Frank revser sine kritikere: Det irriterer mig

Thomas Frank er fortørnet over, at Brentford ofte betegnes som et fysisk hold, der lever af dødbolde.



Brentford har fået masser af ros i denne sæson, hvor danskerklubben sluttede som nummer ni i Premier League, men ifølge Thomas Frank har hans mandskab alligevel ikke fået nok anerkendelse. 

I et interview med The Times udtrykker Thomas Frank frustration over, at mange eksperter og fans ser Brentford som et endimensionelt hold. 

– Det irriterer mig, at der findes folk, der siger, at vi er et dødboldshold og et fysisk hold. I så fald har de ikke set, hvad vi er gode til, lyder det fra Thomas Frank. 

– Vi er tilsyneladende kun et dødboldshold, som kan spille i dybden eller direkte. Men jeg mener, at jeg er langt mere pragmatisk. 

Brentford har i denne sæson leveret flere gode resultater mod topholdene i Premier League, hvor Thomas Frank har gjort brug af en 5-3-2-formation. 

– Men folk glemmer, at vi presser højt i alle vores kampe mod top 6-holdene. Vi lukker ned for deres målspark, vi er meget aggressive og vi dækker mand-til-mand over hele banen. Det har jeg ikke set andre hold gøre i Premier League, siger Thomas Frank. 

– De andre hold er begyndt at dække mand-til-mand nu, efter at vi begyndte at gøre det for to år siden. Vi er direkte og fokuserer mere på kontraangreb imod top 6-holdene, men vi lægger ekstra lag på i de andre kampe. 

Brentford bankede Manchester United med 4-0 i anden spillerunde, og derudover besejrede danskerklubben også både Liverpool, Chelsea og Tottenham, mens man også besejrede Manchester City både ude og hjemme. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen