West Ham skiftede i sommer ud på trænerbænken, da David Moyes forlod klubben og blev erstattet af Julen Lopetegui.
Efter et transfervindue med flere markante indkøb var forventningerne store forud for sæsonstarten, men efter 10 spillerunder må det siges, at den tidligere Real Madrid-boss har fået en svær start hos "The Hammers", der indtil videre ligger på 14. pladsen med blot tre sejre.
Og på radiostationen Talksport har man taget et kig på, hvem West Ham kan hente ind, hvis klubben ender med at fyre Julen Lopetegui. The Guardian skrev onsdag, at West Ham-ledelsen vil tage Lopeteguis fremtid op til overvejelse, hvis lørdagens hjemmekamp mod Everton ender med et nederlag.
Ifølge Talksport-vært Andy Goldstein bør West Ham klart overveje at kigge i retning af Danmarks mest prominente træner, Thomas Frank, der i de seneste år har imponeret stort i Brentford.
– Han er en fremragende træner. Han ville være utrolig for West Ham, lyder det fra Goldstein.
Den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent er ikke uenig med Goldstein, men peger samtidig på, at Thomas Frank vil komme under et andet pres i West Ham.
– Hvis du ansætter en som ham, så er han ikke en quick fix-træner. Du er nødt til at give ham tid. Men jeg kan godt lide Thomas Frank. Resultatet mod Fulham var ikke ideelt (Brentford tabte mandag med 2-1, red.), men jeg kan godt lide Thomas Frank, og det virker til, at han aldrig rigtig er omgærdet af nogen som helst kontroverser.
– Men det er der, presset kommer. Brentford har været glimrende for ham, og han har været glimrende for Brentford. Men hvis du tager til West Ham, så er det noget helt andet, lyder det fra Darren Bent.
Brentford ligger i øjeblikket på 12. pladsen i Premier League.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER