Guardiola løfter pegefinger efter Chelsea-indkøb

Det er ikke gået ubemærket hen hos Pep Guardiola, hvor mange penge Chelsea har brugt på nye spillere.



Manchester City ville blive kritiseret meget mere, hvis klubben havde brugt lige så mange penge på nye spillere, som Chelsea har gjort på det seneste.

Det mener City-manager Pep Guardiola, der undrer sig over, at Chelseas vilde transferfest ikke har skabt mere debat.

– Det er nemmere for Chelsea, end det er for os. Det er ingen kritik af Chelsea, som kan gøre, hvad de vil. Men vi ville være under lup, som man ikke kan forestille sig.

– Jeg ville ikke sidde her, hvis vi brugte, hvad Chelsea har brugt de seneste to transfervinduer. Medierne ville dræbe mig, siger Guardiola ifølge Reuters.

I denne uge brugte Chelsea cirka en milliard kroner på at købe Moisés Caicedo og næsten en halv milliard på Romeo Lavia.

De to midtbanespillere bringer ifølge BBC Sport Chelsea op på at have købt spillere for 857 millioner pund (7,5 milliarder danske kroner) siden sidste sommer, hvor den amerikanske rigmand Todd Boehly overtog ejerskabet.

Her er det nuværende transfervindue samt de to seneste medregnet.

Til sammenligning har Manchester City brugt lidt over to milliarder kroner på spillere i samme periode.

Med til historien skal nævnes, at Manchester City er under anklage for 115 brud på Premier Leagues finansielle regler fra 2009 til 2018.

I 2008 overtog Abu Dhabi Group, en kapitalfond fra de Forenede Arabiske Emirater ejet af Sheikh Mansour, ejerskabet i City, og siden har klubben over en årrække brugt adskillige milliarder på nye spillere.

Den forhistorie kommer Guardiola ikke ind på. Spanieren hæfter sig udelukkende ved Chelseas forbrug.

– Hvis de ønsker at bruge 900 millioner pund, siden Boehly kom til, og 900 mere og 900 mere, så har de pengene. Forretning er forretning. De har også solgt mange spillere, så de kan gøre det, siger Guardiola.

Chelsea har ud over Caicedo og Lavia denne sommer også købt blandt andre Christopher Nkunku, Axel Disasi, Nicolas Jackson, Robert Sánchez og Lesley Ugochukwu.

/ritzau/



Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM