Guardiola: Den faldt på et tørt sted

Pep Guardiola glæder sig over holdets første sejr i syv kampe, men understreger behovet for at klø på.



De tre point til Manchester City onsdag aften faldt på et tørt sted, siger cheftræner Pep Guardiola, efter at holdet med 3-0 over Nottingham Forest onsdag aften sikrede sin første sejr i syv kampe.

Inden onsdag havde holdet, der har vundet det engelske mesterskab seks gange ud af de seneste syv sæsoner, tabt seks kampe i træk. Det er Guardiolas værste stime som træner nogensinde.

– Vi havde brug for det. Klubben, spillerne havde brug for en sejr, men det er kun én kamp, siger Guardiola ifølge nyhedsbureauet AFP.

City har kæmpet med skader til nøglespillere i denne sæson, og onsdag blev ondt værre, da både Nathan Aké og Manuel Akanji måtte forlade grønsværen med skader.

– Der er stadig problemer med Manu og Nathan, siger Guardiola.

– Generelt er det vigtigste, at vi var nødt til at bryde den rutine med ikke at vinde kampe, og vi har endelig vundet, men vi er nødt til at fortsætte i det spor.

En af Manchester Citys absolut vigtigste spillere på midtbanen, Ballon d’Or-vinderen Rodri, har måttet melde pas på resten af sæsonen på grund af en alvorlig knæskade.

Til gengæld kunne holdet onsdag aften byde belgiske Kevin De Bruyne velkommen tilbage på banen for første gang i næsten tre måneder.

Stjerneplaymakeren lagde op til Bernardo Silva, der åbnede scoringen for Manchester City, inden han med sidste fod på 2-0-målet fordoblede føringen for hjemmebaneholdet.

– I sidste sæson sad han over i mange måneder, og det har han også gjort i denne her sæson. Jeg er så glad for, at han er tilbage, siger Guardiola om belgieren.

Manchester City ligger efter 14 kampe på fjerdepladsen i Premier League. Holdet er i aktion igen lørdag eftermiddag, når det tørner sammen med Crystal Palace i London.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

LIVE: FCK smider sejren

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN taber i Europa-comeback

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’