Thomas Frank har længe været meldt som et bud i større klubber, men trods masser af rygter så er den succesfulde dansker stadig i Brentford.
En eller anden dag skal Thomas Frank videre, og så skal Brentford på den ekstremt vanskelige opgave at finde en afløser.
Her bør de kigge mod Englands midlertidige landstræner, Lee Carsley, mener Watford-legenden Troy Deeney.
Lee Carsley har tidligere været i Brentford, blandt andet som midlertidig cheftræner i 2015, og den viden kan komme ham til gavn nu ifølge Deeney. Det siger han til talkSPORT.
– Jeg tror, at Lee vil være god i Brentford, hvor han også har været før, hvis Thomas Frank rykker videre, siger Deeney, inden han peger på, at Carsley har samlet masser af erfaring både som ungdomslandstræner og midlertidig landstræner.
– Han har også prøvet mere. Han kunne nemt have sagt: Nej tak, jeg bliver med U21-landsholdet (som Carsley rykker tilbage til, når Thomas Tuchel bliver landstræner, red.), hvor der er sikkert og trygt.
– Han har boosted sin profil og prøvet lidt af hvert. Han har heller ikke gjort det dårligt eller bragt os i en dårlig situation, så han har gjort det fint som landstræner i den korte periode.
Lee Carsley har siden 2018 haft en form for trænerrolle hos de engelske ungdomslandshold, men han har aldrig været permanent cheftræner for et klubhold.
Udover at have været midlertidig cheftræner i Brentford i 2015, var han også assistenttræner på holdet samme år.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM