Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.
Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.
Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.
Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.
Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.
– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.
– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.
– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det.
Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.
– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.
Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Roony vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTATK
PSG – Arsenal
EKSKLUSIVT