Gary Neville: Jeg har ondt af Rasmus Højlund

Den engelske fodboldekspert Gary Neville har ondt af Rasmus Højlund, når han ser Manchester United spille.



Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.

Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.

Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.

Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.

– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.

Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.

– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.

– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.

På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.

I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Brøndby straffet – får stor bøde

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FCM taber til AS Roma i Europa League

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke