De tre point til Manchester City onsdag aften faldt på et tørt sted, siger cheftræner Pep Guardiola, efter at holdet med 3-0 over Nottingham Forest onsdag aften sikrede sin første sejr i syv kampe.
Inden onsdag havde holdet, der har vundet det engelske mesterskab seks gange ud af de seneste syv sæsoner, tabt seks kampe i træk. Det er Guardiolas værste stime som træner nogensinde.
– Vi havde brug for det. Klubben, spillerne havde brug for en sejr, men det er kun én kamp, siger Guardiola ifølge nyhedsbureauet AFP.
City har kæmpet med skader til nøglespillere i denne sæson, og onsdag blev ondt værre, da både Nathan Aké og Manuel Akanji måtte forlade grønsværen med skader.
– Der er stadig problemer med Manu og Nathan, siger Guardiola.
– Generelt er det vigtigste, at vi var nødt til at bryde den rutine med ikke at vinde kampe, og vi har endelig vundet, men vi er nødt til at fortsætte i det spor.
En af Manchester Citys absolut vigtigste spillere på midtbanen, Ballon d’Or-vinderen Rodri, har måttet melde pas på resten af sæsonen på grund af en alvorlig knæskade.
Til gengæld kunne holdet onsdag aften byde belgiske Kevin De Bruyne velkommen tilbage på banen for første gang i næsten tre måneder.
Stjerneplaymakeren lagde op til Bernardo Silva, der åbnede scoringen for Manchester City, inden han med sidste fod på 2-0-målet fordoblede føringen for hjemmebaneholdet.
– I sidste sæson sad han over i mange måneder, og det har han også gjort i denne her sæson. Jeg er så glad for, at han er tilbage, siger Guardiola om belgieren.
Manchester City ligger efter 14 kampe på fjerdepladsen i Premier League. Holdet er i aktion igen lørdag eftermiddag, når det tørner sammen med Crystal Palace i London.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil ĂĄbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud pĂĄ milliondyr dansker
NYHEDER
Bo Svensson med hĂĄrd kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg hĂĄber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER