Guardiola kan tage uventet beslutning om fremtiden

Ifølge The Athletic vil Pep Guardiola være mere tilbøjelig til at blive i Manchester City, hvis klubben idømmes en straf i den igangværende sag, hvor de engelske mestre risikerer en tvangsnedrykning.



Verdens mest anerkendte træner i den næstbedste række. 

Det lyder som et utænkeligt scenarie, men det kan måske blive virkelighed, at vi får Pep Guardiola at se i Championship. 

Ifølge The Athletic forventes det, at Pep Guardiola tager en beslutning om sin fremtid i Manchester City i løbet af de kommende uger. Den 53-årige spaniers nuværende kontrakt udløber i sommeren 2025. 

En et-årig forlængelse ses her som en oplagt mulighed. I 2026 vil Pep Guardiola have været i Manchester City i 10 år. 

Ifølge The Athletic peger flere kilder i Manchester City på, at Pep Guardiola paradoksalt nok vil være mere tilbøjelig til at fortsætte i Manchester City, hvis de engelske mestre findes skyldig og modtager en hård straf i den gigantiske sag, hvor klubben står anklaget for en lang række brud på overtrædelse af de finansielle regler. 

En sådan beslutning vil til dels bunde i trodsighed fra Pep Guardiola, men også i den kærlighed, som spanieren har opbygget for klubben, hvor han har været cheftræner siden 2016, skriver The Athletic. 

Det vides endnu ikke, hvad konsekvensen bliver for Manchester City, hvis klubben findes skyldig i sagen, hvor den er anklaget for 115 regelbrud, men blandt mulighederne findes fratagelse af point og sågar en tvangsnedrykning, hvilket altså kan sende Pep Guardiola og Manchester City ned i den næstbedste række i England. 

I Premier League ligger de forsvarende mestre i øjeblikket på andenpladsen. Næste kamp er søndag ude mod Wolverhampton. 







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Chelsea henter back til 375 mio.

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub