Den engelske offensivspiller Jack Grealish måtte efter Manchester Citys 0-0-kamp mod Arsenal stå model til en ordentlig opsang fra sin manager Pep Guardiola inde på banen foran snurrende kameraer.
Ved Citys pressemøde forud for onsdagens kamp mod Aston Villa forklarer Guardiola, hvorfor han gjorde det på den måde.
– Jeg gør det for kameraerne, mit ego. Jeg er den mest berømte person på holdet, og jeg har brug for, at kameraerne går i seng med en utrolig tilfredshed, siger han og fortsætter:
– Jeg prøver altid at kritisere spillerne der og lade dem vide, hvor dårlige de er. Især når Erling (Haaland) scorer tre mål, skal kameraerne være på mig, lyder det fra Pep Guardiola med et glimt i øjet.
Efter det uafgjorte resultat er status desuden sådan for Manchester City, at de er på tredjepladsen, og dermed skal de håbe på, at både Arsenal og Liverpool smider point i de sidste kampe af Premier League, hvis de selv skal blive mestre for fjerde sæson i træk.
– At vinde kampe er alt, hvad du skal gøre. Der er ikke mange chancer for (Liverpool og Arsenal red.) at tabe point, men der er stadig ni kampe, fastslår City-manageren, som bemærker at deres modstander onsdag spiller for at komme med i Champions League.
– Villa er virkelig gode på dødbolde og omstillinger med hurtige spillere fremme, og de er virkelig klare med, hvad de gør. Baglinjen eller de fem er en virkelig struktureret linje med en enestående keeper. Det er derfor, de er hvor de er, forklarer Pep Guardiola.
Situationen efter Arsenal-kampen med Grealish og Guardiola kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE