Gummiben i Nottingham

Nottingham Forest fik kun et enkelt point med fra Selhurst Park, hvor Crystal Palace var tættest på sejren.



Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.

Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.

Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.

Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.

Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.

Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.

Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.

/ritzau/





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Får afvist bud på dansk profil

Klar transfermelding

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson