Rasmus Højlund var tilbage på pletten for Manchester United, der lørdag slog Brentford i en meget vigtig kamp om at holde fast i toppen af Premier League.
Kampen var på forhånd omtalt som en audition for Thomas Frank, der er blandt de mulige kandidater til at overtage managerpositionen, såfremt Manchester United skulle fyre Erik ten Hag.
Det blev desværre ikke til verdens bedste audition for den danske Premier League-manager, da Rasmus Højlund valgte at spolere det hele ved at score sit første Premier League-mål i sæsonen for Manchester United.
Rasmus Højlund var derfor en meget tilfreds mand, da han efter kampen skulle give et interview til de danske rettighedshavere.
– Vi kommer rigtig godt fra start i anden halvleg, selvom jeg synes vi også har godt fat i dem i første halvleg. Vi er lidt uheldige med scoringen inden pausen, men vi kommer tilbage og får god energi, og får bragt en masse pres på Brentford, som også spiller udemærket.
– Bruno får så lavet en rigtig god detalje, jeg kigger op og ser, at keeperen kommer ud – Ja så ender det med et lille chip, siger Rasmus Højlund efter kampen i et interview til TV 3+.
Det var nemlig en stor genialitet fra Bruno Fernandes, der gjorde, at Rasmus Højlund blev spillet i himlen, men ifølge den danske landsholdsangriber er det ikke tilfældigt, at kuglen endte ved hans fødder.
– Jeg kender Bruno (Fernandes, red.) rigtig godt nu, vi har spillet på hold sammen i et års tid. Så jeg begynder at forstå hans måde at tænke fodbold på, og omvendt forstår han også, hvordan jeg tænker. Derfor kunne jeg godt se mulighederne for, at afleveringen kunne komme. Det var helt igennem godt udført af os begge to.
Efter sejren spillede Manchester United sig op på en tiendeplads i Premier League, men De Røde Djævle har fortsat et godt stykke op pointmæssigt, før de kommer i spil til de europæiske pladser.
Se målene fra kampen i videoen henover artiklen.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER