Frank Lampard er et emne i kriseramt storklub

Efter næsten to år uden et trænerjob kan Frank Lampard gøre et overraskende comeback, skriver La Gazzetta dello Sport.



Ivan Juric blev i midten af september ansat som Roma-træner, men kroaten har fået en svær start i den italienske hovedstad. 

Fire af de seneste syv kampe er endt med nederlag, og efter søndagens 3-2-nederlag til Verona læner Ivan Juric sig op ad en fyring, skriver La Gazzetta dello Sport

Ifølge avisen har Romas amerikanske ejere været i dialog med Paulo Sousas repræsentanter. Den tidligere Fiorentina-træner står i øjeblikket i spidsen for Shabab Al Ahli i Dubai, men kan altså være på vej tilbage til Serie A. 

Roma skal dog betale en frikøbsklausul for at få fingrene i Paulo Sousa, og derfor kigger klubben også i andre retninger. Den tidligere italienske landstræner, Roberto Mancini, der senest har stået i spidsen for Saudi-Arabien, er klar til et nyt job, mens La Gazzetta dello Sport peger på, at Romas ejere ikke går med tanker om at ansætte den fyrede Daniele De Rossi igen. 

Slutteligt nævnes også Frank Lampard som en kandidat til Roma-jobbet. Chelsea-legenden har tidligere været cheftræner i Everton, som for nyligt blev købt af Friedkin-familien, der også ejer Roma. 

Den 46-årige Frank Lampard har ikke haft en videre succesfuld trænerkarriere, efter at han lagde støvlerne på hylden. 

Lampard blev i januar 2021 fyret i Chelsea, inden han senere blev ansat i Everton, hvor han blev fyret i januar 2023. Derefter var Lampard midlertidig cheftræner i Chelsea i et par måneder tilbage i 2023, og siden har han ikke haft et trænerjob. 





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

City med vildt rekordbud

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub