Gummiben i Nottingham

Nottingham Forest fik kun et enkelt point med fra Selhurst Park, hvor Crystal Palace var tættest på sejren.



Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.

Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.

Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.

Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.

Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.

Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.

Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby-emne i startopstillingen




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

De viser interesse for Lyngby-profil

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Superliga-scoop: Henter bomber gratis