Frank revser sine kritikere: Det irriterer mig

Thomas Frank er fortørnet over, at Brentford ofte betegnes som et fysisk hold, der lever af dødbolde.



Brentford har fået masser af ros i denne sæson, hvor danskerklubben sluttede som nummer ni i Premier League, men ifølge Thomas Frank har hans mandskab alligevel ikke fået nok anerkendelse. 

I et interview med The Times udtrykker Thomas Frank frustration over, at mange eksperter og fans ser Brentford som et endimensionelt hold. 

– Det irriterer mig, at der findes folk, der siger, at vi er et dødboldshold og et fysisk hold. I så fald har de ikke set, hvad vi er gode til, lyder det fra Thomas Frank. 

– Vi er tilsyneladende kun et dødboldshold, som kan spille i dybden eller direkte. Men jeg mener, at jeg er langt mere pragmatisk. 

Brentford har i denne sæson leveret flere gode resultater mod topholdene i Premier League, hvor Thomas Frank har gjort brug af en 5-3-2-formation. 

– Men folk glemmer, at vi presser højt i alle vores kampe mod top 6-holdene. Vi lukker ned for deres målspark, vi er meget aggressive og vi dækker mand-til-mand over hele banen. Det har jeg ikke set andre hold gøre i Premier League, siger Thomas Frank. 

– De andre hold er begyndt at dække mand-til-mand nu, efter at vi begyndte at gøre det for to år siden. Vi er direkte og fokuserer mere på kontraangreb imod top 6-holdene, men vi lægger ekstra lag på i de andre kampe. 

Brentford bankede Manchester United med 4-0 i anden spillerunde, og derudover besejrede danskerklubben også både Liverpool, Chelsea og Tottenham, mens man også besejrede Manchester City både ude og hjemme. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

PSG er fransk mester for femte sæson i træk

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg