Erling Haaland har leveret et uhørt målsnit i Premier League denne sæson, men nordmanden begik muligvis en fejl ved at skifte til Manchester City.
Sådan lyder det fra den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher efter Manchester Citys 1-0-nederlag til Tottenham.
– Han er kommet hertil fra en liga og fra et Dortmund-hold, hvor det er kontrafodbold og hvor spillet går hurtigt fra den ene ende af banen til den anden. Der fik man hans utrolige fart at se. Men vi ser den ikke her. Han har faktisk måske valgt den forkerte klub i forhold til at få det bedste ud af sig selv, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher.
– Vi ser ikke Haalands og Manchester Citys fulde potentiale nu. Man kan sige, at de er et anderledes hold, men de har scoret præcist det samme antal mål. Han har scoret 25 Premier League-mål. Som hold har Manchester City stadig scoret det samme antal mål, men de har indkasseret flere mål, og det er også meget nemmere at udsætte dem for kontraangreb.
– De er et andet hold, og et mindre godt hold, med Haaland på holdet. Men igen, det er ikke hans fejl. Som hold kommer City ikke til at spille på den måde, hvor spillet hurtigt går fra den ene ende til den anden. Det er ikke Guardiolas stil. Hans spillere har ikke energien eller styrken til at spille på den måde.
I Viaplay-studiet var Per Frimann og Brian Laudrup også særdeles kritiske i forhold til Manchester Citys brug af Erling Haaland i kampen mod Tottenham.
– Han løber lidt forgæves hele tiden. Han virker næsten som sådan et fremmedlegeme på holdet, lød det fra Brian Laudrup.
Med nederlaget til Tottenham mistede Manchester City muligheden for at hale ind på topholdet Arsenal, der lørdag tabte til Everton. Afstanden mellem de to hold er dermed stadig på fem point, mens Arsenal har en kamp i hånden.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER