Erling Haaland sænker oprykker med hattrick

Ipswich chokstartede ude mod mestrene, men slap nådigt fra Manchester med et nederlag på 1-4 til City.



Manchester City er stævnet planmæssigt ud i jagten på et forsvar af Premier League-titlen. I premieren blev Chelsea slået, og lørdag blev det også til tre point med en 4-1-sejr hjemme over oprykkeren Ipswich.

Erling Haaland bankede tre mål i kassen og er nu oppe på fire scoringer i de to første kampe.

De stærkt undertippede gæster sendte chokbølger gennem Etihad Stadium, da nyindkøbte Sammie Szmodics, sidste sæsons topscorer i næstbedste række, på en friløber gjorde det til 1-0 efter bare syv minutter.

Det var første gang, man overhovedet var i nærheden af Edersons mål.

Men så spændte gæsterne ben for sig selv. Et klodset begået straffespark og to store målmandsfejl mellem minut 12 og 16 aflyste effektivt enhver tro på en sensation.

Den brasilianske kantraket Savinho, som er kommet til fra en af City Groups øvrige klubber, trak først et straffespark, som Haaland omsatte, inden han pillede bolden fra Ipswich-keeper Arijanet Muric og serverede den for Kevin De Bruyne.

Muric var dog ikke færdig med at dumme sig. Han afrundede de fire rædselsminutter med at komme helt skidt ud til en fremlægning, som Haaland kunne tage forbi ham og sende i kassen.

Den ensrettede trafik på plænen var genetableret. Ipswich mål var tungt belejret, og to gange måtte overliggeren hjælpe til for at undgå yderligere ydmygelse inden pausen.

For Ederson i Citys mål var største udfordring at holde kroppen varm som tilskuer til opgøret.

Ipswich havde ingen våben, som kunne true de forsvarende mestre og bringe spænding tilbage i opgøret. Gæsterne fra øst virkede også tilfredse med, at City løftede foden en smule fra speederen efter pausen.

Man kunne nemt have været bagud med 1-5 halvvejs i kampen, og nu kunne man med en koncentreret defensiv indsats slippe med 1-3 og skindet på næsen måske.

Erling Haaland var tæt på sit hattrick efter god times spil, men ellers anstrengte Pep Guardiolas tropper sig ikke voldsomt for at udbygge føringen.

Målmaskinen Haaland var dog opsat på at nå milepælen med tre mål i kampen. Kort før tid vendte han på en tallerken uden for feltet og klappede bolden fladt ind.

Danskerklubben Leicester, der som Ipswich er oprykker, tabte ude 1-2 til Fulham, som var uden nyindkøbet Joachim Andersen.

West Ham vandt ude 2-0 over Crystal Palace, Nottingham Forest slog Southampton 1-0, mens Tottenham nedlagde Everton med 4-0.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen