Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

Rasmus Højlund sætter ord på sit forhold til Peter Schmeichel.



HELSINGØR (Tipsbladet): For nylig gik et klip med Rasmus Højlund viralt. 

Kort efter Manchester Uniteds kamp mod Arsenal den 9. marts blev det nemlig fanget på kamera, at angriberen lige uden for stadion stødte ind i og fik en snak med Peter Schmeichel. Et klip, der siden er blevet delt af @utdreport på X og har fået over to millioner visninger. 

I landsholdslejren blev Rasmus Højlund tirsdag spurgt ind til episoden, og han satte ord på sit forhold til Peter Schmeichel. 

– Peter hjælper mig indimellem og hører til, hvordan jeg har det – både når det går godt og når det går skidt. 

– Jeg vil ikke kalde ham en faderfigur, men han hjælper en del, fordi han har været i det før. Han ved, hvad det vil sige at spille for Manchester United som dansker. Det er rart at kunne have en at kunne sparre med på den front, lød det fra Rasmus Højlund over for Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Se klippet med Schmeichel og Højlund i videoafspilleren øverst i artiklen.

Samtidig med, at Højlund får lidt gode råd i ny og næ, er han også selv klar til at dele ud til sine yngre landsmænd i Manchester United, altså Patrick Dorgu og Chido Obi. 

– Det handler også lidt om at finde sin egen vej. Christian hjælper også mig og de andre, men hvis der er nogle, der kommer og vil have lidt hjælp, står jeg til rådighed, både for alle her og Patrick og Chido, fortalte han. 

‘Han er en cool person’
Mens Rasmus Højlunds sæson har været svingende, kan man sige det samme om Manchester Uniteds. Den har blandt andet budt på et trænerskifte, hvor Ruben Amorim har afløst Erik ten Hag. 

Og den danske angriber har ros til overs for begge.

– Jeg har fokus på opgaven med Ruben, for det projekt er vildt spændende, men Erik var selvfølgelig en af årsagerne til, at jeg skiftede til Manchester United. Han havde gang i noget godt og var en dygtig træner, men det gik ikke, og sådan er det. 

– Jeg er stadig meget glad for at være i Manchester United. Det er den klub, jeg altid har drømt om at spille for. Og jeg er virkelig glad for Ruben. Han er en fed karakter og en cool person. 

Rasmus Højlund og Manchester United er aktuelt nummer 13 i Premier League. 





LIVE: Xabi Alonso meget tæt på nyt job




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester United – Nottingham Forest

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Chelsea – Manchester City

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland