Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.
Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.
Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.
Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.
Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.
– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.
– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.
– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det.
Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.
– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.
Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Raphinha råmoser Marokko
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE