De tre point til Manchester City onsdag aften faldt på et tørt sted, siger cheftræner Pep Guardiola, efter at holdet med 3-0 over Nottingham Forest onsdag aften sikrede sin første sejr i syv kampe.
Inden onsdag havde holdet, der har vundet det engelske mesterskab seks gange ud af de seneste syv sæsoner, tabt seks kampe i træk. Det er Guardiolas værste stime som træner nogensinde.
– Vi havde brug for det. Klubben, spillerne havde brug for en sejr, men det er kun én kamp, siger Guardiola ifølge nyhedsbureauet AFP.
City har kæmpet med skader til nøglespillere i denne sæson, og onsdag blev ondt værre, da både Nathan Aké og Manuel Akanji måtte forlade grønsværen med skader.
– Der er stadig problemer med Manu og Nathan, siger Guardiola.
– Generelt er det vigtigste, at vi var nødt til at bryde den rutine med ikke at vinde kampe, og vi har endelig vundet, men vi er nødt til at fortsætte i det spor.
En af Manchester Citys absolut vigtigste spillere på midtbanen, Ballon d’Or-vinderen Rodri, har måttet melde pas på resten af sæsonen på grund af en alvorlig knæskade.
Til gengæld kunne holdet onsdag aften byde belgiske Kevin De Bruyne velkommen tilbage på banen for første gang i næsten tre måneder.
Stjerneplaymakeren lagde op til Bernardo Silva, der åbnede scoringen for Manchester City, inden han med sidste fod på 2-0-målet fordoblede føringen for hjemmebaneholdet.
– I sidste sæson sad han over i mange måneder, og det har han også gjort i denne her sæson. Jeg er så glad for, at han er tilbage, siger Guardiola om belgieren.
Manchester City ligger efter 14 kampe på fjerdepladsen i Premier League. Holdet er i aktion igen lørdag eftermiddag, når det tørner sammen med Crystal Palace i London.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER