Glad Højlund: Det var godt udført af os begge to

Rasmus Højlund er glad for det samarbejde, han har fået med Bruno Fernandes, der også var altafgørende for, at danskeren i dag fik lavet sæsonens første Premier League-scoring.



Rasmus Højlund var tilbage på pletten for Manchester United, der lørdag slog Brentford i en meget vigtig kamp om at holde fast i toppen af Premier League.

Kampen var på forhånd omtalt som en audition for Thomas Frank, der er blandt de mulige kandidater til at overtage managerpositionen, såfremt Manchester United skulle fyre Erik ten Hag.

Det blev desværre ikke til verdens bedste audition for den danske Premier League-manager, da Rasmus Højlund valgte at spolere det hele ved at score sit første Premier League-mål i sæsonen for Manchester United.

Rasmus Højlund var derfor en meget tilfreds mand, da han efter kampen skulle give et interview til de danske rettighedshavere.

– Vi kommer rigtig godt fra start i anden halvleg, selvom jeg synes vi også har godt fat i dem i første halvleg. Vi er lidt uheldige med scoringen inden pausen, men vi kommer tilbage og får god energi, og får bragt en masse pres på Brentford, som også spiller udemærket.

– Bruno får så lavet en rigtig god detalje, jeg kigger op og ser, at keeperen kommer ud – Ja så ender det med et lille chip, siger Rasmus Højlund efter kampen i et interview til TV 3+.

Det var nemlig en stor genialitet fra Bruno Fernandes, der gjorde, at Rasmus Højlund blev spillet i himlen, men ifølge den danske landsholdsangriber er det ikke tilfældigt, at kuglen endte ved hans fødder.

– Jeg kender Bruno (Fernandes, red.) rigtig godt nu, vi har spillet på hold sammen i et års tid. Så jeg begynder at forstå hans måde at tænke fodbold på, og omvendt forstår han også, hvordan jeg tænker. Derfor kunne jeg godt se mulighederne for, at afleveringen kunne komme. Det var helt igennem godt udført af os begge to.

Efter sejren spillede Manchester United sig op på en tiendeplads i Premier League, men De Røde Djævle har fortsat et godt stykke op pointmæssigt, før de kommer i spil til de europæiske pladser.

Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg