Manchester United kan givetvis se frem til en stor udskiftning i spillertruppen, men det gør sig efter sigende også gældende blandt de ansatte i klubben. Det lader nu til, at den nye medejer Sir Jim Ratcliffe har sendt en mail ud, som giver de ansatte en uge til at beslutte sig om en fratrædelse.
Det skriver det engelske medie The Athletic.
Her bliver der peget på, at medarbejderne – hvoraf nogle af dem gælder folk, der arbejder på klubbens træningskompleks i Carrington – at de har indtil 5. juni til at afgøre, hvorvidt de vil forlade klubben.
Hvis man accepterer en fratrædelse, så vil de til gengæld få udbetalt deres årlige bonus, som normalt først vil blive udbetalt senere på året. De kan også se frem til, at de kan blive i deres opsigelsesperiode og arbejde fra kontoret, hvis de ønsker at modtage løn for perioden.
Tidligere på måneden fik Uniteds ansatte besked fra Ratcliffe om, at det ikke længere ville være tilladt at arbejde hjemmefra, og at de senest skulle være tilbage på kontoret 1. juni på klubbens kontorer i Manchester og i London.
Det bliver i den forbindelse bemærket, at fratrædelsesprocessen repræsenterer en mulighed for, at personale kan forlade klubben, hvis de ikke ønsker at arbejde fra kontoret af enten personlige eller professionelle årsager. Det ses også som en opfordring til personale, der ikke ønsker at tilpasse sig den kultur, som den nye ejer kommer med.
Endvidere bliver der fortalt, at man havde hyret konsulentfirmaet Interpath Advisory i sidste måned til at gennemgå omkostningerne i klubben, og det skulle være op mod 1000 medarbejdere, som man vil af med.
De besparelser siges at være med til at tilpasse sig både Premier League og UEFA's finansielle regler – og det skaber mulighed for investeringer i spillertruppen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER