Glad Eriksen: Jeg modbeviste Laudrup

Christian Eriksen slår fast, at han ikke var bekymret før sit comeback.



Christian Eriksen har efter sit comeback til fodbolden givet et klart svar på de spørgsmålstegn, som der kunne være ved, hvordan han ville klare sig. Det har både gjort sig gældende på landsholdet og for klubholdet Brentford.

Men for Eriksen selv, så var der ikke nogen grund til tvivl. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Selvfølgelig var jeg bekymret for at tage til en klub, hvor vi lå der, hvor jeg kom. Hvor vi skulle decideret kæmpe for at undgå nedrykning. Jeg var ikke så bekymret for, om jeg selv skulle falde til i spillet og egentlig spille på holdet, siger han og fortsætter:

– Det gik måske endda hurtigere, end jeg havde forventet. Men det kan jeg jo så takke min fysiske træner for, at der ikke gik så lang tid. Og så til træner Thomas for at lade mig spille, lyder det fra Christian Eriksen.

Han havde da også bemærket, at der var en del forudsigelser og opmærksomhed på ham forud for comebacket – og så var det godt at vise, hvordan det så ud for ham. En af tvivlerne var legenden Michael Laudrup, som ikke var sikker på, hvorvidt Eriksen kunne komme ind og præge spillemæssigt.

– Der var en masse skriverier om de forskellige ting, og der var en mange meninger og bud som mister Laudrup her. Selvfølgelig er jeg da glad for at kunne modbevise ham, om at det nok skulle blive en succes, fortæller Brentford-stjernen.

Eriksen har kontraktudløb med Brentford efter denne sæson, og han har også givet et hint om fremtiden ved at sige, at han gerne vil spille i Champions League. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



Optakt til mandagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og AGF LIVE

Superliga-LIVE: Poulsen overrasker med start-11’er

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!