Glad Eriksen: Jeg modbeviste Laudrup

Christian Eriksen slår fast, at han ikke var bekymret før sit comeback.



Christian Eriksen har efter sit comeback til fodbolden givet et klart svar på de spørgsmålstegn, som der kunne være ved, hvordan han ville klare sig. Det har både gjort sig gældende på landsholdet og for klubholdet Brentford.

Men for Eriksen selv, så var der ikke nogen grund til tvivl. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

– Selvfølgelig var jeg bekymret for at tage til en klub, hvor vi lå der, hvor jeg kom. Hvor vi skulle decideret kæmpe for at undgå nedrykning. Jeg var ikke så bekymret for, om jeg selv skulle falde til i spillet og egentlig spille på holdet, siger han og fortsætter:

– Det gik måske endda hurtigere, end jeg havde forventet. Men det kan jeg jo så takke min fysiske træner for, at der ikke gik så lang tid. Og så til træner Thomas for at lade mig spille, lyder det fra Christian Eriksen.

Han havde da også bemærket, at der var en del forudsigelser og opmærksomhed på ham forud for comebacket – og så var det godt at vise, hvordan det så ud for ham. En af tvivlerne var legenden Michael Laudrup, som ikke var sikker på, hvorvidt Eriksen kunne komme ind og præge spillemæssigt.

– Der var en masse skriverier om de forskellige ting, og der var en mange meninger og bud som mister Laudrup her. Selvfølgelig er jeg da glad for at kunne modbevise ham, om at det nok skulle blive en succes, fortæller Brentford-stjernen.

Eriksen har kontraktudløb med Brentford efter denne sæson, og han har også givet et hint om fremtiden ved at sige, at han gerne vil spille i Champions League. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Køber Mads Bidstrup til spotpris

De lurer på Kjærgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

– Jeg får så ondt i maven over det

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Østrig – Jordan

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

England – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Portugal – DR Congo