Gary Neville: Jeg har ondt af Rasmus Højlund

Den engelske fodboldekspert Gary Neville har ondt af Rasmus Højlund, når han ser Manchester United spille.



Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.

Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.

Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.

Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.

– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.

Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.

– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.

– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.

På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.

I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’