Gary Neville: Jeg har ondt af Rasmus Højlund

Den engelske fodboldekspert Gary Neville har ondt af Rasmus Højlund, når han ser Manchester United spille.



Det er næppe nogen underdrivelse at sige, at Manchester United nok engang har leveret en undervældende sæson.

Man røg ud af Champions League-gruppespillet og har netop afsluttet Premier League på en skuffende ottendeplads. Det eneste lyspunkt kan blive en sejr i lørdagens FA Cup-finale mod Manchester City.

Det kræver, at Manchester United får sat en helstøbt præstation sammen, hvor timingen i tanke og handling falder i hak mellem spillerne på banen.

Ifølge Gary Neville er det et af Manchester Uniteds største problem – det gælder både i forsvaret, men så sandelig også i angrebet, hvor Rasmus Højlund som bekendt agerer spydspids.

– Jeg har ondt af Højlund, når jeg ser ham. Man taler om, hvordan United har haft svært ved at skabe kontinuitet i deres bagkæde, men det gælder også i angrebet. Der er ikke nogen spilmønstre, skriver Gary Neville i sit nyhedsbrev til The Overlap.

Mere konkret mener Manchester United-legenden, at offensivspillerne gør ting på banen, så de modarbejder hinanden.

– Højlund ved ikke, om kantspilleren går mod baglinjen eller bevæger sig ind i banen. Du kan se, at han (Højlund, red.) laver gode løb hele tiden, men så kommer kantspilleren ind i banen, så der opstår en situation, hvor bolden bliver spillet rundt.

– Andre gange forsøger han at være med i kombinationerne, men det vil så uundgåeligt være det øjeblik, hvor kantspilleren forsøger at slå et indlæg. Det er en umulig opgave at være angriber på det hold, så længe der ikke er nogle spilmønstre.

På trods af Manchester Uniteds mange problemer har Rasmus Højlund vist sig godt frem i sin debutsæson for Manchester United, hvor han scorede sit tiende Premier League-mål i sidste spillerunde mod Brighton.

I alt står Rasmus Højlund, 21 år, noteret for 16 fuldtræffere i denne sæson. På lørdag har han mulighed for at udbygge sin måltotal, når sæson rundes af på Wembley, hvor ærkerivalerne Manchester City er modstanderen i FA Cup-finalen.




Mor troede han løj efter opkald

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Er han Superligaens bedste træner?

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Var i gang med at planlægge sine fridage

– Det er en katastrofe!

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Det er useriøst, FCK!

Giver status på Wahid Faghir

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Froholdt i stor hovedrolle

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Thompson prygler Pölten

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Fyret efter forfærdelig stime

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Brian Riemer tvunget til ændring

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’