Frank spøger i storklub: ‘Han ville være utrolig’

Julen Lopetegui risikerer angiveligt en snarlig fyring i West Ham, og den kriseramte London-klub opfordres nu til at hente Thomas Frank, hvis man vælger at give spanieren sparket.



West Ham skiftede i sommer ud på trænerbænken, da David Moyes forlod klubben og blev erstattet af Julen Lopetegui. 

Efter et transfervindue med flere markante indkøb var forventningerne store forud for sæsonstarten, men efter 10 spillerunder må det siges, at den tidligere Real Madrid-boss har fået en svær start hos "The Hammers", der indtil videre ligger på 14. pladsen med blot tre sejre.  

Og på radiostationen Talksport har man taget et kig på, hvem West Ham kan hente ind, hvis klubben ender med at fyre Julen Lopetegui. The Guardian skrev onsdag, at West Ham-ledelsen vil tage Lopeteguis fremtid op til overvejelse, hvis lørdagens hjemmekamp mod Everton ender med et nederlag. 

Ifølge Talksport-vært Andy Goldstein bør West Ham klart overveje at kigge i retning af Danmarks mest prominente træner, Thomas Frank, der i de seneste år har imponeret stort i Brentford. 

– Han er en fremragende træner. Han ville være utrolig for West Ham, lyder det fra Goldstein. 

Den tidligere Tottenham-angriber Darren Bent er ikke uenig med Goldstein, men peger samtidig på, at Thomas Frank vil komme under et andet pres i West Ham. 

– Hvis du ansætter en som ham, så er han ikke en quick fix-træner. Du er nødt til at give ham tid. Men jeg kan godt lide Thomas Frank. Resultatet mod Fulham var ikke ideelt (Brentford tabte mandag med 2-1, red.), men jeg kan godt lide Thomas Frank, og det virker til, at han aldrig rigtig er omgærdet af nogen som helst kontroverser.

– Men det er der, presset kommer. Brentford har været glimrende for ham, og han har været glimrende for Brentford. Men hvis du tager til West Ham, så er det noget helt andet, lyder det fra Darren Bent. 

Brentford ligger i øjeblikket på 12. pladsen i Premier League. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen