Gary Neville: Jeg har ondt af Rasmus Højlund

Den engelske fodboldekspert Gary Neville har ondt af Rasmus Højlund, når han ser Manchester United spille.



Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.

Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.

Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.

Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.

– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.

Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.

– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.

– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.

På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.

I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.



Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

– Det vil være fuldstændigt magisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Eriksen ude med hård kritik

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt