Efter en svær første sæson i Brentford skal der i år helt andre boller på suppen for Mikkel Damsgaard.
Danskeren fik 29 førsteholdskampe i sidste sæson uden scoringer, hvilket langt fra er optimalt, når han er indkøbt som offensivspiller for et større millionbeløb.
Men det kommer til at ændre sig i år, er klubbens danske cheftræner Thomas Frank helt sikker på. Han har nemlig store forventninger til det danske es, som han sagtens kan se har taget store skridt.
– Der er store forventninger til ham. Aaron (Hickey), Kevin (Schade), Keane (Lewis-Potter) og Dams. Fire unge spillere som er nødt til at tage et skridt op i denne sæson. Aaron var den spiller, som spillede flest minutter, og han gjorde det fint, men der er helt klart potentiale til mere.
– Vi begynder at se mere og mere, hvorfor vi købte ham (Damsgaard) for et år siden. Jeg selv, ham og omgivelserne har det med at glemme, hvor længe det tager at komme tilbage efter at have været ude i et år, siger Frank med henvisning til, at Damsgaard var ude fra oktober 2021 til april 2022 og fortsætter:
– Men vi ser særligt til træning og en lille smule i kampene, at han nu kan komme forbi en modstander. Han gør det mere og mere. Jeg har forventninger til, at han vil tage et stort skridt i den rigtige retning i denne sæson, siger Frank til Standard.
Mikkel Damsgaard får ikke muligheden for at gøre en forskel fra start i søndagens sæsonåbner mod Tottenham, hvor han starter på bænken.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE