Frank revser Brentford-fans: Det er ikke klasse

Brentford-fansene buhede lørdag af Christian Eriksen, og det er Thomas Frank ikke særligt tilfreds med.



Christian Eriksen fik en skrækkelig retur til Brentford Community Stadium, da Manchester United lørdag aften blev tæsket med 4-0 af Thomas Franks tropper. 

For Christian Eriksen var oplevelsen ekstra nedslående, idet den tidligere Brentford-stjerne også blev udsat fra buhråb fra Brentford-fansene. 'Du skiftede kun for pengenes skyld', sang hjemmeholdets fans blandt andet. 

Efter slutfløjtet gav Thomas Frank dog udtryk for, at buhråb mod en tilbagevendt spiller ikke er korrekt. 

– Jeg forstår fansene, og hvordan de kan reagere. Personligt synes jeg, at vi som klub bør vise klasse, respekt og integritet i hver eneste ting, vi gør. Det er det, jeg prøver at gøre hver eneste dag. Jeg tror, at vi er nødt til at huske på, at det ikke var alle fans, der gjorde det. Men jeg synes, at enhver spiller, der kommer tilbage – det behøver ikke være Christian, det kunne også være Neal Maupay eller Ollie Watkins – bør vi give en klapsalve den første gang, når deres navn bliver læst op, lyder det således, ifølge Evening Standard, fra Thomas Frank. 

– Selvfølgelig er der plads til drilleri, hvor man kan synge lidt. Men at buhe af en spiller? Det er ikke klasse, det er ikke mig. Hvis fansene ønsker at gøre det, så vil jeg ikke sige, at det er fint. Jeg ville aldrig gøre det. 

Brentfords næste Premier League-kamp er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod oprykkerne fra Fulham. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Schweiz – Algeriet

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby tæt på denne keeper

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning