• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Malte L. Nørgaard

Haaland gled af på spørgsmål om kontroversiel ejer

Foto: Getty Images

Erling Haaland havde ikke meget lyst til at snakke om Manchester Citys kontroversielle ejere.

Af Malte L. Nørgaard

Ifølge FN er De Forenede Arabiske Emirater blandt de mest diktatoriske stater i Mellemøsten. Det er ulovligt at have politiske partier. Det er okay at slå kvinder, så længe de ikke får varige mén. Utroskab straffes med piskeslag. Og så mener Amnesty International, at myndighederne er med til at facilitere krigsforbrydelser i Yemen.

Velkommen til landet, hvor Manchester Citys ejer, Sheikh Mansour, er vicepremierminister.

En mand, som den norske superstjerne Erling Haaland ikke har lyst til at forholde sig specielt meget til. På en pressemøde onsdag blev han direkte spurgt ind til den kontroversielle ejer, beretter VG.

Men nordmanden forsøgte i stedet at forklare, at han var skiftet til Manchester City af sportslige årsager.

- Jeg har aldrig mødt klubbens ejere, så jeg kender dem ikke som sådan. Det er nogle voldsomme beskyldninger, du kommer med. Når du siger det på den måde, kan jeg ikke gøre andet end at lade være at sige noget om det, sagde Haaland, da han blev spurgt ind til de værdier, som klubbens ejere repræsenterer.

- Jeg har været fan af Manchester City hele mit liv. Min far spillede her også. Og som I selv siger.. Jeg har lavet 14 mål og fået en god start på sæsonen. Det er det sportslige, jeg tænker på. Endnu engang valgte jeg en klub på baggrund af træneren, spillerne og dit og dat. Jeg har altid været City-fan, og det er bare sådan, det har været. Da jeg skiftede til Manchester City, så var det for at udvikle mig på en god måde, forklarer Erling Haaland.

Hvad han mener om tingene i De Forenede Arabiske Emirater har fodboldfans i hele verden fortsat til gode at få svar på.