Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.
Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.
Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.
Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.
Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.
Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.
Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
NYHEDER