Manchester City var under hårdt pres i London tirsdag aften, men slap takket være reservekeeper Stefan Ortega fra Premier League-opgøret mod Tottenham med en 2-0-sejr.
Dermed skal det gå meget galt for Pep Guardiolas tropper, hvis ikke de i den kommende weekend skal fejre det fjerde engelske mesterskab i træk.
Titlen kommer i hus med en sejr over West Ham, som intet har at spille for.
Erling Haaland scorede det forløsende mål til 2-0 i overtiden og sørgede dermed for, at City før sidste runde har to point mere end Arsenal, der møder Everton.
Tottenham mistede med nederlaget muligheden for at komme i Champions League i næste sæson. Aston Villa på fjerdepladsen kan ikke længere hales ind.
Netop jagten på Champions League gjorde formentlig aftenen en smule ambivalent for tilhængere af Tottenham.
En Tottenham-sejr – og endda uafgjort – ville nemlig betyde, at klubbens evige ærkerival Arsenal ville være ovenpå i mesterskabsræset før sidste runde.
I britiske medier har det været et stort tema, om Tottenham mon kunne finde på at tabe med vilje for at stække ærkerivalen, men i første halvleg så det ud til, at Tottenham trods alt spillede for sejr.
Allerede efter seks minutter sørgede Rodrigo Bentancur for, at Ederson måtte diske op med en udmærket refleksredning i City-målet.
Tottenham – og i særlig grad Pierre-Emile Højbjerg – var dog også i gavehumør. Efter et kvarter kiksede danskeren en clearing fuldstændig, så bolden havnede hos Phil Foden i en helt fri position.
Højbjerg kunne dog glæde sig over, at Guglielmo Vicario var vågen mellem stængerne og lavede en klasseredning.
Ikke desto mindre var helhedsindtrykket efter første halvleg, at Tottenham havde været bedst.
Vi skulle dog kun små seks minutter ind i anden halvleg, før City slog til. Kevin De Bruyne dykkede mod baglinjen og lagde bolden ind foran mål, hvor Erling Haaland satte foden på og scorede til 1-0.
Spillemæssigt var anden halvleg ikke noget at råbe hurra for, men action var der da.
Ederson blev på det nærmeste slået bevidstløs i et sammenstød med Cristian Romero, og selv om han ikke så specielt klar ud, var han rasende over at blive skiftet ud få minutter senere.
Stefan Ortega, der erstattede Ederson, blev decideret afgørende for City. Dejan Kulusevski var to gange meget tæt på, ligesom Son Heung-min fik en friløber. Men keeperen stod i vejen.
Kampen blev ikke desto mindre afgjort i overtiden, da Jeremy Doku fremprovokerede et straffespark, som Erling Haaland bankede i nettet.
/ritzau/
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG