Gik galt til sidst: Arsenal dukket i overtiden

Med to mål i kampens sidste kvarter vandt Everton 2-1 over Arsenal i Premier League.



Efter næsten to en halv måned uden sejre kunne Everton-spillerne mandag igen hæve armene i triumf.

Her sluttede en lang sejrstørke for Liverpool-klubben, da Arsenal efter to sene mål blev slået med 2-1. Demarai Gray blev den store helt for Everton med sit mål i kampens tillægstid.

Otte kampe i træk nåede Everton at spille uden at vinde. Med mandagens tre point hopper holdet op på 12.-pladsen med 18 point i alt.

Arsenal har nu tabt to kampe i træk og tre af de seneste fire i Premier League. Det efterlader London-klubben på tabellens syvendeplads med 23 point.

Det er ikke gået godt for Everton på det seneste, og det kom også til udtryk i mandagens kamp. For at vise sin utilfredshed med klubbens ledelse forlod en gruppe fans stadion i 27. minut.

Tidspunktet var ikke tilfældet. Everton er i gang med sin 27. sæson i træk, hvor der ikke er kommet et nyt trofæ i pokalskabet.

Inde på grønsværen kom der for alvor gang i kampen i de sidste minutter af første halvleg.

Her headede Richarlison bolden i mål til 1-0 for hjemmeholdet. Men jublen på Goodison Park fortog sig hurtigt. Et VAR-tjek førte nemlig til en offsidekendelse, og så forblev det 0-0.

Men kun for en kort bemærkning. Blot små to minutter senere lå bolden således i nettet i den anden ende. Kieran Tierney sendte et indlæg ind i feltet, som Martin Ødegaard med indersiden vinklede i kassen.

Et lille kvarter inde i anden halvleg sendte Richarlison igen bolden i mål, men også denne gang måtte brasilianeren se sin scoring annulleret for offside.

Men tredje gang blev altså lykkens gang for Everton-profilen. Med lidt over ti minutter tilbage af den ordinære spilletid bankede Demarai Gray bolden på overliggeren. Den røg ud til Richarlison, som med hovedet for tredje gang i kampen sendte bolden i mål.

Denne gang talte scoringen, og så lugtede Everton blod. Arsenal vågnede også op, og med en håndfuld minutter tilbage headede Eddie Nketiah bolden på stolpen.

Men det blev altså Everton, der endte med en forløsende sejr. I tillægstidens andet minut trykkede Demarai Gray igen af fra distancen. Denne gang ramte bolden stolpen, men endte i nettet, og så eksploderede Goodison Park i jubel.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark