Haaland får Man City-hjælper med på landsholdet

Norge har ansat ny fysioterapeut, der til daglig er ansat i Manchester City og specifikt holder øje med Haalands tilstand.



Når Erling Braut Haaland i de kommende uger er med det norske landshold, slipper han tilsyneladende ikke helt Manchester City.

For det norske fodboldforbund har hyret Manchester Citys Mario Pafundi som ny fysioterapeut på en midlertidig basis, bekræfter Ståle Solbakken over for adskillige medier, heriblandt TV2.no.

Ifølge Daily Mail, der også har skrevet om hyringen, er Pafundis job i Manchester City specifikt at holde øje med Haalands daglige rutine – noget, klubben også har haft fysioterapeuter til at gøre med Kevin De Bruyne og Sergio Aguero tidligere.

En stor del af Pafundis job er dermed at holde øje med Haalands fysiske tilstand, og Man City håber ifølge den engelske avis, at fysioterapeuten i sin nye rolle kan hjælpe med holde Haaland fit i løbet af landsholdspausen.

Ståle Solbakken har afsløret, at det var Haalands idé at hente Pafundi ind i det norske fodboldforbunds fold.

– Erling er kommet med det geniale bud, at han har en rigtig dygtig behandler. Mario Pafundi fra Manchester City er med på holdet. Det er selvfølgelig ikke tilfældigt, at han kommer fra Manchester City, og at Erling er en del af det, siger Ståle Solbakken til TV2.no og tilføjer dog:

– Han arbejder sammen med alle de andre spillere. Ikke kun Erlings mand her. Vi har gode referencer på ham. Han har tidligere arbejdet med norske cykelryttere.

22-årige Haaland har været i flyvende form for Manchester City i denne sæson med 14 mål i 10 kampe indtil videre. 







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Melder ud om Mbappé

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører kæmpe VM-chok

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Tour-special: Det kan vi forvente

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik