden han senere blev ansat i Everton, hvor han blev fyret i januar 2023. Derefter var Lampard midlertidig cheftræner i Chelsea i et par måneder tilbage i 2023, og siden har han ikke haft et trænerjob. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper