Gary Neville: Jeg har ondt af Rasmus Højlund

Den engelske fodboldekspert Gary Neville har ondt af Rasmus Højlund, når han ser Manchester United spille.



Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.

Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.

Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.

Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.

– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.

Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.

– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.

– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.

På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.

I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.







Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…


Brendan Rodgers siger op i Celtic

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

– Ingen har pengene til at friste mig

‘Nærmest et karaktermord’

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Sensationel udvikling på vej?

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Hent denne Superliga-profil, AGF!

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

I svime over dansker

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Storroser Yuito Suzuki

Fire på stribe for Hjulmand

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

På røven over dansk stjerne

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Her kan du se OB mod Brøndby IF

Skrækkeligt Napoli-nyt

‘Kom uventet – det har været voldsomt’