Frustreret Man City-stjerne: Ikke som jeg troede

Jack Grealish har ikke brændt græsset af som Manchester City-spiller siden sommerskiftet fra Aston Villa.



Det er ikke mange måneder siden, at Jack Grealish forlod sin elskede barndomsklub Aston Villa til fordel for Manchester City i et skifte, som kostede Manchester-klubben enormt mange penge. 

Grealish har endnu ikke ramt sit topniveau i Manchester City-trøjen, og han har heller ikke spillet de seneste tre Premier League-kampe.

I et stort interview med the Daily Telegraph indrømmer han også, at starten i Manchester City har været mere vanskelig, end han regnede med. 

– Jeg synes, at det har været markant mere vanskeligt, end jeg troede, at det ville blive. Det her med at tilpasse sig en ny manager og nye holdkammerater. Først troede jeg, at jeg ville have bolden mere, få flere assist og mål, men sådan fungerer det overhovedet ikke. Jeg har ikke været i nærheden af at have bolden lige så meget, som jeg var vant til i Aston Villa, siger han. 

Årsagen til at han har misset de to seneste Premier League-kampe samt storkampen mod PSG har skyldtes en skade. Manager Pep Guardiola erkender også, at man måske først får den bedste Grealish at se til næste sæson. 

– Han er ikke noget problem. Han spiller godt, og hvis du analyserer kampene, har han ikke spillet dårligt. Det er svært at spille dårligt, når man har hans kvaliteter. Efter de seneste landskampe kom han tilbage skadet, men han kommer tilbage, og så må vi se med hans form. 

Jack Grealish står noteret for to scoringer og tre assist i 15 Manchester City-kampe. Han er tvivlsom til onsdagens kamp mod Aston Villa. 





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

FCM-profil drømmer om Manchester City

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Crystal Palace vinder Conference League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Messi-statue fjernes

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

De kan være færdige i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Oliver Sonne vender tilbage

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk