Erling Haaland har leveret et uhørt målsnit i Premier League denne sæson, men nordmanden begik muligvis en fejl ved at skifte til Manchester City.
Sådan lyder det fra den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher efter Manchester Citys 1-0-nederlag til Tottenham.
– Han er kommet hertil fra en liga og fra et Dortmund-hold, hvor det er kontrafodbold og hvor spillet går hurtigt fra den ene ende af banen til den anden. Der fik man hans utrolige fart at se. Men vi ser den ikke her. Han har faktisk måske valgt den forkerte klub i forhold til at få det bedste ud af sig selv, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher.
– Vi ser ikke Haalands og Manchester Citys fulde potentiale nu. Man kan sige, at de er et anderledes hold, men de har scoret præcist det samme antal mål. Han har scoret 25 Premier League-mål. Som hold har Manchester City stadig scoret det samme antal mål, men de har indkasseret flere mål, og det er også meget nemmere at udsætte dem for kontraangreb.
– De er et andet hold, og et mindre godt hold, med Haaland på holdet. Men igen, det er ikke hans fejl. Som hold kommer City ikke til at spille på den måde, hvor spillet hurtigt går fra den ene ende til den anden. Det er ikke Guardiolas stil. Hans spillere har ikke energien eller styrken til at spille på den måde.
I Viaplay-studiet var Per Frimann og Brian Laudrup også særdeles kritiske i forhold til Manchester Citys brug af Erling Haaland i kampen mod Tottenham.
– Han løber lidt forgæves hele tiden. Han virker næsten som sådan et fremmedlegeme på holdet, lød det fra Brian Laudrup.
Med nederlaget til Tottenham mistede Manchester City muligheden for at hale ind på topholdet Arsenal, der lørdag tabte til Everton. Afstanden mellem de to hold er dermed stadig på fem point, mens Arsenal har en kamp i hånden.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL