Frygter for helbredet: Manager vil stoppe Premier League efter udbrud

66-årig West Bromwich-manager ønsker midlertidig pause i Premier League efter rekordmange smittede.



West Bromwichs manager, Sam Allardyce, vil have stoppet sæsonen midlertidigt på grund af de mange coronatilfælde i Premier League.

Det siger han tirsdag efter hans holds 0-5-nederlag til Leeds.

Premier League har den seneste uge registreret rekordmange smittede. I alt er 18 personer i ligaen blevet testet positive for virusset, oplyser Premier League på sin hjemmeside.

Det er flere tilfælde på en uge end i nogen anden testrunde, som ligaen har gennemført.

– Jeg er 66 år gammel, og den sidste ting, jeg ønsker, er at blive smittet med covid-19. Jeg er meget bekymret for mig selv og for fodbolden. Det (virusset, red.) lader til at krybe rundt, uanset hvor hårdt vi forsøger at bremse det, siger Allardyce.

Læs også:Indskifter sikrer ny Arsenal-sejr

Senest meldte Sheffield United om, at adskillige personer i klubben blev testet positive for virusset, forud for holdets tirsdagskamp mod Burnley.

Mandag meldte Manchester City også om flere smittede, bare få dage efter at Gabriel Jesus og Kyle Walker blev testet positive. Det førte til, at holdets ligakamp mod Everton blev udskudt.

De mange smittetilfælde i Premier League kommer på et tidspunkt, hvor Storbritannien kæmper med en ny og mere smitsom variant af coronavirusset.

– Alles sikkerhed er vigtigere end alt andet. Når jeg hører i nyhederne, at virusvarianten overføres hurtigere end den oprindelige, så er den eneste rigtige ting, vi kan gøre, at trække stikket, siger Sam Allardyce.

Burnleys manager, Sean Dyche, siger tirsdag, at Premier League er nødt til at tage affære, hvis smittetilfældene bliver ved med at stige.

Samtidig siger Brighton-manager Graham Potter at han vil følge de officielle anbefalinger.

Omvendt er Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, bekymret for, at en ligapause vil sætte ekstra pres på hold, der i forvejen kæmper med et ekstremt presset kampprogram.

– Jeg kan ikke se fordelen ved at trække stikket, siger han tirsdag efter holdets kamp mod Wolverhampton.

– Hvornår skal vi så spille de kampe? Vi ved alle, at dette år er svært. Jeg tror ikke, at det kommer til at ændre noget at stoppe kampene, tilføjer han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Schweiz sender Colombia ud af VM

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Bundesliga-klub henter FCM-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet