Haaland og vild redning sender City tæt på guldet

Der er lagt op til mesterskabsfest i Manchester søndag, efter at City tirsdag aften slog Tottenham.



Manchester City var under hårdt pres i London tirsdag aften, men slap takket være reservekeeper Stefan Ortega fra Premier League-opgøret mod Tottenham med en 2-0-sejr.

Dermed skal det gå meget galt for Pep Guardiolas tropper, hvis ikke de i den kommende weekend skal fejre det fjerde engelske mesterskab i træk.

Titlen kommer i hus med en sejr over West Ham, som intet har at spille for.

Erling Haaland scorede det forløsende mål til 2-0 i overtiden og sørgede dermed for, at City før sidste runde har to point mere end Arsenal, der møder Everton.

Tottenham mistede med nederlaget muligheden for at komme i Champions League i næste sæson. Aston Villa på fjerdepladsen kan ikke længere hales ind.

Netop jagten på Champions League gjorde formentlig aftenen en smule ambivalent for tilhængere af Tottenham.

En Tottenham-sejr – og endda uafgjort – ville nemlig betyde, at klubbens evige ærkerival Arsenal ville være ovenpå i mesterskabsræset før sidste runde.

I britiske medier har det været et stort tema, om Tottenham mon kunne finde på at tabe med vilje for at stække ærkerivalen, men i første halvleg så det ud til, at Tottenham trods alt spillede for sejr.

Allerede efter seks minutter sørgede Rodrigo Bentancur for, at Ederson måtte diske op med en udmærket refleksredning i City-målet.

Tottenham – og i særlig grad Pierre-Emile Højbjerg – var dog også i gavehumør. Efter et kvarter kiksede danskeren en clearing fuldstændig, så bolden havnede hos Phil Foden i en helt fri position.

Højbjerg kunne dog glæde sig over, at Guglielmo Vicario var vågen mellem stængerne og lavede en klasseredning.

Ikke desto mindre var helhedsindtrykket efter første halvleg, at Tottenham havde været bedst.

Vi skulle dog kun små seks minutter ind i anden halvleg, før City slog til. Kevin De Bruyne dykkede mod baglinjen og lagde bolden ind foran mål, hvor Erling Haaland satte foden på og scorede til 1-0.

Spillemæssigt var anden halvleg ikke noget at råbe hurra for, men action var der da.

Ederson blev på det nærmeste slået bevidstløs i et sammenstød med Cristian Romero, og selv om han ikke så specielt klar ud, var han rasende over at blive skiftet ud få minutter senere.

Stefan Ortega, der erstattede Ederson, blev decideret afgørende for City. Dejan Kulusevski var to gange meget tæt på, ligesom Son Heung-min fik en friløber. Men keeperen stod i vejen.

Kampen blev ikke desto mindre afgjort i overtiden, da Jeremy Doku fremprovokerede et straffespark, som Erling Haaland bankede i nettet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger pĂĄ dansker

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer pĂĄ vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger pĂĄ tre ĂĄrsager

Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen