Haaland gled af på spørgsmål om kontroversiel ejer

Erling Haaland havde ikke meget lyst til at snakke om Manchester Citys kontroversielle ejere.



Ifølge FN er De Forenede Arabiske Emirater blandt de mest diktatoriske stater i Mellemøsten. Det er ulovligt at have politiske partier. Det er okay at slå kvinder, så længe de ikke får varige mén. Utroskab straffes med piskeslag. Og så mener Amnesty International, at myndighederne er med til at facilitere krigsforbrydelser i Yemen.

Velkommen til landet, hvor Manchester Citys ejer, Sheikh Mansour, er vicepremierminister.

En mand, som den norske superstjerne Erling Haaland ikke har lyst til at forholde sig specielt meget til. På en pressemøde onsdag blev han direkte spurgt ind til den kontroversielle ejer, beretter VG.

Men nordmanden forsøgte i stedet at forklare, at han var skiftet til Manchester City af sportslige årsager.

– Jeg har aldrig mødt klubbens ejere, så jeg kender dem ikke som sådan. Det er nogle voldsomme beskyldninger, du kommer med. Når du siger det på den måde, kan jeg ikke gøre andet end at lade være at sige noget om det, sagde Haaland, da han blev spurgt ind til de værdier, som klubbens ejere repræsenterer.

– Jeg har været fan af Manchester City hele mit liv. Min far spillede her også. Og som I selv siger.. Jeg har lavet 14 mål og fået en god start på sæsonen. Det er det sportslige, jeg tænker på. Endnu engang valgte jeg en klub på baggrund af træneren, spillerne og dit og dat. Jeg har altid været City-fan, og det er bare sådan, det har været. Da jeg skiftede til Manchester City, så var det for at udvikle mig på en god måde, forklarer Erling Haaland.

Hvad han mener om tingene i De Forenede Arabiske Emirater har fodboldfans i hele verden fortsat til gode at få svar på.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby