Frank og Brentford taber klart til Liverpool

Efter tre ligakampe i træk uden sejr tog Liverpool tre point, da Thomas Frank og Brentford gæstede Anfield.



Den seneste måneds tid har Liverpool kæmpet med at finde det gode spil i Premier League, men søndag kom Jürgen Klopp og co. på vinderkurs igen.

Efter tre ligakampe i træk uden sejr vandt Liverpool, da danskerholdet Brentford var på besøg.

Thomas Franks mandskab blev sendt hjem til London med et 0-3-nederlag efter en kamp, hvor gæsterne var under konstant pres.

Nederlaget er Brentfords fjerde i de seneste fem kampe i Premier League. Holdet er placeret på en 14.-plads med 23 point. Liverpool spillede sig med sejren op på andenpladsen og har nu 45 point. Det er 11 færre end topholdet Manchester Citys total, men Liverpool har spillet en kamp færre.

Thomas Frank havde sendt Christian Nørgaard og Mads Roerslev på banen fra start. De to danskere og resten af Brentford-holdet kom hurtigt på hælene på Anfield, der for første gang i en måned dannede ramme om en Premier League-kamp.

Hjemmeholdet pressede Brentford i bund, men med god fight og en velorganiseret defensiv sørgede Brentford længe for, at det aldrig for alvor blev farligt foran eget mål.

Liverpool lod til at savne de offensive stjerner Sadio Mané og Mohamed Salah, der er i Cameroun for at spille Africa Cup of Nations. Skarpheden manglede på den sidste del af banen i det åbne spil.

Det var da også på et hjørnespark, at Fabinho fik sendt Liverpool foran kort før pausen, efter at bolden havde sejlet igennem feltet og nået hen til bageste stolpe, hvor brasilianeren var vaks.

Kampbilledet ændrede sig ikke rigtigt i anden halvleg. Liverpool sad tungt på spillet, og med cirka 20 minutter tilbage blev det 2-0. Andrew Robertson sendte et indlæg ind i feltet, som Alex Oxlade-Chamberlain headede ind.

Kort efter lukkede Liverpool kampen. Et skidt afleveringsforsøg af Brentford-målmand Alvaro Fernandez blev opsnappet af Roberto Firmino i feltet. Efter kækt et-to-spil med Takumi Minamino kunne japaneren sparke bolden i et stort set tomt mål.

Mathias Jensen blev i anden halvleg sendt på banen for Brentford, der også havde Mads Bidstrup, Mads Bech og Jonas Lössl på bænken. Mathias “Zanka” Jørgensen sad ude med en skade.

Samtidig med Liverpool-Brentford mødtes West Ham og Leeds også i Premier League. Her tog gæsterne en overraskende sejr på 3-2 efter et hattrick af Jack Harrison.

West Ham, som ligger på fjerdepladsen, havde inden kampen vundet tre i træk. Leeds ligger lige under Brentford i tabellen med et point færre.

/ritzau/





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC København-fans raser

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

‘Jeg er fucking irriteret’

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Chokpris på Victor Froholdt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Superliga-træner enormt stolt

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%