Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.
Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.
Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.
Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.
Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.
– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.
– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.
– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det.
Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.
– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.
Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL