Det er ikke mange måneder siden, at Jack Grealish forlod sin elskede barndomsklub Aston Villa til fordel for Manchester City i et skifte, som kostede Manchester-klubben enormt mange penge.
Grealish har endnu ikke ramt sit topniveau i Manchester City-trøjen, og han har heller ikke spillet de seneste tre Premier League-kampe.
I et stort interview med the Daily Telegraph indrømmer han også, at starten i Manchester City har været mere vanskelig, end han regnede med.
– Jeg synes, at det har været markant mere vanskeligt, end jeg troede, at det ville blive. Det her med at tilpasse sig en ny manager og nye holdkammerater. Først troede jeg, at jeg ville have bolden mere, få flere assist og mål, men sådan fungerer det overhovedet ikke. Jeg har ikke været i nærheden af at have bolden lige så meget, som jeg var vant til i Aston Villa, siger han.
Årsagen til at han har misset de to seneste Premier League-kampe samt storkampen mod PSG har skyldtes en skade. Manager Pep Guardiola erkender også, at man måske først får den bedste Grealish at se til næste sæson.
– Han er ikke noget problem. Han spiller godt, og hvis du analyserer kampene, har han ikke spillet dårligt. Det er svært at spille dårligt, når man har hans kvaliteter. Efter de seneste landskampe kom han tilbage skadet, men han kommer tilbage, og så må vi se med hans form.
Jack Grealish står noteret for to scoringer og tre assist i 15 Manchester City-kampe. Han er tvivlsom til onsdagens kamp mod Aston Villa.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
