Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

Rasmus Højlund sætter ord på sit forhold til Peter Schmeichel.



HELSINGØR (Tipsbladet): For nylig gik et klip med Rasmus Højlund viralt. 

Kort efter Manchester Uniteds kamp mod Arsenal den 9. marts blev det nemlig fanget på kamera, at angriberen lige uden for stadion stødte ind i og fik en snak med Peter Schmeichel. Et klip, der siden er blevet delt af @utdreport på X og har fået over to millioner visninger. 

I landsholdslejren blev Rasmus Højlund tirsdag spurgt ind til episoden, og han satte ord på sit forhold til Peter Schmeichel. 

– Peter hjælper mig indimellem og hører til, hvordan jeg har det – både når det går godt og når det går skidt. 

– Jeg vil ikke kalde ham en faderfigur, men han hjælper en del, fordi han har været i det før. Han ved, hvad det vil sige at spille for Manchester United som dansker. Det er rart at kunne have en at kunne sparre med på den front, lød det fra Rasmus Højlund over for Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Se klippet med Schmeichel og Højlund i videoafspilleren øverst i artiklen.

Samtidig med, at Højlund får lidt gode råd i ny og næ, er han også selv klar til at dele ud til sine yngre landsmænd i Manchester United, altså Patrick Dorgu og Chido Obi. 

– Det handler også lidt om at finde sin egen vej. Christian hjælper også mig og de andre, men hvis der er nogle, der kommer og vil have lidt hjælp, står jeg til rådighed, både for alle her og Patrick og Chido, fortalte han. 

‘Han er en cool person’
Mens Rasmus Højlunds sæson har været svingende, kan man sige det samme om Manchester Uniteds. Den har blandt andet budt på et trænerskifte, hvor Ruben Amorim har afløst Erik ten Hag. 

Og den danske angriber har ros til overs for begge.

– Jeg har fokus på opgaven med Ruben, for det projekt er vildt spændende, men Erik var selvfølgelig en af årsagerne til, at jeg skiftede til Manchester United. Han havde gang i noget godt og var en dygtig træner, men det gik ikke, og sådan er det. 

– Jeg er stadig meget glad for at være i Manchester United. Det er den klub, jeg altid har drømt om at spille for. Og jeg er virkelig glad for Ruben. Han er en fed karakter og en cool person. 

Rasmus Højlund og Manchester United er aktuelt nummer 13 i Premier League. 






TransferLIVE: Skriver ny kontrakt med FCK




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

England – Ghana

Frederiksen renser ud

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Et skridt tættere Englands største stadion

Panama – Kroatien

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans