Når Erling Braut Haaland i de kommende uger er med det norske landshold, slipper han tilsyneladende ikke helt Manchester City.
For det norske fodboldforbund har hyret Manchester Citys Mario Pafundi som ny fysioterapeut på en midlertidig basis, bekræfter Ståle Solbakken over for adskillige medier, heriblandt TV2.no.
Ifølge Daily Mail, der også har skrevet om hyringen, er Pafundis job i Manchester City specifikt at holde øje med Haalands daglige rutine – noget, klubben også har haft fysioterapeuter til at gøre med Kevin De Bruyne og Sergio Aguero tidligere.
En stor del af Pafundis job er dermed at holde øje med Haalands fysiske tilstand, og Man City håber ifølge den engelske avis, at fysioterapeuten i sin nye rolle kan hjælpe med holde Haaland fit i løbet af landsholdspausen.
Ståle Solbakken har afsløret, at det var Haalands idé at hente Pafundi ind i det norske fodboldforbunds fold.
– Erling er kommet med det geniale bud, at han har en rigtig dygtig behandler. Mario Pafundi fra Manchester City er med på holdet. Det er selvfølgelig ikke tilfældigt, at han kommer fra Manchester City, og at Erling er en del af det, siger Ståle Solbakken til TV2.no og tilføjer dog:
– Han arbejder sammen med alle de andre spillere. Ikke kun Erlings mand her. Vi har gode referencer på ham. Han har tidligere arbejdet med norske cykelryttere.
22-årige Haaland har været i flyvende form for Manchester City i denne sæson med 14 mål i 10 kampe indtil videre.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
VM’s mest uskønne kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL