Glad Højlund: Det var godt udført af os begge to

Rasmus Højlund er glad for det samarbejde, han har fået med Bruno Fernandes, der også var altafgørende for, at danskeren i dag fik lavet sæsonens første Premier League-scoring.



Rasmus Højlund var tilbage på pletten for Manchester United, der lørdag slog Brentford i en meget vigtig kamp om at holde fast i toppen af Premier League.

Kampen var på forhånd omtalt som en audition for Thomas Frank, der er blandt de mulige kandidater til at overtage managerpositionen, såfremt Manchester United skulle fyre Erik ten Hag.

Det blev desværre ikke til verdens bedste audition for den danske Premier League-manager, da Rasmus Højlund valgte at spolere det hele ved at score sit første Premier League-mål i sæsonen for Manchester United.

Rasmus Højlund var derfor en meget tilfreds mand, da han efter kampen skulle give et interview til de danske rettighedshavere.

– Vi kommer rigtig godt fra start i anden halvleg, selvom jeg synes vi også har godt fat i dem i første halvleg. Vi er lidt uheldige med scoringen inden pausen, men vi kommer tilbage og får god energi, og får bragt en masse pres på Brentford, som også spiller udemærket.

– Bruno får så lavet en rigtig god detalje, jeg kigger op og ser, at keeperen kommer ud – Ja så ender det med et lille chip, siger Rasmus Højlund efter kampen i et interview til TV 3+.

Det var nemlig en stor genialitet fra Bruno Fernandes, der gjorde, at Rasmus Højlund blev spillet i himlen, men ifølge den danske landsholdsangriber er det ikke tilfældigt, at kuglen endte ved hans fødder.

– Jeg kender Bruno (Fernandes, red.) rigtig godt nu, vi har spillet på hold sammen i et års tid. Så jeg begynder at forstå hans måde at tænke fodbold på, og omvendt forstår han også, hvordan jeg tænker. Derfor kunne jeg godt se mulighederne for, at afleveringen kunne komme. Det var helt igennem godt udført af os begge to.

Efter sejren spillede Manchester United sig op på en tiendeplads i Premier League, men De Røde Djævle har fortsat et godt stykke op pointmæssigt, før de kommer i spil til de europæiske pladser.

Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.



Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Han er fuldstændig vanvittig

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Er dette Oliver Christensens næste klub?

I chok over Nicolai Poulsen

– Når jeg var alene, græd jeg

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom