Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.
Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.
Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.
Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.
– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.
Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.
– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.
– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.
På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.
I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED