Gavebod på broen: Liverpool sejrer sikkert mod Chelsea

Liverpool vandt her til aften 2-0 mod Chelsea på Stamford Bridge.



Søndag aften var der lagt op til en vaskeægte topkamp, da nyoprustede Chelsea tog imod de regerende mestre fra Liverpool.

Begge kom fra første spillerunde med mere ufine sejre – og ufint var det også i kampens begyndelse.

Såmænd ikke fordi, der blev gået ekstra til den, men fordi underholdningsværdien ikke helt var, som man kunne have håbet.

Efter 20 rodede minutter, begyndte begge hold at vise mere mod. Werner var klart farligst for hjemmeholdet, mens både Salah og Firmino var tæt på at åbne ballet i den anden ende.

Kort inden pausen begyndte det så at gå galt for The Blues, der i løbet af ti minutter formåede at smide hele kampen væk.

Først modtog danske Andreas Christensen korrekt et rødt kort, efter en nedlægning af Mané som bagerste mand, og kort efter pausen drog gæsterne fordel af dumheden.

Først med en scoring af Sadio Mané i det 50. minut efter et glimrende opspil, og blot fire minutter senere var selv samme Mané igen på pletten.

Denne gang efter mindre imponerende forarbejde, da senegalseren ikke skulle gøre meget andet end at blive ramt af bolden og derefter trille den ind i et åbent bur.

Den udskældte og særdeles formsvage Chelsea-keeper Kepa Arrizabalaga sparkede bolden direkte hen til Mané og stod derefter uden nogen chance for at gøre op for fejlen. 2-0.

Og Chelseas gavebod ville ikke lukke ned.

20 minutter senere begik Liverpool-debutanten Thiago Alcantara et dumt straffespark på Chelseas Timo Werner, men Jorginho brændte efterfølgende muligheden.

Derefter var håbet sivet helt ud af Chelsea-truppen, der ikke havde meget mere at komme med. 

The Reds havde flere gode muligheder, hvor Kepa mod slutningen af kampen nød en smule opløftning med et par flotte redninger, men mere blev der ikke gjort ved måltavlen.

Liverpool har nu seks point efter to kampe med en målscorer på ‘6-3’, mens Chelsea har indsamlet tre point med en målscorer på ‘3-3’.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Horsens kommer tættere på oprykning

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Arsenal-træner er rasende

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brian Riemer peger på tre årsager

Raser over Brian Riemer-interview

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’