Gjorde grin med PL-spiller: Nu undskylder Grealish

Den engelske stjerne undskylder nu, at han tidligere har gjort grin med Premier League-spilleren Miguel Almiron.



Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.

Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.

Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.

Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.

Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.

– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.

– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.

– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det. 

Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.

– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.

Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCM-flop i chokskifte