Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.
Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.
Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.
Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.
Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.
Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.
Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
LIGE NU