Brentford har fået masser af ros i denne sæson, hvor danskerklubben sluttede som nummer ni i Premier League, men ifølge Thomas Frank har hans mandskab alligevel ikke fået nok anerkendelse.
I et interview med The Times udtrykker Thomas Frank frustration over, at mange eksperter og fans ser Brentford som et endimensionelt hold.
– Det irriterer mig, at der findes folk, der siger, at vi er et dødboldshold og et fysisk hold. I så fald har de ikke set, hvad vi er gode til, lyder det fra Thomas Frank.
– Vi er tilsyneladende kun et dødboldshold, som kan spille i dybden eller direkte. Men jeg mener, at jeg er langt mere pragmatisk.
Brentford har i denne sæson leveret flere gode resultater mod topholdene i Premier League, hvor Thomas Frank har gjort brug af en 5-3-2-formation.
– Men folk glemmer, at vi presser højt i alle vores kampe mod top 6-holdene. Vi lukker ned for deres målspark, vi er meget aggressive og vi dækker mand-til-mand over hele banen. Det har jeg ikke set andre hold gøre i Premier League, siger Thomas Frank.
– De andre hold er begyndt at dække mand-til-mand nu, efter at vi begyndte at gøre det for to år siden. Vi er direkte og fokuserer mere på kontraangreb imod top 6-holdene, men vi lægger ekstra lag på i de andre kampe.
Brentford bankede Manchester United med 4-0 i anden spillerunde, og derudover besejrede danskerklubben også både Liverpool, Chelsea og Tottenham, mens man også besejrede Manchester City både ude og hjemme.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
Celtic er mester efter vildt drama
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Superliga-bejlere deler
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE