Franks afløser? Han vil være god for Brentford

Englands midlertidige landstræner vil være et rigtig godt bud som Thomas Franks afløser, hvis danskeren smutter fra reden.



Thomas Frank har længe været meldt som et bud i større klubber, men trods masser af rygter så er den succesfulde dansker stadig i Brentford. 

En eller anden dag skal Thomas Frank videre, og så skal Brentford på den ekstremt vanskelige opgave at finde en afløser. 

Her bør de kigge mod Englands midlertidige landstræner, Lee Carsley, mener Watford-legenden Troy Deeney. 

Lee Carsley har tidligere været i Brentford, blandt andet som midlertidig cheftræner i 2015, og den viden kan komme ham til gavn nu ifølge Deeney. Det siger han til talkSPORT.

– Jeg tror, at Lee vil være god i Brentford, hvor han også har været før, hvis Thomas Frank rykker videre, siger Deeney, inden han peger på, at Carsley har samlet masser af erfaring både som ungdomslandstræner og midlertidig landstræner.

– Han har også prøvet mere. Han kunne nemt have sagt: Nej tak, jeg bliver med U21-landsholdet (som Carsley rykker tilbage til, når Thomas Tuchel bliver landstræner, red.), hvor der er sikkert og trygt.

– Han har boosted sin profil og prøvet lidt af hvert. Han har heller ikke gjort det dårligt eller bragt os i en dårlig situation, så han har gjort det fint som landstræner i den korte periode. 

Lee Carsley har siden 2018 haft en form for trænerrolle hos de engelske ungdomslandshold, men han har aldrig været permanent cheftræner for et klubhold. 

Udover at have været midlertidig cheftræner i Brentford i 2015, var han også assistenttræner på holdet samme år.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

FCK-momentum moser midtjyder

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig