Brentford har fået masser af ros i denne sæson, hvor danskerklubben sluttede som nummer ni i Premier League, men ifølge Thomas Frank har hans mandskab alligevel ikke fået nok anerkendelse.
I et interview med The Times udtrykker Thomas Frank frustration over, at mange eksperter og fans ser Brentford som et endimensionelt hold.
– Det irriterer mig, at der findes folk, der siger, at vi er et dødboldshold og et fysisk hold. I så fald har de ikke set, hvad vi er gode til, lyder det fra Thomas Frank.
– Vi er tilsyneladende kun et dødboldshold, som kan spille i dybden eller direkte. Men jeg mener, at jeg er langt mere pragmatisk.
Brentford har i denne sæson leveret flere gode resultater mod topholdene i Premier League, hvor Thomas Frank har gjort brug af en 5-3-2-formation.
– Men folk glemmer, at vi presser højt i alle vores kampe mod top 6-holdene. Vi lukker ned for deres målspark, vi er meget aggressive og vi dækker mand-til-mand over hele banen. Det har jeg ikke set andre hold gøre i Premier League, siger Thomas Frank.
– De andre hold er begyndt at dække mand-til-mand nu, efter at vi begyndte at gøre det for to år siden. Vi er direkte og fokuserer mere på kontraangreb imod top 6-holdene, men vi lægger ekstra lag på i de andre kampe.
Brentford bankede Manchester United med 4-0 i anden spillerunde, og derudover besejrede danskerklubben også både Liverpool, Chelsea og Tottenham, mens man også besejrede Manchester City både ude og hjemme.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT