Manchester City er stævnet planmæssigt ud i jagten på et forsvar af Premier League-titlen. I premieren blev Chelsea slået, og lørdag blev det også til tre point med en 4-1-sejr hjemme over oprykkeren Ipswich.
Erling Haaland bankede tre mål i kassen og er nu oppe på fire scoringer i de to første kampe.
De stærkt undertippede gæster sendte chokbølger gennem Etihad Stadium, da nyindkøbte Sammie Szmodics, sidste sæsons topscorer i næstbedste række, på en friløber gjorde det til 1-0 efter bare syv minutter.
Det var første gang, man overhovedet var i nærheden af Edersons mål.
Men så spændte gæsterne ben for sig selv. Et klodset begået straffespark og to store målmandsfejl mellem minut 12 og 16 aflyste effektivt enhver tro på en sensation.
Den brasilianske kantraket Savinho, som er kommet til fra en af City Groups øvrige klubber, trak først et straffespark, som Haaland omsatte, inden han pillede bolden fra Ipswich-keeper Arijanet Muric og serverede den for Kevin De Bruyne.
Muric var dog ikke færdig med at dumme sig. Han afrundede de fire rædselsminutter med at komme helt skidt ud til en fremlægning, som Haaland kunne tage forbi ham og sende i kassen.
Den ensrettede trafik på plænen var genetableret. Ipswich mål var tungt belejret, og to gange måtte overliggeren hjælpe til for at undgå yderligere ydmygelse inden pausen.
For Ederson i Citys mål var største udfordring at holde kroppen varm som tilskuer til opgøret.
Ipswich havde ingen våben, som kunne true de forsvarende mestre og bringe spænding tilbage i opgøret. Gæsterne fra øst virkede også tilfredse med, at City løftede foden en smule fra speederen efter pausen.
Man kunne nemt have været bagud med 1-5 halvvejs i kampen, og nu kunne man med en koncentreret defensiv indsats slippe med 1-3 og skindet på næsen måske.
Erling Haaland var tæt på sit hattrick efter god times spil, men ellers anstrengte Pep Guardiolas tropper sig ikke voldsomt for at udbygge føringen.
Målmaskinen Haaland var dog opsat på at nå milepælen med tre mål i kampen. Kort før tid vendte han på en tallerken uden for feltet og klappede bolden fladt ind.
Danskerklubben Leicester, der som Ipswich er oprykker, tabte ude 1-2 til Fulham, som var uden nyindkøbet Joachim Andersen.
West Ham vandt ude 2-0 over Crystal Palace, Nottingham Forest slog Southampton 1-0, mens Tottenham nedlagde Everton med 4-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
Stor profil ude af Frankrig-brag