Rasmus Højlund var tilbage på pletten for Manchester United, der lørdag slog Brentford i en meget vigtig kamp om at holde fast i toppen af Premier League.
Kampen var på forhånd omtalt som en audition for Thomas Frank, der er blandt de mulige kandidater til at overtage managerpositionen, såfremt Manchester United skulle fyre Erik ten Hag.
Det blev desværre ikke til verdens bedste audition for den danske Premier League-manager, da Rasmus Højlund valgte at spolere det hele ved at score sit første Premier League-mål i sæsonen for Manchester United.
Rasmus Højlund var derfor en meget tilfreds mand, da han efter kampen skulle give et interview til de danske rettighedshavere.
– Vi kommer rigtig godt fra start i anden halvleg, selvom jeg synes vi også har godt fat i dem i første halvleg. Vi er lidt uheldige med scoringen inden pausen, men vi kommer tilbage og får god energi, og får bragt en masse pres på Brentford, som også spiller udemærket.
– Bruno får så lavet en rigtig god detalje, jeg kigger op og ser, at keeperen kommer ud – Ja så ender det med et lille chip, siger Rasmus Højlund efter kampen i et interview til TV 3+.
Det var nemlig en stor genialitet fra Bruno Fernandes, der gjorde, at Rasmus Højlund blev spillet i himlen, men ifølge den danske landsholdsangriber er det ikke tilfældigt, at kuglen endte ved hans fødder.
– Jeg kender Bruno (Fernandes, red.) rigtig godt nu, vi har spillet på hold sammen i et års tid. Så jeg begynder at forstå hans måde at tænke fodbold på, og omvendt forstår han også, hvordan jeg tænker. Derfor kunne jeg godt se mulighederne for, at afleveringen kunne komme. Det var helt igennem godt udført af os begge to.
Efter sejren spillede Manchester United sig op på en tiendeplads i Premier League, men De Røde Djævle har fortsat et godt stykke op pointmæssigt, før de kommer i spil til de europæiske pladser.
Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nu taler Messi
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER