Guardiola: Den faldt på et tørt sted

Pep Guardiola glæder sig over holdets første sejr i syv kampe, men understreger behovet for at klø på.



De tre point til Manchester City onsdag aften faldt på et tørt sted, siger cheftræner Pep Guardiola, efter at holdet med 3-0 over Nottingham Forest onsdag aften sikrede sin første sejr i syv kampe.

Inden onsdag havde holdet, der har vundet det engelske mesterskab seks gange ud af de seneste syv sæsoner, tabt seks kampe i træk. Det er Guardiolas værste stime som træner nogensinde.

– Vi havde brug for det. Klubben, spillerne havde brug for en sejr, men det er kun én kamp, siger Guardiola ifølge nyhedsbureauet AFP.

City har kæmpet med skader til nøglespillere i denne sæson, og onsdag blev ondt værre, da både Nathan Aké og Manuel Akanji måtte forlade grønsværen med skader.

– Der er stadig problemer med Manu og Nathan, siger Guardiola.

– Generelt er det vigtigste, at vi var nødt til at bryde den rutine med ikke at vinde kampe, og vi har endelig vundet, men vi er nødt til at fortsætte i det spor.

En af Manchester Citys absolut vigtigste spillere på midtbanen, Ballon d’Or-vinderen Rodri, har måttet melde pas på resten af sæsonen på grund af en alvorlig knæskade.

Til gengæld kunne holdet onsdag aften byde belgiske Kevin De Bruyne velkommen tilbage på banen for første gang i næsten tre måneder.

Stjerneplaymakeren lagde op til Bernardo Silva, der åbnede scoringen for Manchester City, inden han med sidste fod på 2-0-målet fordoblede føringen for hjemmebaneholdet.

– I sidste sæson sad han over i mange måneder, og det har han også gjort i denne her sæson. Jeg er så glad for, at han er tilbage, siger Guardiola om belgieren.

Manchester City ligger efter 14 kampe på fjerdepladsen i Premier League. Holdet er i aktion igen lørdag eftermiddag, når det tørner sammen med Crystal Palace i London.

/ritzau/





Thomas Delaney teaser




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff