Haaland gled af på spørgsmål om kontroversiel ejer

Erling Haaland havde ikke meget lyst til at snakke om Manchester Citys kontroversielle ejere.



Ifølge FN er De Forenede Arabiske Emirater blandt de mest diktatoriske stater i Mellemøsten. Det er ulovligt at have politiske partier. Det er okay at slå kvinder, så længe de ikke får varige mén. Utroskab straffes med piskeslag. Og så mener Amnesty International, at myndighederne er med til at facilitere krigsforbrydelser i Yemen.

Velkommen til landet, hvor Manchester Citys ejer, Sheikh Mansour, er vicepremierminister.

En mand, som den norske superstjerne Erling Haaland ikke har lyst til at forholde sig specielt meget til. På en pressemøde onsdag blev han direkte spurgt ind til den kontroversielle ejer, beretter VG.

Men nordmanden forsøgte i stedet at forklare, at han var skiftet til Manchester City af sportslige årsager.

– Jeg har aldrig mødt klubbens ejere, så jeg kender dem ikke som sådan. Det er nogle voldsomme beskyldninger, du kommer med. Når du siger det på den måde, kan jeg ikke gøre andet end at lade være at sige noget om det, sagde Haaland, da han blev spurgt ind til de værdier, som klubbens ejere repræsenterer.

– Jeg har været fan af Manchester City hele mit liv. Min far spillede her også. Og som I selv siger.. Jeg har lavet 14 mål og fået en god start på sæsonen. Det er det sportslige, jeg tænker på. Endnu engang valgte jeg en klub på baggrund af træneren, spillerne og dit og dat. Jeg har altid været City-fan, og det er bare sådan, det har været. Da jeg skiftede til Manchester City, så var det for at udvikle mig på en god måde, forklarer Erling Haaland.

Hvad han mener om tingene i De Forenede Arabiske Emirater har fodboldfans i hele verden fortsat til gode at få svar på.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’