Rasmus Højlund var tilbage på pletten for Manchester United, der lørdag slog Brentford i en meget vigtig kamp om at holde fast i toppen af Premier League.
Kampen var på forhånd omtalt som en audition for Thomas Frank, der er blandt de mulige kandidater til at overtage managerpositionen, såfremt Manchester United skulle fyre Erik ten Hag.
Det blev desværre ikke til verdens bedste audition for den danske Premier League-manager, da Rasmus Højlund valgte at spolere det hele ved at score sit første Premier League-mål i sæsonen for Manchester United.
Rasmus Højlund var derfor en meget tilfreds mand, da han efter kampen skulle give et interview til de danske rettighedshavere.
– Vi kommer rigtig godt fra start i anden halvleg, selvom jeg synes vi også har godt fat i dem i første halvleg. Vi er lidt uheldige med scoringen inden pausen, men vi kommer tilbage og får god energi, og får bragt en masse pres på Brentford, som også spiller udemærket.
– Bruno får så lavet en rigtig god detalje, jeg kigger op og ser, at keeperen kommer ud – Ja så ender det med et lille chip, siger Rasmus Højlund efter kampen i et interview til TV 3+.
Det var nemlig en stor genialitet fra Bruno Fernandes, der gjorde, at Rasmus Højlund blev spillet i himlen, men ifølge den danske landsholdsangriber er det ikke tilfældigt, at kuglen endte ved hans fødder.
– Jeg kender Bruno (Fernandes, red.) rigtig godt nu, vi har spillet på hold sammen i et års tid. Så jeg begynder at forstå hans måde at tænke fodbold på, og omvendt forstår han også, hvordan jeg tænker. Derfor kunne jeg godt se mulighederne for, at afleveringen kunne komme. Det var helt igennem godt udført af os begge to.
Efter sejren spillede Manchester United sig op på en tiendeplads i Premier League, men De Røde Djævle har fortsat et godt stykke op pointmæssigt, før de kommer i spil til de europæiske pladser.
Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER