Giver Ten Hag vigtigt Eriksen-råd inden finale

Ifølge Gary Neville bør Erik ten Hag absolut ikke stille med både Christian Eriksen og Bruno Fernandes på midtbanen i dagens FA Cup-finale på Wembley.



Det ender galt for Manchester United, hvis Erik ten Hag stiller op med Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes på midtbanen i dagens FA Cup-finale mod Manchester City. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der understreger behovet for en mere defensivt kompetent midtbanespiller som makker til Casemiro. 

– Jeg vil ikke se Manchester United spille med Casemiro, Bruno Fernandes og Christian Eriksen på midtbanen. I den kamp, hvor de slog dem, startede de med Fred og Casemiro. Jeg kan bare ikke se for mig, at City ikke kværner dem, hvis United stiller op med de tre på midtbanen, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Gary Neville. 

– For United handler det hele om at være med i kampen. De har stadig en chance, hvis den stadig er åben med 10-15 minutter tilbage. Så kan der ske et eller andet. 

Manchester United startede med Casemiro og Fred på den defensive midtbane, da "De Røde Djævle" tilbage i januar slog Manchester City med 2-1 på Old Trafford. Her lå Eriksen i som offensiv midtbanespiller, mens Fernandes spillede på fløjen. 

Anderledes skidt gik det i omvendte opgør på Etihad Stadium i oktober, hvor Erik ten Hag startede med Scott McTominay, Christian Eriksen og Bruno Fernandes på midtbanen.

Her tabte Manchester United med 6-3 efter at have været bagud med 4-0 og 6-1 undervejs. 





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Voldsom kritik

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Messi sætter ord på vildt drama

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien