Haaland får Man City-hjælper med på landsholdet

Norge har ansat ny fysioterapeut, der til daglig er ansat i Manchester City og specifikt holder øje med Haalands tilstand.



Når Erling Braut Haaland i de kommende uger er med det norske landshold, slipper han tilsyneladende ikke helt Manchester City.

For det norske fodboldforbund har hyret Manchester Citys Mario Pafundi som ny fysioterapeut på en midlertidig basis, bekræfter Ståle Solbakken over for adskillige medier, heriblandt TV2.no.

Ifølge Daily Mail, der også har skrevet om hyringen, er Pafundis job i Manchester City specifikt at holde øje med Haalands daglige rutine – noget, klubben også har haft fysioterapeuter til at gøre med Kevin De Bruyne og Sergio Aguero tidligere.

En stor del af Pafundis job er dermed at holde øje med Haalands fysiske tilstand, og Man City håber ifølge den engelske avis, at fysioterapeuten i sin nye rolle kan hjælpe med holde Haaland fit i løbet af landsholdspausen.

Ståle Solbakken har afsløret, at det var Haalands idé at hente Pafundi ind i det norske fodboldforbunds fold.

– Erling er kommet med det geniale bud, at han har en rigtig dygtig behandler. Mario Pafundi fra Manchester City er med på holdet. Det er selvfølgelig ikke tilfældigt, at han kommer fra Manchester City, og at Erling er en del af det, siger Ståle Solbakken til TV2.no og tilføjer dog:

– Han arbejder sammen med alle de andre spillere. Ikke kun Erlings mand her. Vi har gode referencer på ham. Han har tidligere arbejdet med norske cykelryttere.

22-årige Haaland har været i flyvende form for Manchester City i denne sæson med 14 mål i 10 kampe indtil videre. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig