Gjorde grin med PL-spiller: Nu undskylder Grealish

Den engelske stjerne undskylder nu, at han tidligere har gjort grin med Premier League-spilleren Miguel Almiron.



Engelske Jack Grealish erkender, at han nogle gange kan være en idiot, og det var nok også, hvad han var tilbage i foråret, hvor Manchester City blev engelsk mester.

Her drillede han på sidste kampdag holdkammerat Riayd Mahrez for manglende effektivitet og sammenlignede Mahrez med Newcastles Miguel Almiron. En sammenligning, der bestemt ikke var ment som en ros.

Almiron har haft store problemer med at score mål og være afgørende for Newcastle United, men siden Grealish latterliggjorde Almiron, har landsholdsspilleren fra Paraguay virkelig taget fat og brændt ligaen af.

Offensivspilleren fra Paraguay har scoret otte gange i 15 Premier League-kampe for Newcastle i denne sæson. I de seneste otte kampe i den bedste engelske række har han scoret syv gange for klubben, der ligger på en imponerende tredjeplads.

Og Jack Grealish har nu valgt at undskylde offentligt.

– Jeg har sagt det før: Jeg siger nogle domme ting nogle gange, og det er noget, jeg fortryder.

– Jeg sværger, jeg er helt oppe og ringe over, hvordan han har reageret. Han udtalte sig om mig i et interview, hvor han ønskede mig alt det bedste.

– Jeg tænkte; "sikke en fyr", for var det mig, og nogen havde sagt det om mig, var jeg sikkert gået den helt anden vej og havde sagt f*ck det. 

Jack Grealish fortæller, at han tog kontakt til tidligere holdkammerat Matt Targett, der nu spiller i Newcastle United, for at give en undskydning til Miguel Almiron.

– Det var privat (da han sagde det til Mahrez, red.), men jeg skulle ikke have sagt det, for han er en professionel kollega. Derfor er jeg oprigtigt begejstret for ham (og hans form). Jeg har fået meget lort fra Newcastle-fans, og det er nok fortjent, siger Jack Grealish.

Grealish og England er klar til ottendedelsfinalen ved VM. Miguel Almiron og Paraguay er ikke med i slutrunden.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rangerer AGF over Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Usbekistan – Colombia

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Succestræner død af kræft

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Canada – Qatar

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers