Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.
Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.
Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.
Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.
Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.
Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.
Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
Pressede på for FC København-exit
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE