Frustreret Man City-stjerne: Ikke som jeg troede

Jack Grealish har ikke brændt græsset af som Manchester City-spiller siden sommerskiftet fra Aston Villa.



Det er ikke mange måneder siden, at Jack Grealish forlod sin elskede barndomsklub Aston Villa til fordel for Manchester City i et skifte, som kostede Manchester-klubben enormt mange penge. 

Grealish har endnu ikke ramt sit topniveau i Manchester City-trøjen, og han har heller ikke spillet de seneste tre Premier League-kampe.

I et stort interview med the Daily Telegraph indrømmer han også, at starten i Manchester City har været mere vanskelig, end han regnede med. 

– Jeg synes, at det har været markant mere vanskeligt, end jeg troede, at det ville blive. Det her med at tilpasse sig en ny manager og nye holdkammerater. Først troede jeg, at jeg ville have bolden mere, få flere assist og mål, men sådan fungerer det overhovedet ikke. Jeg har ikke været i nærheden af at have bolden lige så meget, som jeg var vant til i Aston Villa, siger han. 

Årsagen til at han har misset de to seneste Premier League-kampe samt storkampen mod PSG har skyldtes en skade. Manager Pep Guardiola erkender også, at man måske først får den bedste Grealish at se til næste sæson. 

– Han er ikke noget problem. Han spiller godt, og hvis du analyserer kampene, har han ikke spillet dårligt. Det er svært at spille dårligt, når man har hans kvaliteter. Efter de seneste landskampe kom han tilbage skadet, men han kommer tilbage, og så må vi se med hans form. 

Jack Grealish står noteret for to scoringer og tre assist i 15 Manchester City-kampe. Han er tvivlsom til onsdagens kamp mod Aston Villa. 





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!