Guardiola: Den faldt på et tørt sted

Pep Guardiola glæder sig over holdets første sejr i syv kampe, men understreger behovet for at klø på.



De tre point til Manchester City onsdag aften faldt på et tørt sted, siger cheftræner Pep Guardiola, efter at holdet med 3-0 over Nottingham Forest onsdag aften sikrede sin første sejr i syv kampe.

Inden onsdag havde holdet, der har vundet det engelske mesterskab seks gange ud af de seneste syv sæsoner, tabt seks kampe i træk. Det er Guardiolas værste stime som træner nogensinde.

– Vi havde brug for det. Klubben, spillerne havde brug for en sejr, men det er kun én kamp, siger Guardiola ifølge nyhedsbureauet AFP.

City har kæmpet med skader til nøglespillere i denne sæson, og onsdag blev ondt værre, da både Nathan Aké og Manuel Akanji måtte forlade grønsværen med skader.

– Der er stadig problemer med Manu og Nathan, siger Guardiola.

– Generelt er det vigtigste, at vi var nødt til at bryde den rutine med ikke at vinde kampe, og vi har endelig vundet, men vi er nødt til at fortsætte i det spor.

En af Manchester Citys absolut vigtigste spillere på midtbanen, Ballon d’Or-vinderen Rodri, har måttet melde pas på resten af sæsonen på grund af en alvorlig knæskade.

Til gengæld kunne holdet onsdag aften byde belgiske Kevin De Bruyne velkommen tilbage på banen for første gang i næsten tre måneder.

Stjerneplaymakeren lagde op til Bernardo Silva, der åbnede scoringen for Manchester City, inden han med sidste fod på 2-0-målet fordoblede føringen for hjemmebaneholdet.

– I sidste sæson sad han over i mange måneder, og det har han også gjort i denne her sæson. Jeg er så glad for, at han er tilbage, siger Guardiola om belgieren.

Manchester City ligger efter 14 kampe på fjerdepladsen i Premier League. Holdet er i aktion igen lørdag eftermiddag, når det tørner sammen med Crystal Palace i London.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Forbereder bud på 970 mio.

Lufter vild Ronaldo-teori

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

England – Ghana

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tjekkiet – Mexico

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL