Guardiola kan tage uventet beslutning om fremtiden

Ifølge The Athletic vil Pep Guardiola være mere tilbøjelig til at blive i Manchester City, hvis klubben idømmes en straf i den igangværende sag, hvor de engelske mestre risikerer en tvangsnedrykning.



Verdens mest anerkendte træner i den næstbedste række. 

Det lyder som et utænkeligt scenarie, men det kan måske blive virkelighed, at vi får Pep Guardiola at se i Championship. 

Ifølge The Athletic forventes det, at Pep Guardiola tager en beslutning om sin fremtid i Manchester City i løbet af de kommende uger. Den 53-årige spaniers nuværende kontrakt udløber i sommeren 2025. 

En et-årig forlængelse ses her som en oplagt mulighed. I 2026 vil Pep Guardiola have været i Manchester City i 10 år. 

Ifølge The Athletic peger flere kilder i Manchester City på, at Pep Guardiola paradoksalt nok vil være mere tilbøjelig til at fortsætte i Manchester City, hvis de engelske mestre findes skyldig og modtager en hård straf i den gigantiske sag, hvor klubben står anklaget for en lang række brud på overtrædelse af de finansielle regler. 

En sådan beslutning vil til dels bunde i trodsighed fra Pep Guardiola, men også i den kærlighed, som spanieren har opbygget for klubben, hvor han har været cheftræner siden 2016, skriver The Athletic. 

Det vides endnu ikke, hvad konsekvensen bliver for Manchester City, hvis klubben findes skyldig i sagen, hvor den er anklaget for 115 regelbrud, men blandt mulighederne findes fratagelse af point og sågar en tvangsnedrykning, hvilket altså kan sende Pep Guardiola og Manchester City ned i den næstbedste række i England. 

I Premier League ligger de forsvarende mestre i øjeblikket på andenpladsen. Næste kamp er søndag ude mod Wolverhampton. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig

Canada – Marokko

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening