Haaland får Man City-hjælper med på landsholdet

Norge har ansat ny fysioterapeut, der til daglig er ansat i Manchester City og specifikt holder øje med Haalands tilstand.



Når Erling Braut Haaland i de kommende uger er med det norske landshold, slipper han tilsyneladende ikke helt Manchester City.

For det norske fodboldforbund har hyret Manchester Citys Mario Pafundi som ny fysioterapeut på en midlertidig basis, bekræfter Ståle Solbakken over for adskillige medier, heriblandt TV2.no.

Ifølge Daily Mail, der også har skrevet om hyringen, er Pafundis job i Manchester City specifikt at holde øje med Haalands daglige rutine – noget, klubben også har haft fysioterapeuter til at gøre med Kevin De Bruyne og Sergio Aguero tidligere.

En stor del af Pafundis job er dermed at holde øje med Haalands fysiske tilstand, og Man City håber ifølge den engelske avis, at fysioterapeuten i sin nye rolle kan hjælpe med holde Haaland fit i løbet af landsholdspausen.

Ståle Solbakken har afsløret, at det var Haalands idé at hente Pafundi ind i det norske fodboldforbunds fold.

– Erling er kommet med det geniale bud, at han har en rigtig dygtig behandler. Mario Pafundi fra Manchester City er med på holdet. Det er selvfølgelig ikke tilfældigt, at han kommer fra Manchester City, og at Erling er en del af det, siger Ståle Solbakken til TV2.no og tilføjer dog:

– Han arbejder sammen med alle de andre spillere. Ikke kun Erlings mand her. Vi har gode referencer på ham. Han har tidligere arbejdet med norske cykelryttere.

22-årige Haaland har været i flyvende form for Manchester City i denne sæson med 14 mål i 10 kampe indtil videre. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby med transferscoop?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn