Den seneste måneds tid har Liverpool kæmpet med at finde det gode spil i Premier League, men søndag kom Jürgen Klopp og co. på vinderkurs igen.
Efter tre ligakampe i træk uden sejr vandt Liverpool, da danskerholdet Brentford var på besøg.
Thomas Franks mandskab blev sendt hjem til London med et 0-3-nederlag efter en kamp, hvor gæsterne var under konstant pres.
Nederlaget er Brentfords fjerde i de seneste fem kampe i Premier League. Holdet er placeret på en 14.-plads med 23 point. Liverpool spillede sig med sejren op på andenpladsen og har nu 45 point. Det er 11 færre end topholdet Manchester Citys total, men Liverpool har spillet en kamp færre.
Thomas Frank havde sendt Christian Nørgaard og Mads Roerslev på banen fra start. De to danskere og resten af Brentford-holdet kom hurtigt på hælene på Anfield, der for første gang i en måned dannede ramme om en Premier League-kamp.
Hjemmeholdet pressede Brentford i bund, men med god fight og en velorganiseret defensiv sørgede Brentford længe for, at det aldrig for alvor blev farligt foran eget mål.
Liverpool lod til at savne de offensive stjerner Sadio Mané og Mohamed Salah, der er i Cameroun for at spille Africa Cup of Nations. Skarpheden manglede på den sidste del af banen i det åbne spil.
Det var da også på et hjørnespark, at Fabinho fik sendt Liverpool foran kort før pausen, efter at bolden havde sejlet igennem feltet og nået hen til bageste stolpe, hvor brasilianeren var vaks.
Kampbilledet ændrede sig ikke rigtigt i anden halvleg. Liverpool sad tungt på spillet, og med cirka 20 minutter tilbage blev det 2-0. Andrew Robertson sendte et indlæg ind i feltet, som Alex Oxlade-Chamberlain headede ind.
Kort efter lukkede Liverpool kampen. Et skidt afleveringsforsøg af Brentford-målmand Alvaro Fernandez blev opsnappet af Roberto Firmino i feltet. Efter kækt et-to-spil med Takumi Minamino kunne japaneren sparke bolden i et stort set tomt mål.
Mathias Jensen blev i anden halvleg sendt på banen for Brentford, der også havde Mads Bidstrup, Mads Bech og Jonas Lössl på bænken. Mathias “Zanka” Jørgensen sad ude med en skade.
Samtidig med Liverpool-Brentford mødtes West Ham og Leeds også i Premier League. Her tog gæsterne en overraskende sejr på 3-2 efter et hattrick af Jack Harrison.
West Ham, som ligger på fjerdepladsen, havde inden kampen vundet tre i træk. Leeds ligger lige under Brentford i tabellen med et point færre.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Medier revser Real Madrid-træner
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
