Giggs: Usikker pga. ligaen

Manchester United har bare vundet en gang på udebane i denne sæson – tirsdag aften skal førerholdet på jagt efter en ny sejr.



Manchester United har taget teten i Premier League og fik med en 2-0 sejr søndag en perfekt start på det travle juleprogram.

Tirsdag går turen til Birmingham, og tager United endnu en sejr vil der blive lagt yderligere pres på forfølgerne fra Arsenal, Manchester City, Chelsea og Tottenham.

Men selv om Manchester-klubben har et forspring til forfølgerne har storklubben alligevel kun formået at vinde et enkelt opgør på fremmed græs i ligaen. Holdet er stadig ubesejret men har seks gange spillet uafgjort på udebane.

– Man er da usikker på grund af den måde ligaen har udviklet sig i år. Alle kan slå alle. Vi er taknemmelige over stadig at være ubesejret og selvtilliden er høj. Men vi er klar over, at intet kan tages for givet, og vi skal ramme niveau i hver eneste kamp, siger Uniteds veteran Ryan Giggs til Belfast Telegraph.

Manchester United har tradition for at skaffe mange point i januar, hvilket kun kan være med til at forhøje troen at forspringet til konkurrenterne som minimum kan bevares.

United har fået udsat deres seneste to udebane-opgør mod henholdsvis Blackpool og Chelsea og kommer derfor til Birmingham med fire sejre på stribe. Birmingham, der balancerer på kanten af nedrykningsstregen har ikke vundet i de tre seneste forsøg men har alligevel kun tabt fem gange i hele sæsonen.

Følg kampen og resten af Premier League-programmet LIVE på tipsbladet.dk

– Vi håber på at blive bedre i anden halvdel af sæsonen. Vores form over de seneste uger har været rigtig god. Vi så skarpe  ud mod Arsenal og Blackburn og det samme mod Sunderland. Noget af det spil vi producerede, førstegangs-afleveringerne og løbemønstrene var en fornøjelse at være med til.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan