Presset Guardiola? I ordkrig mod engelsk ekspert

Pep Guardiola og Jamie Carragher er nok ikke på julekort med hinanden lige i øjeblikket.



Manchester City har med tre uafgjorte kampe i træk i Premier League haft det svært i toppen af rækken. Det ændrer dog ikke på, hvordan klubbens manager Pep Guardiola ser på mulighederne for at tage deres fjerde mesterskab på stribe.

Det fortæller han i et interview med Sky Sports.

– Min følelse i dag er, at vi kommer til at vinde Premier League. Hvis du spørger mig, kommer vi til at vinde Premier League. Hvis vi spiller på det niveau, vi spillede mod Liverpool og Tottenham, kommer vi til at vinde den igen, siger han og fortsætter:

–  Der er folk, der tror det på grund af de tre uafgjorte kampe, men vi kommer til at gøre det igen. Velvidende at det ikke er let, fordi ingen hold endnu har gjort det (vundet fire titler i træk red.), lyder det fra Guardiola.

I samme interview kommer Guardiola også med en stikpille til nogle af de engelske eksperter – helt nøjagtig Gary Neville, Jamie Carragher og Micah Richards, som på TV spekulerede i, om Manchester City mon lider af selvtilfredshed, efter man i sidste sæson vandt The Treble. 

– Gary Neville ved, hvor svært det er, ellers ville han have vundet fire mesterskaber i træk i sin bedste periode i Manchester United. Det gjorde han ikke. Måske anklager de os for at være for selvtilfredse, fordi de selv blev det. Indtil videre er det slet ikke på tale på det her hold. 

– Jamie Carragher vandt ikke en eneste titel. Micah Richards vandt heller ikke fire Premier League-titler i træk, slutter Guardiola. 

De kommentarer er naturligvis ikke blevet fejet under dørmåtten, og Jamie Carragher var sent oppe i nat for at svare Guardiola via sin profil på det sociale medie X. 

– Jeg havde nok vundet et enkelt (mesterskab), hvis Liverpool var ejet af en nationalstat og havde presset reglerne så langt, at PL (Premier League) havde anklaget os for 115 regelbrud, skriver Liverpool-legenden.

Så er der lagt i kakkelovnen til næste runde mellem de to kamphaner. Det kan passende komme efter Manchester Citys kamp onsdag aften mod Aston Villa. Her er klubben presset til at hente en sejr, for Premier Leagues førerhold fra Arsenal kunne tirsdag aften øge forspringet yderligere med en 4-3-sejr over Luton. Manchester City har dermed seks point op med en kamp færre spillet.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fremhæver stort Brøndby-talent

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Peter Sørensen

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Brøndby er de dårligste i Europa

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten