Ifølge FN er De Forenede Arabiske Emirater blandt de mest diktatoriske stater i Mellemøsten. Det er ulovligt at have politiske partier. Det er okay at slå kvinder, så længe de ikke får varige mén. Utroskab straffes med piskeslag. Og så mener Amnesty International, at myndighederne er med til at facilitere krigsforbrydelser i Yemen.
Velkommen til landet, hvor Manchester Citys ejer, Sheikh Mansour, er vicepremierminister.
En mand, som den norske superstjerne Erling Haaland ikke har lyst til at forholde sig specielt meget til. På en pressemøde onsdag blev han direkte spurgt ind til den kontroversielle ejer, beretter VG.
Men nordmanden forsøgte i stedet at forklare, at han var skiftet til Manchester City af sportslige årsager.
– Jeg har aldrig mødt klubbens ejere, så jeg kender dem ikke som sådan. Det er nogle voldsomme beskyldninger, du kommer med. Når du siger det på den måde, kan jeg ikke gøre andet end at lade være at sige noget om det, sagde Haaland, da han blev spurgt ind til de værdier, som klubbens ejere repræsenterer.
– Jeg har været fan af Manchester City hele mit liv. Min far spillede her også. Og som I selv siger.. Jeg har lavet 14 mål og fået en god start på sæsonen. Det er det sportslige, jeg tænker på. Endnu engang valgte jeg en klub på baggrund af træneren, spillerne og dit og dat. Jeg har altid været City-fan, og det er bare sådan, det har været. Da jeg skiftede til Manchester City, så var det for at udvikle mig på en god måde, forklarer Erling Haaland.
Hvad han mener om tingene i De Forenede Arabiske Emirater har fodboldfans i hele verden fortsat til gode at få svar på.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT