Haaland gled af på spørgsmål om kontroversiel ejer

Erling Haaland havde ikke meget lyst til at snakke om Manchester Citys kontroversielle ejere.



Ifølge FN er De Forenede Arabiske Emirater blandt de mest diktatoriske stater i Mellemøsten. Det er ulovligt at have politiske partier. Det er okay at slå kvinder, så længe de ikke får varige mén. Utroskab straffes med piskeslag. Og så mener Amnesty International, at myndighederne er med til at facilitere krigsforbrydelser i Yemen.

Velkommen til landet, hvor Manchester Citys ejer, Sheikh Mansour, er vicepremierminister.

En mand, som den norske superstjerne Erling Haaland ikke har lyst til at forholde sig specielt meget til. På en pressemøde onsdag blev han direkte spurgt ind til den kontroversielle ejer, beretter VG.

Men nordmanden forsøgte i stedet at forklare, at han var skiftet til Manchester City af sportslige årsager.

– Jeg har aldrig mødt klubbens ejere, så jeg kender dem ikke som sådan. Det er nogle voldsomme beskyldninger, du kommer med. Når du siger det på den måde, kan jeg ikke gøre andet end at lade være at sige noget om det, sagde Haaland, da han blev spurgt ind til de værdier, som klubbens ejere repræsenterer.

– Jeg har været fan af Manchester City hele mit liv. Min far spillede her også. Og som I selv siger.. Jeg har lavet 14 mål og fået en god start på sæsonen. Det er det sportslige, jeg tænker på. Endnu engang valgte jeg en klub på baggrund af træneren, spillerne og dit og dat. Jeg har altid været City-fan, og det er bare sådan, det har været. Da jeg skiftede til Manchester City, så var det for at udvikle mig på en god måde, forklarer Erling Haaland.

Hvad han mener om tingene i De Forenede Arabiske Emirater har fodboldfans i hele verden fortsat til gode at få svar på.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner