Brentford sikrede sig tidligere mandag kontraktforlængelser med Thomas Frank og Brian Riemer. Det betyder, at både cheftræneren og assistenttræneren fortsætter i klubben frem til sommeren 2025.
Nyheden vækker ikke blot glæde i resten af klubben. Thomas Frank jubler også over Brian Riemers forlængelse – og omvendt. Frank starter:
– Jeg er så glad for, at jeg kan fortsætte denne rejse med en god ven. Jeg er glad for, at han vil blive hos os og fortsætte med at tage del i klubbens udvikling. Brian har haft en kæmpe indflydelse på den succes, vi har haft de sidste tre år.
– Hans viden om spillet og specielt den defensive del af spillet har gjort, at vi er gået fra at være et af de dårligste defensive hold i Championship til at være et af de bedste, og nu er vi i Premier League, siger han til klubbens hjemmeside.
Om sin ven og kollega Thomas Frank siger Brian Riemer:
– Inden Thomas hentede mig hertil i 2018, havde vi ikke arbejdet sammen i 15 år, og alt var lidt nyt. Vi har et fantastisk samarbejde, og jeg er beæret over at være en del af Thomas’ hold. Jeg er glad for, at han ønsker, vi skal være en del af Brentfords fremtid sammen.
– Jeg vil sige et stort tak til Thomas for at give mig denne chance og for at give mig lov til at bringe mine idéer til Brentford. Ikke alle cheftrænere ville være åbne for at give mig det ansvar. Det gør det til en meget nem beslutning at fortsætte som en del af holdet i Brentford. Thomas giver mig så mange muligheder for at bringe mine idéer frem.
Brentford ligger nummer 14 i Premier League.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
