West Bromwichs manager, Sam Allardyce, vil have stoppet sæsonen midlertidigt på grund af de mange coronatilfælde i Premier League.
Det siger han tirsdag efter hans holds 0-5-nederlag til Leeds.
Premier League har den seneste uge registreret rekordmange smittede. I alt er 18 personer i ligaen blevet testet positive for virusset, oplyser Premier League på sin hjemmeside.
Det er flere tilfælde på en uge end i nogen anden testrunde, som ligaen har gennemført.
– Jeg er 66 år gammel, og den sidste ting, jeg ønsker, er at blive smittet med covid-19. Jeg er meget bekymret for mig selv og for fodbolden. Det (virusset, red.) lader til at krybe rundt, uanset hvor hårdt vi forsøger at bremse det, siger Allardyce.
Læs også:Indskifter sikrer ny Arsenal-sejr
Senest meldte Sheffield United om, at adskillige personer i klubben blev testet positive for virusset, forud for holdets tirsdagskamp mod Burnley.
Mandag meldte Manchester City også om flere smittede, bare få dage efter at Gabriel Jesus og Kyle Walker blev testet positive. Det førte til, at holdets ligakamp mod Everton blev udskudt.
De mange smittetilfælde i Premier League kommer på et tidspunkt, hvor Storbritannien kæmper med en ny og mere smitsom variant af coronavirusset.
– Alles sikkerhed er vigtigere end alt andet. Når jeg hører i nyhederne, at virusvarianten overføres hurtigere end den oprindelige, så er den eneste rigtige ting, vi kan gøre, at trække stikket, siger Sam Allardyce.
Burnleys manager, Sean Dyche, siger tirsdag, at Premier League er nødt til at tage affære, hvis smittetilfældene bliver ved med at stige.
Samtidig siger Brighton-manager Graham Potter at han vil følge de officielle anbefalinger.
Omvendt er Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, bekymret for, at en ligapause vil sætte ekstra pres på hold, der i forvejen kæmper med et ekstremt presset kampprogram.
– Jeg kan ikke se fordelen ved at trække stikket, siger han tirsdag efter holdets kamp mod Wolverhampton.
– Hvornår skal vi så spille de kampe? Vi ved alle, at dette år er svært. Jeg tror ikke, at det kommer til at ændre noget at stoppe kampene, tilføjer han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
