Erling Haaland har leveret et uhørt målsnit i Premier League denne sæson, men nordmanden begik muligvis en fejl ved at skifte til Manchester City.
Sådan lyder det fra den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher efter Manchester Citys 1-0-nederlag til Tottenham.
– Han er kommet hertil fra en liga og fra et Dortmund-hold, hvor det er kontrafodbold og hvor spillet går hurtigt fra den ene ende af banen til den anden. Der fik man hans utrolige fart at se. Men vi ser den ikke her. Han har faktisk måske valgt den forkerte klub i forhold til at få det bedste ud af sig selv, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher.
– Vi ser ikke Haalands og Manchester Citys fulde potentiale nu. Man kan sige, at de er et anderledes hold, men de har scoret præcist det samme antal mål. Han har scoret 25 Premier League-mål. Som hold har Manchester City stadig scoret det samme antal mål, men de har indkasseret flere mål, og det er også meget nemmere at udsætte dem for kontraangreb.
– De er et andet hold, og et mindre godt hold, med Haaland på holdet. Men igen, det er ikke hans fejl. Som hold kommer City ikke til at spille på den måde, hvor spillet hurtigt går fra den ene ende til den anden. Det er ikke Guardiolas stil. Hans spillere har ikke energien eller styrken til at spille på den måde.
I Viaplay-studiet var Per Frimann og Brian Laudrup også særdeles kritiske i forhold til Manchester Citys brug af Erling Haaland i kampen mod Tottenham.
– Han løber lidt forgæves hele tiden. Han virker næsten som sådan et fremmedlegeme på holdet, lød det fra Brian Laudrup.
Med nederlaget til Tottenham mistede Manchester City muligheden for at hale ind på topholdet Arsenal, der lørdag tabte til Everton. Afstanden mellem de to hold er dermed stadig på fem point, mens Arsenal har en kamp i hånden.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud