Gavebod på broen: Liverpool sejrer sikkert mod Chelsea

Liverpool vandt her til aften 2-0 mod Chelsea på Stamford Bridge.



Søndag aften var der lagt op til en vaskeægte topkamp, da nyoprustede Chelsea tog imod de regerende mestre fra Liverpool.

Begge kom fra første spillerunde med mere ufine sejre – og ufint var det også i kampens begyndelse.

Såmænd ikke fordi, der blev gået ekstra til den, men fordi underholdningsværdien ikke helt var, som man kunne have håbet.

Efter 20 rodede minutter, begyndte begge hold at vise mere mod. Werner var klart farligst for hjemmeholdet, mens både Salah og Firmino var tæt på at åbne ballet i den anden ende.

Kort inden pausen begyndte det så at gå galt for The Blues, der i løbet af ti minutter formåede at smide hele kampen væk.

Først modtog danske Andreas Christensen korrekt et rødt kort, efter en nedlægning af Mané som bagerste mand, og kort efter pausen drog gæsterne fordel af dumheden.

Først med en scoring af Sadio Mané i det 50. minut efter et glimrende opspil, og blot fire minutter senere var selv samme Mané igen på pletten.

Denne gang efter mindre imponerende forarbejde, da senegalseren ikke skulle gøre meget andet end at blive ramt af bolden og derefter trille den ind i et åbent bur.

Den udskældte og særdeles formsvage Chelsea-keeper Kepa Arrizabalaga sparkede bolden direkte hen til Mané og stod derefter uden nogen chance for at gøre op for fejlen. 2-0.

Og Chelseas gavebod ville ikke lukke ned.

20 minutter senere begik Liverpool-debutanten Thiago Alcantara et dumt straffespark på Chelseas Timo Werner, men Jorginho brændte efterfølgende muligheden.

Derefter var håbet sivet helt ud af Chelsea-truppen, der ikke havde meget mere at komme med. 

The Reds havde flere gode muligheder, hvor Kepa mod slutningen af kampen nød en smule opløftning med et par flotte redninger, men mere blev der ikke gjort ved måltavlen.

Liverpool har nu seks point efter to kampe med en målscorer på ‘6-3’, mens Chelsea har indsamlet tre point med en målscorer på ‘3-3’.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK