– Haaland valgte måske den forkerte klub

Ifølge Jamie Carragher begik Erling Haaland muligvis en fejl ved at skifte til Manchester City.



Erling Haaland har leveret et uhørt målsnit i Premier League denne sæson, men nordmanden begik muligvis en fejl ved at skifte til Manchester City. 

Sådan lyder det fra den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher efter Manchester Citys 1-0-nederlag til Tottenham. 

– Han er kommet hertil fra en liga og fra et Dortmund-hold, hvor det er kontrafodbold og hvor spillet går hurtigt fra den ene ende af banen til den anden. Der fik man hans utrolige fart at se. Men vi ser den ikke her. Han har faktisk måske valgt den forkerte klub i forhold til at få det bedste ud af sig selv, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher. 

– Vi ser ikke Haalands og Manchester Citys fulde potentiale nu. Man kan sige, at de er et anderledes hold, men de har scoret præcist det samme antal mål. Han har scoret 25 Premier League-mål. Som hold har Manchester City stadig scoret det samme antal mål, men de har indkasseret flere mål, og det er også meget nemmere at udsætte dem for kontraangreb. 

– De er et andet hold, og et mindre godt hold, med Haaland på holdet. Men igen, det er ikke hans fejl. Som hold kommer City ikke til at spille på den måde, hvor spillet hurtigt går fra den ene ende til den anden. Det er ikke Guardiolas stil. Hans spillere har ikke energien eller styrken til at spille på den måde. 

I Viaplay-studiet var Per Frimann og Brian Laudrup også særdeles kritiske i forhold til Manchester Citys brug af Erling Haaland i kampen mod Tottenham. 

– Han løber lidt forgæves hele tiden. Han virker næsten som sådan et fremmedlegeme på holdet, lød det fra Brian Laudrup. 

Med nederlaget til Tottenham mistede Manchester City muligheden for at hale ind på topholdet Arsenal, der lørdag tabte til Everton. Afstanden mellem de to hold er dermed stadig på fem point, mens Arsenal har en kamp i hånden. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Der er al mulig grund til bekymring

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM