Frank og Riemer jubler: Fortsætter med en god ven

Thomas Frank og Brian Riemer roser hinanden.



Brentford sikrede sig tidligere mandag kontraktforlængelser med Thomas Frank og Brian Riemer. Det betyder, at både cheftræneren og assistenttræneren fortsætter i klubben frem til sommeren 2025.

Nyheden vækker ikke blot glæde i resten af klubben. Thomas Frank jubler også over Brian Riemers forlængelse – og omvendt. Frank starter:

– Jeg er så glad for, at jeg kan fortsætte denne rejse med en god ven. Jeg er glad for, at han vil blive hos os og fortsætte med at tage del i klubbens udvikling. Brian har haft en kæmpe indflydelse på den succes, vi har haft de sidste tre år.

– Hans viden om spillet og specielt den defensive del af spillet har gjort, at vi er gået fra at være et af de dårligste defensive hold i Championship til at være et af de bedste, og nu er vi i Premier League, siger han til klubbens hjemmeside.

Om sin ven og kollega Thomas Frank siger Brian Riemer:

– Inden Thomas hentede mig hertil i 2018, havde vi ikke arbejdet sammen i 15 år, og alt var lidt nyt. Vi har et fantastisk samarbejde, og jeg er beæret over at være en del af Thomas’ hold. Jeg er glad for, at han ønsker, vi skal være en del af Brentfords fremtid sammen.

– Jeg vil sige et stort tak til Thomas for at give mig denne chance og for at give mig lov til at bringe mine idéer til Brentford. Ikke alle cheftrænere ville være åbne for at give mig det ansvar. Det gør det til en meget nem beslutning at fortsætte som en del af holdet i Brentford. Thomas giver mig så mange muligheder for at bringe mine idéer frem.

Brentford ligger nummer 14 i Premier League.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Arne Slot fyret af Liverpool

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Kan sikre millioner til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

LIVE: PSG vinder Champions League