Thomas Frank har længe været meldt som et bud i større klubber, men trods masser af rygter så er den succesfulde dansker stadig i Brentford.
En eller anden dag skal Thomas Frank videre, og så skal Brentford på den ekstremt vanskelige opgave at finde en afløser.
Her bør de kigge mod Englands midlertidige landstræner, Lee Carsley, mener Watford-legenden Troy Deeney.
Lee Carsley har tidligere været i Brentford, blandt andet som midlertidig cheftræner i 2015, og den viden kan komme ham til gavn nu ifølge Deeney. Det siger han til talkSPORT.
– Jeg tror, at Lee vil være god i Brentford, hvor han også har været før, hvis Thomas Frank rykker videre, siger Deeney, inden han peger på, at Carsley har samlet masser af erfaring både som ungdomslandstræner og midlertidig landstræner.
– Han har også prøvet mere. Han kunne nemt have sagt: Nej tak, jeg bliver med U21-landsholdet (som Carsley rykker tilbage til, når Thomas Tuchel bliver landstræner, red.), hvor der er sikkert og trygt.
– Han har boosted sin profil og prøvet lidt af hvert. Han har heller ikke gjort det dårligt eller bragt os i en dårlig situation, så han har gjort det fint som landstræner i den korte periode.
Lee Carsley har siden 2018 haft en form for trænerrolle hos de engelske ungdomslandshold, men han har aldrig været permanent cheftræner for et klubhold.
Udover at have været midlertidig cheftræner i Brentford i 2015, var han også assistenttræner på holdet samme år.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL