Glad Eriksen: Jeg modbeviste Laudrup

Christian Eriksen slår fast, at han ikke var bekymret før sit comeback.



Christian Eriksen har efter sit comeback til fodbolden givet et klart svar på de spørgsmålstegn, som der kunne være ved, hvordan han ville klare sig. Det har både gjort sig gældende på landsholdet og for klubholdet Brentford.

Men for Eriksen selv, så var der ikke nogen grund til tvivl. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Selvfølgelig var jeg bekymret for at tage til en klub, hvor vi lå der, hvor jeg kom. Hvor vi skulle decideret kæmpe for at undgå nedrykning. Jeg var ikke så bekymret for, om jeg selv skulle falde til i spillet og egentlig spille på holdet, siger han og fortsætter:

– Det gik måske endda hurtigere, end jeg havde forventet. Men det kan jeg jo så takke min fysiske træner for, at der ikke gik så lang tid. Og så til træner Thomas for at lade mig spille, lyder det fra Christian Eriksen.

Han havde da også bemærket, at der var en del forudsigelser og opmærksomhed på ham forud for comebacket – og så var det godt at vise, hvordan det så ud for ham. En af tvivlerne var legenden Michael Laudrup, som ikke var sikker på, hvorvidt Eriksen kunne komme ind og præge spillemæssigt.

– Der var en masse skriverier om de forskellige ting, og der var en mange meninger og bud som mister Laudrup her. Selvfølgelig er jeg da glad for at kunne modbevise ham, om at det nok skulle blive en succes, fortæller Brentford-stjernen.

Eriksen har kontraktudløb med Brentford efter denne sæson, og han har også givet et hint om fremtiden ved at sige, at han gerne vil spille i Champions League. Læs mere om det her.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Speakman om transfer: En unik situation

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Han ligner en ny Brøndby-darling!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

OB – Sønderjyske

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick