HELSINGØR (Tipsbladet): For nylig gik et klip med Rasmus Højlund viralt.
Kort efter Manchester Uniteds kamp mod Arsenal den 9. marts blev det nemlig fanget på kamera, at angriberen lige uden for stadion stødte ind i og fik en snak med Peter Schmeichel. Et klip, der siden er blevet delt af @utdreport på X og har fået over to millioner visninger.
I landsholdslejren blev Rasmus Højlund tirsdag spurgt ind til episoden, og han satte ord på sit forhold til Peter Schmeichel.
– Peter hjælper mig indimellem og hører til, hvordan jeg har det – både når det går godt og når det går skidt.
– Jeg vil ikke kalde ham en faderfigur, men han hjælper en del, fordi han har været i det før. Han ved, hvad det vil sige at spille for Manchester United som dansker. Det er rart at kunne have en at kunne sparre med på den front, lød det fra Rasmus Højlund over for Tipsbladet og den fremmødte presse.
Se klippet med Schmeichel og Højlund i videoafspilleren øverst i artiklen.
Samtidig med, at Højlund får lidt gode råd i ny og næ, er han også selv klar til at dele ud til sine yngre landsmænd i Manchester United, altså Patrick Dorgu og Chido Obi.
– Det handler også lidt om at finde sin egen vej. Christian hjælper også mig og de andre, men hvis der er nogle, der kommer og vil have lidt hjælp, står jeg til rådighed, både for alle her og Patrick og Chido, fortalte han.
‘Han er en cool person’
Mens Rasmus Højlunds sæson har været svingende, kan man sige det samme om Manchester Uniteds. Den har blandt andet budt på et trænerskifte, hvor Ruben Amorim har afløst Erik ten Hag.
Og den danske angriber har ros til overs for begge.
– Jeg har fokus på opgaven med Ruben, for det projekt er vildt spændende, men Erik var selvfølgelig en af årsagerne til, at jeg skiftede til Manchester United. Han havde gang i noget godt og var en dygtig træner, men det gik ikke, og sådan er det.
– Jeg er stadig meget glad for at være i Manchester United. Det er den klub, jeg altid har drømt om at spille for. Og jeg er virkelig glad for Ruben. Han er en fed karakter og en cool person.
Rasmus Højlund og Manchester United er aktuelt nummer 13 i Premier League.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE