Efter en svær første sæson i Brentford skal der i år helt andre boller på suppen for Mikkel Damsgaard.
Danskeren fik 29 førsteholdskampe i sidste sæson uden scoringer, hvilket langt fra er optimalt, når han er indkøbt som offensivspiller for et større millionbeløb.
Men det kommer til at ændre sig i år, er klubbens danske cheftræner Thomas Frank helt sikker på. Han har nemlig store forventninger til det danske es, som han sagtens kan se har taget store skridt.
– Der er store forventninger til ham. Aaron (Hickey), Kevin (Schade), Keane (Lewis-Potter) og Dams. Fire unge spillere som er nødt til at tage et skridt op i denne sæson. Aaron var den spiller, som spillede flest minutter, og han gjorde det fint, men der er helt klart potentiale til mere.
– Vi begynder at se mere og mere, hvorfor vi købte ham (Damsgaard) for et år siden. Jeg selv, ham og omgivelserne har det med at glemme, hvor længe det tager at komme tilbage efter at have været ude i et år, siger Frank med henvisning til, at Damsgaard var ude fra oktober 2021 til april 2022 og fortsætter:
– Men vi ser særligt til træning og en lille smule i kampene, at han nu kan komme forbi en modstander. Han gør det mere og mere. Jeg har forventninger til, at han vil tage et stort skridt i den rigtige retning i denne sæson, siger Frank til Standard.
Mikkel Damsgaard får ikke muligheden for at gøre en forskel fra start i søndagens sæsonåbner mod Tottenham, hvor han starter på bænken.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER