Gjorde grin med PL-spiller: Nu undskylder Grealish

Den engelske stjerne undskylder nu, at han tidligere har gjort grin med Premier League-spilleren Miguel Almiron.



Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.

Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.

Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.

Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.

Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.

– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.

– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.

– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det. 

Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.

– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.

Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Belgien – Iran

Sender opfordring til Superliga-træner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet