Gummiben i Nottingham

Nottingham Forest fik kun et enkelt point med fra Selhurst Park, hvor Crystal Palace var tættest på sejren.



Det så lovende ud for Nottingham Forest tidligere på sæsonen, men sæsonens store overraskelse ser ud til at have fået gummiben i afgørelsens stund.

Mandag aften måtte klubben nøjes med 1-1 på udebane mod Crystal Palace og tabte dermed point for anden kamp i træk og for fjerde gang i fem kampe.

Dermed mistede Nuno Espirito Santos’ ellers så velspillende mandskab muligheden for at holde trit med de andre hold i top-5, som giver adgang til Champions League i næste sæson.

Nottingham Forest lå solidt placeret som nummer tre i mange runder tidligere på sæsonen, men er nu nede som nummer seks med tre runder igen. Der er to point op til Newcastle og Chelsea på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

Særligt anden halvleg af mandagens opgør på Selhurst Park var lidt af et festfyrværkeri, hvilket blev meget godt symboliseret efter 50 minutter, hvor begge hold inden for få sekunder fik en stor chance.

Efter 57 minutter kom så den første scoring. Tyrick Mitchell blev hægtet af Nottingham-keeper Matz Sels, og Eberechi Eze udnyttede den gyldne mulighed fra pletten med et hårdt spark til sin egen venstreside.

Der gik dog ikke mere end syv minutter, før gæsterne slog tilbage. Neco Williams sparkede hårdt fra distancen efter et hjørnespark, og på vej mod mål ramte Murillo bolden, så den sejlede i nettet til 1-1.

Derefter var der åben slagudveksling om sejren, og Crystal Palace havde faktisk bolden i nettet i overtiden. Der blev dog omgående dømt for offside på Eddie Nketiah.

/ritzau/





Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

FC Midtjylland er ude

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ny FC København-stjerne imponerer

AGF i Europa: De venter i næste runde

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’